Avitaminoze  

 

.

.

.

A vitamīns

0

Jau 1909. gadā tika noskaidrots, ka maize un piens - parastā laboratoriju peļu barība, kas apstrādāta īpašā veidā, izraisa dzīvnieciņos augšanas un attīstības, kā arī redzes traucējumus. Bet četrus gadus vēlāk tika pierādīts: žurkas, kas pārtiek no polisintētiskas barības, arī slikti aug un tām rodas acu slimības. Savukārt, ja šo dzīvnieciņu barībai pievieno saulespuķu eļļu, to augšana atjaunojas un pazūd visi slimību simptomi.

Aktīvās vielas tika atrastas eļļas nepārziepotā frakcijā. Vēlāk šī viela ieguva nosaukumu "A vitamīns" jeb "retinols".

Kļuva zināms arī tas, ka A vitamīna aktivitāte piemīt arī augu oranžajiem pigmentiem. Tāds pigments tika iegūts no sarkanā burkāna un tas tika nosaukts par karotīnu. Karotīni - tie ir pro-vitamīni. Nonākot organismā, tie pārvēršas par A vitamīnu.

A vitamīnam piemīt liela nozīme dzīvnieku veselības saglabāšanā: tas veicina normālu vielmaiņu, organisma augšanu un attīstību. Tas nodrošina normālu redzes orgānu funkciju, atstāj labvēlīgu iespaidu uz asaru kanālu, tauku un sviedru kanālu darbību.

Bez tam - A vitamīns paaugstina imunitāti pret elpceļu gļotādas un kuņģa infekcijām, kā arī visa organisma imunitāti kopumā.

Absolūti visiem dzīvniekiem avitaminozes un A hipovitaminozes rašanos veicina pārtika, kas nemaz vai pavisam maz satur šo vitamīnu. Tāpat šī vitamīna trūkums pārtikā izraisa zarnu trakta un aknu saslimšanas.

Suņiem rodas nervu saslimšanas: gaita kļūst ļodzīga, kustības - nepārliecinātas, sākas raustīšanās un galvas mētāšana. Dzīvnieki sāk zaudēt līdzsvaru, bieži paklūp. Ir iespējamas lēkmes, pēc kurām slimie dzīvnieki nekustīgi guļ un tikai vāji rausta ķepas.

Kucēniem, gluži tāpat arī kaķēniem, bieži vien rodas problēmas ar gremošanu, fekālijās ir daudz gļotu un asiņu pilienu. Kucēni pārstāj augt, tiem aizkavējas piena zobu maiņa. Bet kaķēniem vispār aizkavējas zobu augšana. Rodas plaušu iekaisumi un slimības.

Kucēm vēl pirms avitaminozes simptomu parādīšanās mainās meklēšanās laiks. Notiek priekšlaicīga grīsnības izbeigšanās, aborti, un, ja suņu mammas tomēr dzemdē kucēnus, tad tie ir vai nu nedzīvi vai arī ļoti vārgi.

Suņi pārstāj interesēties par kucēm. Kaķiem un suņiem A vitamīna deficīts izraisa apetītes trūkumu. Samazinās redzes asums, diezgan bieži var novērot ožas zaudēšanu.

Slimo dzīvnieku vilna kļūst nespodra, noplukusi, uz ādas var redzēt daudz zvīņveida plēksnītes, vilna izkrīt. Kaķiem vilna pazūd arī no ausu iekšpuses.

0

Ārstēšana

0

Ar A vitamīnu bagāti ir saulespuķu eļļa, olas dzeltenums, liellopu aknas, zivju aknas (īpaši mencu, jūras asaru aknas). Daudz karotīna (A pro-vitamīna) satur burkāni, spināti, pētersīļi, zaļie loki, melnās jāņogas, mellenes, persiki, aprikozes, cūkpieņu lapas, nātres un brūklenes.

Kucēniem ir nepieciešams 200 IE A vitamīna, bet pieaugušiem dzīvniekiem - 100 IE uz vienu kilogramu sava svara. Kaķu nepieciešamība pēc A vitamīna ir: normālam augumam - 135 IE, dzīvības uzturēšanai - 85 IE uz vienu kilogramu sava svara katru dienu.

Visiem slimiem dzīvnieciņiem dod pārtiku, kas satur A vitamīnus un karotīnu. Ņemot vērā, ka suņi slikti uzņem karotīnu, bet kaķi to vispār nav spējīgi izmantot, tiem jādod dzīvnieku izcelsmes barība, kas satur A vitamīnu, kā arī A vitamīna preparāti, zivju eļļa: suņiem pēc formulas 3000-5000 IE, vai 0,9-1,5 miligrami A vitamīna uz kilogramu svara, kaķiem - 1000-5000 IE A vitamīna.

1 grams dabīgās zivju eļļas satur 350 IE A vitamīna, bet 1 grams vitaminizētās zivju eļļas satur 1000 IE.

Pārtikas veikalos var nopirkt kviešu dīgļu pārslas, kuras satur daudz dažādu vitamīnu, tai skaitā arī A vitamīnu. Šīs pārslas var pievienot dzīvnieku ēdienam. Un vēl - visus ar avitaminozi un hipovitaminozi slimojošus dzīvniekus ārstē ar ziedputekšņiem.

0

B1 vitamīns

0

Šī vitamīna struktūra tika noteikta 1934. - 1935. gados, un tai pat laikā tika veikta tā sintēze. Bet, ņemot vērā, ka noskaidrojās - B1 vitamīna molekulā bez slāpekļa ir arī sērs, tad to sauc par tiamīnu.

Vairumā dzīvnieku organismu B1 vitamīns pats no sevis neveidojas un tas ir jāuzņem gatavā veidā kopā ar ēdienu.

Kaķiem un suņiem tiamīna trūkums rodas, kad tos ilgstoši baro ar zirņu putrām, vārītiem kartupeļiem, zivju atgriezumiem (galvām, ādu, peldspurām), ja dzīvniekiem dod nevārītas saldūdens zivis - karpas, plaužus, asarus un jūras zivis - Ziemeļatlantijas siļķes, heku, mintaju, mencas. Jēlas zivis satur tiamināzus, kas sagrauj B1 vitamīnu.

Avitaminoze un B1 hipovitaminoze kaķiem un suņiem rodas, ja tos baro ar sauso pārtiku, kā arī ar viņiem ražotiem konserviem, kuros tiamīns tiek iznīcināts sterilizācijas laikā.

Organisma prasību pēc tiamīna saasina barība ar lielu tauku saturu.

Viens no faktoriem, kas nosaka prasību pēc tiamīna, ir apkārtējās vides temperatūra. Kad pazeminās temperatūra, zīdītājiem šī prasība saasinās: plus 2 grādu temperatūrā žurkas, kas pārtiek no tiamīnu nesaturoša ēdiena, nodzīvo aptuveni 28 dienas, bet 23 grādu temperatūrā - 65 dienas.

Avitaminoze un B1 hipovitaminoze dzīvniekiem var rasties arī tad, ja tiek traucēta kuņģa un zarnu trakta uzsūkšanās spēja, kad kuņģī rodas čūla, ļaundabīgs audzējs, cērmes, kā arī infekcijas slimību gadījumos: visu šo saslimšanu reizēs palielinās prasība pēc šī vitamīna.

B1 vitamīns nodrošina ogļhidrātu apmaiņu organismā, tas ieņem svarīgu lomu nervu sensoru ķīmiskajā apmaiņas procesā.

B1 vitamīna trūkums organismā izraisa ogļhidrātu apmaiņas traucējumus. Šūnās uzkrājas pienskābes un pirovīnogskābes, kā rezultātā attīstās polineirīts - daudzkārtēji nervu iekaisumi, tiek traucēta centrālās, perifēriskās nervu sistēmas un sirds asinsvadu sistēmas darbība.

Pilnīgs B1 vitamīna trūkums cilvēku pārtikā izraisa beri-beri - polineirītu.

Kaķiem un suņiem pirmie saslimšanas simptomi ir apetītes trūkums, nomākts stāvoklis rodas divas līdz četras nedēļas pēc tam, kad organisms ir pārtraucis uzņemt pārtiku ar B1. Kaķiem un suņiem tiek traucēta kuņģa un zarnu trakta darbība, tā gļotāda kļūst bāla. Dzīvnieki ātri piekūst, to gaita kļūst nestabila. Drīzumā iestājas kustību koordinācijas traucējumi.

Slimība progresē. Sākas krampji. Dzīvniekiem pazeminās temperatūra. Veidojas sirdsdarbības vājums. Beigās suņiem un kaķiem iestājas daļēja vai pilnīga kāju paralīze.

Nesaņemot vitaminizētu barību, suņi iet bojā pēc pieciem mēnešiem. Trīs līdz piecas dienas pirms nāves tiem sākas asiņaina caureja un vemšana ar asinīm.

Šaubīgos gadījumos diagnozi nosaka, veicot asins un urīna analīzes.

0

Ārstēšana

0

Slimu dzīvnieku pārtikā iekļauj barību, kas ir bagāta ar B1 vitamīnu. Tas ir atrodams kviešu graudos un klijās, auzās, griķos, kviešu graudu pārslās, arahisa riekstos, kukurūzā, kartupeļos, burkānos, zirņos un sīpolos.

Daudz B1 vitamīna - ne mazāk kā 14 mg% - ir attīrītā alus raugā.

B1 vitamīna nav liellopu gaļā un zivīs, bet tas ir atrodams cūkgaļā: 100 gramos - 0,8 miligrami, olas dzeltenumā - 0,14 miligrami, 100 gramos rudzu maizē - 0,15 miligrami.

Gadījumos, ja rodas nervu sistēmas darbības traucējumi, putniem un zīdītājiem B1 vitamīnu ievada ar zemādas injekciju vai injekciju muskulī.

0

B2 vitamīns

0

Riboflavīns regulē skābju atjaunojošos procesus šūnās, piedalās ogļhidrātu, olbaltumvielu un tauku apmaiņā, kā arī hemoglobīna sintēzē. B2 vitamīns ir nepieciešams normālai acs tīklenes darbībai.

Prasība pēc riboflavīna ievērojami palielinās grūsniem un zīdošiem zīdītājdzīvniekiem, kā arī tad, ja dzīvnieku pārtika satur daudz taukvielu, īpaši, ja pārtikā ir maz olbaltumvielu.

Riboflavīna deficīta gadījumā suņi novājē, vēlāk attīstās dermatīts: āda kļūst sarkanīga un sāk zvīņoties. Reizēm vaigu iekšpusē rodas čūlas.

Tiek traucēta arī centrālās nervu sistēmas darbība: veidojas grīļīga gaita, daļēja pakaļējo kāju paralīze.

Gan kucēniem, gan pieaugušiem suņiem veidojas dermatīts - āda kļūst sausa un zvīņaina. Vēl rodas konjunktīvi, iekrīt acs ābols. Parādās ķermeņa pakaļējās daļas kustību traucējumi.

Gadījumos, kad pārtikā pilnīgi trūkst B2 vitamīna, suņi pārstāj ēst un strauji novājē. Tiem sākas caureja ar asiņu piejaukumu. Uz ādas parādās laukumiņi bez apmatojuma, veidojas čūlas. Dažiem dzīvniekiem čūlas veidojas arī uz smaganu gļotādas, ko reizēm pavada kakla limfmezglu piepampšana. Čūlas veidojas uz lūpām - tur, kur lūpas pieskaras zobiem, un reizēm pat uz mēles.

Uz suņu ādas izveidojušās čūlas parasti atrodas pēdu pamatnes, uz sēžas izciļņiem un retāk - pie astes pamatnes vai krustiem. Šīs čūlas nav iekaisušas, tās neasiņo, to virsma ir blāva, mirkstoša. Ārēji tās atgādina izgulējumus.

Ja sunim, kas sirgst ar B2 avitaminozi, veic operāciju, tad ķirurģiskās rētas nedzīst līdz pat diviem mēnešiem.

Kad suņa pārtikā 100 - 150 dienas ilgi trūkst riboflavīna, tas kļūst vājš, bet pēc tam pēkšņi iestājas koma - dzīvībai bīstams stāvoklis ar pilnīgu samaņas zudumu, pēc pāris stundām iestājas kolapss - vēl bīstamāks stāvoklis, un tad - nāve.

Sildot pienu 15 minūtes, pazūd 20 % no tajā atrodošās riboflavīna, bet pēc 30 minūšu vārīšanas pazūd puse šīs vielas. Visvairāk B2 vitamīna pazūd, ja pārtika tiek gatavota uz pannas, un mazāk, - ja tā tiek sautēta zem vāka.

Absolūti visiem dzīvniekiem pazeminās organisma imūnsistēma.

Riboflavīna deficītam ir raksturīgi tas, ka dzīvnieki nezaudē apetīti.

0

Ārstēšana

0

Parādoties pirmajiem slimības simptomiem, jāmaina dzīvniekiem dotā pārtika.

Riboflavīnu satur līdz baltiem ziediem auguši graudi, griķi, zirņi, kukurūza, kartupeļi, sīpoli, burkāni, bietes un cūkpieņu lapas. Bez tam tas ir arī kviešu klijās, alus raugā, gaļā, zivīs, liellopu aknās, olas baltumā un govs pienā.

Čūlas uz suņu ādas sadzīst pēc pāris dienām, ja tiem dod roboflavīnu pa 5 miligramiem katru dienu.

Dozēšana: suņiem - 1 - 5 miligrami, kaķiem - 0,5 - 2 miligrami.

0

B3 vitamīns

0

Pantotēnskābi ieguva no zīdītājdzīvnieku aknām 1938. gadā. Tā nodrošina ogļhidrātu un taukvielu apmaiņu organismā, stimulē virsnieru dziedzeru garozas izdalīto hormonu rašanos. Šī skābe veicina labāku gremošanu.

Suņiem un kaķiem slimība attīstās, kad tos baro pārsvarā ar sauso barību vai vārītu barību. Tauku satura palielināšanās pārtikā izraisa prasību pēc pantotēnskābes. Arī kuņģa darbības un zarnu trakta traucējumi un aknu slimības veicina B3 vitamīna deficīta attīstību.

Pantotēnskābes trūkums izraisa augšanas traucējumus, ādas slimības - dermatītu, zarnu trakta darbības traucējumus. Turklāt suņiem sāk sliktāk izstrādāties nosacījuma refleksi.

Pantotēnskābes deficīts organismā palielina embrionālo nāves gadījumu skaitu, tāpēc zīdītājdzīvnieku mātītēm dzimst mazāk pēcnācēju.

No pantotēnskābes ir atkarīga dzīvnieku apmatojuma krāsa: šis vitamīns aizsargā vilnu no nosirmošanas. Vitamīna nepietiekamības gadījumā zīdītājiem, īpaši jauniem suņiem, rodas apmatojuma depigmentācija, no tā pazūd krāsojošās vielas un akots kļūst sirms.

Bieži vien dermatīts dzīvniekiem piemetas no divu vitamīnu trūkuma: no pantotēnskābes un biotīna nepietiekamības.

0

Ārstēšana

0

Ar pantotēnskābi ir bagātas nātru lapas, kukurūza, kviešu klijas, kviešu pārslas, burkāni, zirņi un rieksti. Vēl šis vitamīns ir atrodams pienā, piena produktos, kas nav tikuši pakļauti termiskai apstrādei, aknās, nierēs, olas dzeltenumā un zivju ikros.

Pantotēnskābes asimilēšanu veicina B12 un C vitamīni. Tāpēc, ārstējot dzīvniekus, tiem līdztekus jādod arī šie vitamīni.

.

B5 jeb PP vitamīni

 0

Pēc sastāva tie ir tuvi nikotinamīdam. Šī skābe un tās amīds piedalās ogļhidrātu, olbaltumvielu un minerālvielu apmaiņas procesā, palielina zarnu trakta gļotādas aizsarg spēju pret indēm, kas kaut kāda iemesla dēļ nokļūst organismā.

Vēl tie paplašina asinsvadus, uzlabo sirdsdarbību un nervu sistēmu, normalizē aknu darbību, uzlabo jauno dzīvnieku augšanas procesus. Nikotīnskābe atstāj labvēlīgu iespaidu vieglos cukura diabēta saslimšanas gadījumos.

Viens no vitamīna nosaukumiem ir "pp", tātad - "pelagra - preventive" - "tas, kas brīdina pelagru". Šis nosaukums liecina par to, ka tas tiek pielietots, ārstējot pelagru - cilvēku slimību, kas saistīta ar šī vitamīna, kā arī B6 vitamīna, trūkumu organismā. Agrāk šī slimība bija masveida parādība valstīs, kur galvenais pārtikas avots bija kukurūza, un kurās cilvēki uzturā lietoja maz dzīvnieku valsts izcelsmes olbaltumvielas.

Pagājušā gadsimta beigās simptomi, kas ārēji atgādināja pelagru, tika aprakstīti suņu slimību gadījumos - tas tika nosaukts par suņu tīfu. 20. gadsimta beigās Vācijā notika līdzīgas slimības uzliesmojums, kuru nodēvēja par Štutgartes epizootiju, bet Amerikā to nosauca par "melno mēli", - iespaidojoties no slimībai raksturīgās mēles krāsas.

20. gadsimta sākumā tika izteikts pieņēmums, ka "melnā mēle" tā ir suņu pelagra. 1937. gadā PSRS pirmo reizi pelagru reproducēja uz suņiem.

Tomēr jau 1926. gadā eksperimentos ar žurkām tika parādīts, ka pelagrai līdzīga dzīvnieku slimība var tikt izārstēta ar rauga termostabilu vielu. Tā ieguva nosaukumu "PP faktors". Tajā laikā šī faktora darbību neviens nesaistīja ar nikotīnskābi. Bet 1936. gadā pret pelagras faktors tika iegūts no aknām, bet gadu vēlāk no šīs vielas izdalīja nikotīnskābi - sen pazīstamu savienojumu; tas tika iegūts jau 1867. gadā.

PP avitaminoze suņiem rodas, kad tos ilgstoši baro ar nikotīnskābi maz saturošiem produktiem: vārītiem zirņiem, sausiņiem vai ēdienu ar zemu olbaltumvielu saturu, īpaši triptofāna aminoskābes, no kurām audos sintezējas nikotīnskābe.

Slimiem suņiem veidojas lūpu, smaganu, vaigu gļotādas iekaisums, uz mēles rodas aplikums un to noklāj čūlas. Mēles gals un malas no sākuma kļūst sarkani, bet vēlāk paliek tumši.

Suņiem ir novērojama apetītes samazināšanās, novājēšana un dermatīts. Āda bojātajās vietās sārtojas, kļūst krunkaina, veidojas tūska. Vēlāk šīs vietas uz ādas sāk zvīņoties. Turklāt suņiem sākas caureja ar puvuma smaku. Ir iespējami arī kustību koordinācijas traucējumi.

 0

Ārstēšana

0

PP vitamīnu un nikotīnskābi satur aknas, nieres, gaļa zivis, piens, griķu putraimi, kukurūzas graudi, kartupeļi, bietes un arbūza mīkstums. Daudz nikotīnskābes ir burkānos. Vēl šī viela ir atrodama aprikozēs, vīnogās, avenēs, pīlādžos, saldajos ķiršos, kā arī cūkpieņu lapās un ziedkopās.

Ārstnieciskos nolūkos nikotīnskābi izmanto ar aprēķinu 2-5 miligrami uz vienu kilogramu svara.

 0

B6 vitamīns

 0

Šo vitamīnu atklāt palīdzēja žurkas - gluži kā daudzus citus. Dzīvniekiem, kuri tika baroti ar sintētisku ēdienu, sākās dermatīts. Turklāt slimības skartie ādas rajoni uz ausīm, ķepām, mutes un deguna tuvumā izkārtojās simetriski. Tomēr slimību izdevās uzveikt, dodot dzīvniekiem ēst augstā temperatūrā apstrādātu raugu.

Jaunais anti-dermatīta faktors tika nosaukts par B6 vitamīnu. Žurkas, kas to bija saņēmušas ne mazāk par 10 mikro gramiem diennaktī, pilnībā izveseļojās.

Bet ņemot vērā, ka B6 vitamīna molekulā tika atklāts piridoksīns un hidroksila grupas, tam tika piešķirts nosaukums "piridoksīns".

Piridoksīns ieņem lielu lomu organisma vielmaiņas procesā. Šī viela ir nepieciešama normālai centrālās un perifēriskās nervu sistēmas darbībai. Tā aktīvi piedalās aminoskābju un taukvielu apmaiņas procesā.

Prasība pēc piridoksīna ir jāapmierina ar uzņemto barību, bet daļēji šo vielu sintezē zarnu trakta mikroorganismi.

Kad suņi izjūt piridoksīna trūkumu, tiem sākas dermatīts un mazasinība - anēmija. Var sākties arī krampji, kas atgādina epilepsijas simptomus.

Īpaši bīstams B6 vitamīna deficīts ir vairošanās periodā: notiek embriju bojāeja dažādās attīstības stadijās. Suņiem pārstāj izstrādāties sperma.

Slimiem kucēniem sākas augšanas problēmas, sāk drupt zobi. Ir novērojami arī kuņģa darbības un zarnu trata traucējumi, kā arī paaugstināta uzbudināmība.

 0 .

Ārstēšana

0

Piridoksīnu satur kviešu un rīsu klijas un kviešu pārslas. Vēl šī viela ir atrodama miežos, prosā, kukurūzā, kartupeļos un burkānos. No dzīvnieku izcelsmes barības ar šo vitamīnu ir bagāti gaļa, zivis, piens, mencas aknas, liellopu aknas, olas dzeltenums.

Piridoksīnu dzīvniekiem dod šādās devās: suņiem - 110 miligramus uz 1 kilogramu svara, kaķiem - attiecīgi 5-20 miligramus.

 0

B7 vitamīns

 0

Biotīns piedalās ogļhidrātu un taukvielu apmaiņas procesos. No tā ir atkarīga normāla nervu sistēmas darbība un tas regulē vielmaiņu un šūnu barošanos.

Ar baktēriju palīdzību biotīns sintezējas daudzu dzīvnieku kuņģos.

Biotīna deficīts suņiem izraisa spēka izsīkumu un dermatītu.

Vēl suņiem iekaist ādā, sāk izkrist apmatojums, turklāt muguras un sāniem tas var pazust pavisam. Tiek aizkavēta jauna apmatojuma augšana.

 0

Ārstēšana

0

Slimo dzīvnieku barībā ir jāiekļauj liellopu aknas, cūku nieres, sirds. Daudz biotīna satur olas dzeltenums, bet olas baltumā ir antibiotīna viela.

Suņiem un citiem dzīvniekiem ir jādod ziedputekšņi, zirņi, ziedkāposti, burkāni, kartupeļi, bietes, sīpoli, sēnes, nātru lapas, āboliņš, zaļbarība.

Tomēr ne tikai no biotīna ir atkarīgs normāls aknu stāvoklis.

Pie B vitamīnu kompleksa ir pieskaitāms arī holīns. Pirmo reizi tas tika iegūts 1849. gadā. Holīns ir viela, no kuras dzīvnieku organismā rodas acetilholīns - viens no galvenajiem nervu sistēmas raidītājiem.

Holīns ietilpst sarežģītu organisku savienojumu sastāvā, kuras satur taukvielas un fosfora skābi. Tādi savienojumi ir svarīga organisma šūnu sastāvdaļa. Holīns piedalās šo vielu apmaiņas procesā un to sintēzē aknās.

Tas pasargā no aknu aptaukošanās, uzlabo gremošanu, veicina optimālu dzīvnieku augšanu. Visbeidzot - šī viela ir nepieciešama, lai nodrošinātu spermatozoīdu kustēšanās spēju.

Ja barībā ir maz olbaltumvielu, īpaši, ja tajā ir maz aminoskābju metionīns, un tajā ir daudz tauku, zīdītājdzīvniekiem rodas izteikta nepieciešamība pēc holīna.

Suņi, kas izjūt holīna deficītu, slikti aug, un viņu aknās uzkrājas liels daudzums tauku. Tie kļūst vāji, visu laiku ir izslāpuši, acu gļotāda kļūst dzeltenīga.

 0

Bc vitamīns

0

No folijskābes ir atkarīga normāla kaulu smadzeņu darbība, tā stimulē asinsdarbību, hemoglobīna sintēzi, iespaido olbaltumvielu apmaiņu.

Pieaugušiem suņiem un sīkiem grauzējiem folijskābes nepietiekamība galvenokārt izpaužas kā mazasinība un mutes gļotādas stāvokļa pasliktināšanās - veidojas stomatīts.

Jauniem suņiem, pelēm, žurkām, jūras cūciņām notiek augšanas kavēšanās. Slimie dzīvnieki ir vāji, nespēcīgi, reizēm pilnīgi izdēdējuši.

0

Ārstēšana

0

Ieteicams: pētersīļa lapas, tomāti, bietes, kartupeļi, sojas pupiņas, kvieši, rudzi, kā arī liellopu aknas un nieres, olas dzeltenums.

 0

B12 vitamīns

 0

1855. gadā Adsons aprakstīja īpašu mazasinības formu, ar ko sirgst cilvēki. Sešpadsmit gadus vēlāk šo slimību izpētīja Birmers. Vēlāk tā tika nodēvēta par Adisona-Birmera slimību un tika uzskatīta par neārstējamu. Tomēr 1925. gadā tika atklāts, ka, lietojot pārtikā jēlas liellopu aknas, slimību ir iespējams uzvarēt.

1948. gadā vienlaicīgi ASV un Anglijā no liellopu aknām tika iegūta kristāliska viela sarkanīgā krāsā, kura deva ārstnieciskus rezultātus lietojot to tikai pa 0,5-1 miligramam diennaktī, - tas bija vitamīns B12. Sakarā ar to, ka tā molekulā atklāja kobalta atomu, kas piešķīra vitamīnam specifisku nokrāsu, kā arī amīda grupas vielas, tam tika piešķirts nosaukums "ciānkobalamīns".

Dzīvnieku un cilvēku organismos šo vielu sintezē zarnu trakta mikroorganismi, no kurienes tie nokļūst dažādos orgānos, īpaši daudz uzkrājoties nierēs, aknās, zarnu trakta sieniņās.

Reizē ar kuņģa sulas olbaltumvielām B12 vitamīns viegli iesūcas zarnu traktā un nokļūst aknās. No šejienes tas nonāk kaulu smadzenēs, regulējot asinsriti un veicinot normālu eritrocītu attīstību un augšanu.

Kopā ar folijskābi B12 vitamīns piedalās hemoglobīna sintēzē. No tā vistiešākajā veidā ir atkarīga asins recēšana.

Turklāt B12 vitamīns ievērojami iespaido ogļhidrātu, tauku un olbaltumvielu apmaiņas procesu, kā arī uzlabo aknu un nervu sistēmas darbību.

Paaugstināta prasība pēc B12 vitamīna rodas stresa situācijās, ārstējot dzīvniekus ar antibakteriāliem preparātiem, lietojot pārāk treknu ēdienu, izjūtot aminoskābju (metionīna) deficītu.

B12 vitamīna trūkums cilvēkiem izraisa Adisona-Birmera slimību, kuras laikā attīstās mazasinība, veidojas eritrocītu attīstības traucējumi, bet, ja slimība skar muguras smadzenes - kustību koordinācijas traucējumi.

Dzīvniekiem, kuru organisms izjūt B12 vitamīna trūkumu, ir adekvāti simptomi.

Suņiem samazinās vai pavisam pazūd apetīte. Kaķu ēšana kļūst nenormāla: tie mēdz ēst savas fekālijas. Gan suņiem, gan kaķiem attīstās mazasinība, āda kļūst ne elastīga. Rodas auglības samazināšanās, kucēni un kaķēni dzimst vāji un dzīvot nespējīgi.

Jaunajiem suņiem apstājas augšanas process.

Suņiem un kaķiem B12 avitaminozes gadījumā tiek traucēta kustību koordinācija. Kaķēni krīt uz sāniem, galvas atgāžas atpakaļ. Gan suņiem, gan kaķiem ir iespējami krampji, daļēja vai pilnīga kāju paralīze.

0

Ārstēšana

0

B12 vitamīns ir aknās, svaigās zivīs, pienā, biezpienā. Augos šī vitamīna nav. Dzīvniekiem var dot ciānkobalamīna un folijskābes tabletes: suņiem no 1/3 tabletēm 1 reizi dienā, līdz 1 tabletei 1-2 reizes dienā, kaķiem 1/5 -1/3 tabletes 1 reizi dienā, putniem - 1/5 tabletes uz 1 kilogramu barības (1 tablete satur 50 mg B12 vitamīna). Ielaistas slimības gadījumos slimajiem B12 vitamīnu injicē muskulī.

B kompleksa avitaminoze un hipovitaminoze mēdz būt arī reptiļiem. Viņi, kā vairums citu dzīvnieku, bieži izjūt vairāku šī vitamīna kompleksa trūkumu vienlaikus.

Jebkura B vitamīnu kompleksa deficīta pazīme ir dzīvnieku augšanas apstāšanās, apetītes zudums, kuņģa un zarnu trakta darbības traucējumi.

Drošs B1 un B6 vitamīnu trūkuma simptoms ir krampji un atliecējmuskuļu paaugstināts tonuss. Dermatīta rašanās ir saistīta ar B2 vitamīna deficītu.

.

D vitamīns

 0

Mūsdienās ir zināmi aptuveni desmit D vitamīna paveidi: D1, D2, D3, D4 utt., bet praktiska nozīme ir vitamīniem D2 jeb ergokalciferolam un D3 vitamīnam - holekalciferolam. Tiem ir ne tikai līdzīgs ķīmiskais sastāvs, bet arī līdzīga iedarbība uz dzīvnieku organismiem.

D vitamīns kopā ar parathormonu, ko ražo epitēlijķermenīši, regulē kalcija un fosfora apmaiņu organismā, palīdz tiem uzsūkties no gremošanas trakta, savlaicīgi palīdz kalcijam un fosforam uzsūkties no gremošanas trakta un nogulsnēties kaulos.

D vitamīns pastiprina oksidēšanās procesus un paaugstina kalcija sāļu un fosfora izmantošanu organismā. Tas atstāj labvēlīgu iespaidu uz olbaltumvielu, ogļhidrātu, magnēzija, sēra apmaiņu organismā, labvēlīgi iespaido kuņģa, zarnu trakta un aknu darbību. Tāpēc D vitamīns uzlabo kopējo vielmaiņu, paaugstina dzīvnieku neuzņēmību pret slimībām.

Rahīts dzīvniekiem rodas gadījumos, kad to barībā trūkst fosfora un kalcija, ja šo vielu attiecība nav ievērota pareizi. Tādos gadījumos organisma prasība pēc D vitamīna palielinās.

Nepareizi barojot kucēnus, kā arī kaķēnus, tiem bieži rodas gremošanas traucējumi - rezultātā tiek izjaukta kalcija un fosfora uzsūkšanās kuņģī. Vēl rahīts attīstās tad, kad mātei kucēnu vai kaķēnu ir daudz vienā metienā un kad tie netiek saulē: zīdītājdzīvniekiem D vitamīna rašanās notiek ādā, iedarbojoties ultravioletajiem stariem.

D vitamīna deficīts kucēnu un kaķēnu organismā izraisa normālas kaulu augšanas, gremošanas, sirds asinsvadu sistēmas traucējumus. Turklāt pazeminās skeleta un gludo muskuļu tonuss. Vēdera muskuļu tonusa atslābuma dēļ nokaras vēders.

Pazemināts kalcija saturs kucēnu asinīs parasti iet kopsolī ar daudzu muskuļu krampjiem - krampjos tiek sarauti gan šķērsmuskuļi, gan visa ķermeņa gludie muskuļi.

Ar rahītu visbiežāk slimo dogu, sanbernāru un citu lielu suņu kucēni vecumā no diviem līdz sešiem mēnešiem - tātad tieši tad, kad tie intensīvi aug.

Slimības sākumā novērojamas tā saucamās apetītes anomālijas: kucēni grauž mēbeles, grāmatas, apavus, plēš tapetes, laiza un grauž sienas un ēd savas fekālijas. Slimajiem dzīvniekiem attīstās gastroenterīts, aizcietējumi mijas ar caureju. Vēlāk parādās vājums kājās, saspringta gaita, dzīvnieki sāk klibot.

Trīs līdz četras nedēļas pēc saslimšanas, pataustot kucēna ķepas, var pamanīt, ka tas sagādā viņam sāpes. Ķepu locītavas ir piepampušas, arī uz ribām parādās sabiezējumi. Kājas kļūst greizas, mainās galvas, iegurņa forma.

Ja ir izteikts rahīts, tad kucēni pārsvarā guļ. Tiem aizkavējas zobu maiņa.

D vitamīna nepietiekamība izraisa organisma izmaiņas arī pieaugušiem dzīvniekiem. Gan suņiem, gan kaķiem veidojas osteomalācija - kaulu atmiekšķēšanās un to formas izmaiņa. Analoģiski tas notiek arī ar putniem.

 0

Ārstēšana

0

Dabiskais D3 vitamīns ir sastopams nelielā daudzumā olas dzeltenumā, ikros, pienā un saulespuķu eļļā. Daudz šī vitamīna ir zivju aknās un taukos (pārsvarā mencas), kā arī jūras zīdītāju aknās.

D2 vitamīns - viela, kas nav raksturīga dzīvnieku organismiem. Lielākos daudzumos šī viela ir atrasta tikai tunča aknās.

D vitamīni ir ziedputekšņos, greipfrūtos, avokado augļa mīkstumā, mango augļa mīkstumā un sulā.

Suņiem, visiem citiem zīdītājdzīvniekiem, kā arī putniem katru dienu būtu jāsaņem kaulu miltus vai vārītu olu čaumalas, kas ir izžāvētas un saberztas: suņiem - 1,5-3 grami. Turklāt barībai jāpievieno kalcija glicerfosfāts: suņiem - 2-5 grami.

Ar rahītu slimus dzīvniekus ārstē arī ar ziedputekšņiem. Tos var dot arī profilaksei.

Saulainās dienās ar kaķēniem un kucēniem labāk doties pastaigās no rīta puses, jo šajā laikā ir īpaši daudz ultravioleto staru. Gada aukstajā laikā slimos dzīvniekus silda ar kvarca lampu.

 0

E vitamīns

 0

E vitamīnam piemīt antidistrofiskas īpašības, tas paaugstina olbaltumvielu izmantošanu, normalizē asinsrades orgānu un hormonālo sistēmu darbību.

E vitamīna nepietiekamību organismā veicina barība, kas satur nepiesātinātās taukskābes. Tās bagātīgā daudzumā ir atrodamas mencu aknās, speķī, cūkas aknās, rūgtajā saulespuķu eļļā, siļķu taukos, atsevišķos zivju konservos, zivju eļļā. Šīs taukskābes iznīcina E vitamīnu. E vitamīna deficītu organismā var veicināt barība ar mazu sēra saturošo aminoskābju procentu, un atsevišķos gadījumos - mikroelementa selēna nepietiekamība.

Starp E vitamīnu un C vitamīnu pastāv liela mijiedarbība. E vitamīns aktivizē C vitamīna sintēzi, bet C vitamīns nomāc organisko pārskābju veidošanos, tādējādi pasargājot E vitamīna pārmērīgu patēriņu. Tāpēc C vitamīna nepietiekamība organismā izraisa E vitamīna deficītu.

Kad suņu barībā nepietiek E vitamīna, kucēm aizkavējas meklēšanās laiks, bet grūsnām kucēm uzsūcas embriji. Un, ja kucēni tomēr piedzimst, tie ir vāji, nespēcīgi, slikti zīž pienu un iet bojā no vārguma.

Suņiem sākumā parādās kroplīgi spermatozoīdi, vēlāk tie pārstāj veidoties vispār. Suņuss vairs neinteresē pretējais dzimums.

Vēl suņiem E vitamīna nepietiekamības gadījumā attīstās mazasinība, tiek traucēta aknu šūnu darbība, pazeminās asinsvadu aizsargspēja, veidojas muskuļu iekšējie uztūkumi un neskaitāmi asinsizplūdumi. Iespējama muskuļu distrofija.

 0

Ārstēšana

0

Lielu daudzumu tokoferolu satur augu zaļās daļas, īpaši daudz šīs vielas ir kviešos, miežos, kā arī burkānos, smiltsērkšķu ogās, avokado mīkstumā, mežrozīšu sēklās, valriekstos. E vitamīns ir arī kviešu pumpuros un ziedputekšņos. Zināmu daudzumu tokoferolu satur gaļa, svaigu zivju tauki, olas un piens.

Ārstnieciskos nolūkos tiek izmantots 5 % tokoferola acetāta eļļas šķīdums. Devas: suņiem - 2-10 miligrami dienā, putniem - 0,05-0,1 miligrams. Tokoferols uzsūcas lēni, tāpēc tā deficīta likvidēšanai ir vajadzīgas ne mazāk par 15-20 dienām.

Reptiļus, putnus un zīdītājdzīvniekus vislabāk no E avitaminozes un hipovitaminozes ārstēt ar ziedputekšņiem. Ne tikai tāpēc, ka tie atstāj labvēlīgu iespaidu uz vairošanās orgānu sistēmu, bet arī tāpēc, ka tas ir labākais nekaitīgais līdzeklis, kas ārstē mazasinību un citas saslimšanas, kuras rodas E vitamīna trūkuma gadījumos.

Dzīvniekiem ar aknu saslimšanām ir jādod arī medus.

 0

C vitamīns

 0

Askorbīnskābe ieņem ļoti svarīgu lomu organisma dzīvības procesu norisē: tas regulē reducēšanās - oksidēšanās procesus, ogļhidrātu apmaiņas procesu, asins recēšanu, nosaka vairogdziedzera, aizkuņģa un vairošanās dziedzeru hormonu attīstību. No tā ir atkarīgs asinsvadu caurlaidības līmenis.

Tieši C vitamīna trūkums pārtikā cilvēkiem izraisa cingu.

Stresa apstākļos prasība pēc C vitamīna palielinās, un dzīvnieku organismā sākas pastiprināta šī vitamīna sintēze. Tomēr ne vienmēr iegūtais vitamīna daudzums izrādās pietiekošs. Deficīts pēc askorbīnskābes rodas arī nepilnvērtīgas ēšanas apstākļos, infekciju un parazītu un citu slimību gadījumos.

Īpaši jutīgi pret C vitamīna trūkumu ir kaķēni un kucēni.

Slimības rašanos dzīvniekiem veicina zarnu trakta, kuņģa un aknu iekaisumi.

Slimajiem dzīvniekiem piemetas cērmes, tie izjūt vispārēju vājumu un nespēku.

Kucēniem un kaķēniem apstājas augšanas process, tie pārstāj pieņemties svarā.

Arī pieaugušiem dzīvniekiem ir novērojama novājēšana. Turklāt tiem piepampst smaganas, veidojas konjunktivīti, mutes gļotāda kļūst iezilgana. Mutē un uz pirkstiem parādās čūlas, bet vietās, kur āda nostiepjas vai krokojas, rodas plīsumi. Piepampst locītavas un satūkst ķepas.

Suņiem samazinās auglība.

Dzīvnieki, kas sirgst ar C vitamīna deficītu, biežāk saaukstējas, tiem biežāk rodas dažādas infekcijas slimības un ārstēšana norit smagāk un ilgāk.

 0

Ārstēšana

0

Daudz C vitamīna ir nātru lapās, kāpostos, pētersīļos, cūkpieņu lapās, egļu skujās, smiltsērkšķu un pīlādžu ogās. Upenes askorbīnskābes daudzuma ziņā pārspēj gandrīz visus augļus un ogas. Tomēr mežrozīšu augļos C vitamīna ir desmit reizes vairāk, nekā upenēs, un simts reizes vairāk, nekā ābolos.

Avitaminozes ārstēšanai gatavo uzlējumu no sausiem, attīrītiem mežrozīšu augļiem. Vislabāk C vitamīns saglabājas, kad mežrozīšu uzlējums ir nostāvējies termosā. 20 gramus augļu aplej ar 1 glāzi vāroša ūdens, nostādina cieši noslēgtā termosā 10-20 stundas.  Lieliem dzīvniekiem dod 1/3 -2/3 glāzes dienā. Vēl viens pagatavošanas veids: mežrozīšu augļus pārlej ar vārošu ūdeni tādās pat proporcijās, vāra slēgtā emaljētā traukā 10 minūtes un atstāj nostāvēties vienu diennakti. Pēc tam izkāš caur vairākās kārtās saliktu marli un izspiež no augļiem visu šķidrumu. Labākai garšai var pievienot cukuru.

.

.

 

.


 
 
 
 

2000-2023 © Kolliju portāls. Visas tiesības patur autors.

0