Aitu ganīšana  

 

.

 

Melnīte ar savu klanu.

 

 

Gurdināšana

.

Ar "gurdināšanu" apzīmē ganāmpulka pārvietošanu, ganam kustoties no vienas, bet sunim no otras bara puses, noturot aitas cieši blakus saimniekam. Sākumā to var mēģināt darīt nelielā apaļā vai ovālā aplokā. 
Lai uzsāktu gurdināšanu, pavēliet sunim nogulties un palikt vienā ganāmpulka pusē, bet pats novietojieties pretējā aitu bara pusē ar seju pret suni. Tad sāciet atkāpties, paturot suni redzeslokā. Kad būsiet diezgan atkāpies (attālums atkarīgs no suņa un aitu rakstura), dodiet sunim komandu "Gani!" Ir ļoti svarīgi, lai šajā brīdī jūsu balss būtu ļoti mierīga un klusa, lai lieki neuzbudinātu suni. Jūs varat nosaukt suņa vārdu un tad teikt "Gani!" tik iedvesmojošā tonī, lai suns pieceltos un nāktu. Jānodrošina, lai šie vienkārši pateiktie, nevis izkliegti vārdi "Gani!" tiktu uztverti kā komanda. "Gani!" nozīmē sunim sākt virzīties pa taisno tieši virsū aitām, necenšoties tās apiet, lai nostātos pozīcijā "purns pret purnu" un neuzsākot riņķošanu ap ganāmpulku.
Atkāpties atpakaļgaitā ir pagrūti, bet ir ļoti svarīgi, lai suns būtu visu laiku redzams un jūs varētu reaģēt uz tā uzvedību, iedrošinot vai apturot viņa rīcību. Jābūt uzmanīgam atkāpjoties, daudzi gani mēdz paklupt un izbaudīt ganāmpulka tuvošanos, guļot uz zemes. Kad suns kļūs pieredzējis un spēs pats noturēt vajadzīgo attālumu no aitām, jūs varēsiet iet normālā gaitā.
Sākumā gurdināšanu jūs veiksiet, ejot lielos apļus un bieži mainot kustības virzienu. To var darīt, staigājot ap aploku vai pa lielu pļavu. Ja suns, izpildot komandu "Gani!", virzās pārāk ātri un aitas sāk apiet jūs, apturiet suni, nodrošiniet pareizu attālumu vai mainiet kustības virzienu un sāciet visu no jauna. Tas radinās suni salāgot līdzsvaru ar jums. 
Kad būsiet panācis, ka suns labi veic gurdināšanu, ejot lielos un mazos apļus, pamēģiniet veikt "astotniekus" dažādos virzienos. Astotnieka šaurākajā punktā sāciet veikt īsus, taisnus pagriezienus. Suns būs spiests griezties līdzi, tādejādi pierodot pie taisniem, asiem pagriezieniem. Atcerieties, ka nūja ir apmācības līdzeklis un tā jātur tā, lai nodrošinātu pareizu suņa izvietojumu aiz aitām.
Laiku pa laikam pārtrauciet gurdināšanu, ļaujot sunim apskriet ap ganāmpulku, ja vien suns necenšas apskriet apkārt arī jums. Dažiem suņiem ātri apnīk gurdināšana, it īpaši apmācību sākumā. Garlaikošanās var radīt sunim domu pietuvoties aitām no aizmugures un "jautrības vārdā" mazliet padzenāt tās. Ja suns ir apveltīts ar dabiskām spējām, tas spēs pats savākt aitas grupā, bet centīgs vai pret spiedienu jūtīgs suns var sākt kost un dzenāties pakaļ atsevišķām aitām, atšķeļot tās no ganāmpulka.
Ja tas notiek, stingri novirziet suni no aitām ar komandu "Prom!". Var mēģināt noguldīt suni, bet šādā situācijā tas, iespējams, nereaģēs uz komandām pareizi.
Katru suņa centienu ielauzties bara vidu ir jāapslāpē nekavējoties un jācenšas nepieļaut šādas darbības atkārtošanos. Parasti tas notiek tad, ja jūs nepietiekami nodarbināt suni ar kustību un pagriezieniem. 
Gurdināšanas apmācību jāuzsāk pagrieziena kustībā. Kustības apļa izmērs pakāpeniski tiek palielināts un papildināts ar "astotnieka" un "zigzaga" manevriem tā, lai gurdināšana notiktu ilgākus laika periodus un ar asākiem pagriezieniem, kā arī ejot taisnus ceļa posmus. Ar laiku jūs varēsiet noiet arvien garākus attālumus, ejot gar taisno līniju gar aploka žogu vai laukā.
Ja jūs esat pārliecinājies, ka suns labi strādā no attāluma, un jūs spējat kontrolēt gan suni, gan aitas, ir pienācis laiks iziet lielākos plašumos. Laiks un gurdināšanas nodarbību skaits, kas ir jāpavada aplokā vai ap to, ir atkarīgs gan no suņa, gan no saimnieka. Jo ātrāk jūs iziesiet uz lielo lauku, jo labāk. Jūs spēsiet iemācīt sunim vairāk, ja nodarbību telpa nebūs blīvi piebāzta ar aitām
.

..

un Mārtiņš Vērdiņš.

 


  


 
 
 
 

2000-2023 © Kolliju portāls. Visas tiesības patur autors.

0