Intervijas  

 

.

Roberts Vedervokss: Lesijas suņu apmācības sistēma

80 gadu laikā Vedervoksu ģimene ir apmācījusi daudzus slavenus kino suņus. Ruds Vedervokss apmācīja pirmo Lesiju, kas 1943. gadā debitēja klasiskajā filmā “Lesija atgriežas mājās” (Lassie Come Home). Roberts Vedervokss, Ruda dēls, pirms laiciņa apkopoja viņu apmācības noslēpumus, izdodot mājas video sēriju – 

“Lesijas suņu apmācības sistēma”  (The Lassie Dog Training System), kas ļauj mājdzīvnieku īpašniekiem gūt ieskatu par Lesijas un citu dzīvnieku apmācību, kā arī soli pa solim izzināt ekspertu apmācības noslēpumus. Apmācības sistēma arī ietver problemātiskas vai destruktīvas uzvedības gadījumus, piemēram, dzīšanos pakaļ mašīnām, mēbeļu graušanu vai lēkšanu uz svešiniekiem. Attēlā Roberts Vedervokss ar Lesiju VIII - Hovardu.

Vai pastāv kādi pamatprincipi veiksmīgai suņu apmācības sistēmai?

Es to izteiktu vienā vārdā – uzslava. Suņiem patīk uzslavas. Cilvēki bieži vien rāj savus dzīvniekus, bet nekad tos neslavē – uzslava noteikti ir daudz nozīmīgāka. Tāpat  es uzsvaru lieku uz pavadu. Cilvēki cenšas apmācīt suņus, bet tai pat laikā viņiem nav kontroles pār suni. Jums ir nepieciešama pavada un uzslava – šie ir divi galvenie komponenti. Pārējais jau ir apgūtā informācija. 

Kādēļ uzslava ir tik nozīmīga suņu apmācīšanā? 

Tā notur suņa uzmanību uz treneri. Suņi jūtas vislabāk, kad saņem apvienojumā ēdienu un uzslavu. Viņu uzmanība ir pievērsta jums, nevis lūkojoties apkārt šur vai tur. Piemēram, putnu suņi, – tie pastāvīgi vēro apkārtni, jo viņu uzdevums ir meklēt putnus. Šajā brīdī tiek iesaistīts barības faktors. Suns vairāk interesēsies par barību nekā par putnu meklēšanu.

Vai šie principi der jebkuram, kas interesējas par suņu apmācīšanu?

Viennozīmīgi. Barība ir lielisks apbalvojums, bet tāpat es glāstu un uzslavēju suņus ar balsi. Tas piesaista viņu uzmanību. Man ir noteikti suņi – kā,  piemēram, Mels, mans mazais Džeka Rasela terjers – viņš sāk izpildīt trikus, kad ir izsalcis.  Suns apsēžas un noguļas, lien uz vēdera, dara visu, ko esmu viņam iemācījis. Viņš izrāda visus trikus pat bez uzaicinājuma, un to viņš dara, lai saņemtu barību un uzslavu, taču pēc tam, kad suns jau ir apmācīts, jums nav visu laiku jāķeras pie barības. Es izmantoju barību kā līdzekli suņa apmācības procesā.

Kādēļ apmācība ir nozīmīga?

Mana teorija ir sekojoša: apmāciet savu suni – tas nāk par labu viņam un nāk par labu jums. Viņš darīs to, ko jūs vēlaties, turklāt jums būs vieglāk kontrolēt viņu tajos brīžos, kad suns darīs to, ko jūs nevēlaties.

Tātad suns ir jāapmāca jau no agrīna vecuma?

Man tas ir galvenais periods. Ja īpašniekam vajadzīgs suns, kas tikai dzīvojas pa pagalmu vai kalpo kā teritorijas sargsuns, tas nav noteikums. Bet ja jums vajadzīgs ļoti sabiedrisks dzīvnieks, kas sadzīvo ar bērniem un ģimeni, tad ar suni jāsāk nodarboties no agrīna vecuma, lai tas izprastu lietas.

Īpaši svarīgi tas ir ar kino suņiem. Kamēr Lesija bija jauns suns, es viņu daudz ņemu līdzi visur, lai viņš pierod pie dažādām lietām, jo šajā veidošanās periodā suns reaģē un veido asociācijas. Ja es viņu atstātu mājās uz kādu gadu un nekad nevestu laukā, rastos problēmas. Viņš neuzticētos cilvēkiem, baidītos no satiksmes utt. Tādēļ, manuprāt, ir labāk ar suni sākt nodarboties, kamēr viņš ir jauns.  Vēlāk var turpināt šo apmācību, tad nav būtiski, vai viņam ir gads, divi vai trīs. Taču pirmie seši mēneši ir būtiski asociāciju veidošanai. 

Viena no Jūsu tēva parunām bija: “Mācīts suns ir laimīgs suns”. Vai Jūs tam piekrītat?

Tā tas ir. Tāds suns daudz vairāk spēj novērtēt. Tāpat kā izglītots cilvēks. Viņš no dzīves gūst vairāk nekā neizglītotais. Pareiza apmācība ietver sevī daudz uzslavu un uzmanības pievēršanas savam mājdzīvniekam. Apmācītu mīluli jūs varat ņemt sev līdzi daudz kur. Viņam tas patiks, un jums būs patīkama viņa sabiedrība.

Vai ir neapmācāmi suņi?

Neapmācāmi tikai tādā ziņā, ja kāds nepievēršas apmācībai pareizi. Dažus suņus ir grūtāk apmācīt. Jūs varētu arī nekad nesasniegt Lesijas standartu ar viņiem, taču reti kuram ir vajadzīgs dzīvnieks ar tik augstu apmācības līmeni.

Jūs apmācāt superzvaigznes, bet vai cilvēki var izmantot Jūsu metodes, lai nodarbotos ar vidusmēra mājdzīvnieku?

Cilvēki arvien vēršas pie manis un apgalvo, ka tas izdodas. Vienkārši viņi netiecas pēc tā līmeņa, pēc kura tiecamies mēs. Vairums cilvēku vēlas, lai viņu suņi nāktu tiem klāt, stāvētu un gultos pēc komandas. Viņiem nevajag, lai suns peldētu krāčainā upē kā Lesija, vai glābtu mazus zēnus, velkot tos aiz apkakles. Viņu suņi to visu nedarīs, taču mūsu apmācības pamati ir bāze tam, kā ikviens var apmācīt savu suni.

Taču Jūs piedāvājat sarežģītāku apmācību savā sistēmā...

Dažiem cilvēkiem suns ir labs draugs, un viņiem patīk to izrādīt. Apmācības sistēma sniedz jums pamatus, kas nepieciešami, lai iemācītu sunim būt labam draugam un pavadonim. Kad pamati ir ielikti, uz tiem var “celt” tālāk. Tas jau būs tikai turpinājums. Un, kad ielikti pamati, pārējais nāk vieglāk. Esmu apmācījis daudzus suņus no sākuma posmiem līdz pat 100 dažādu komandu izpildei.

Savā video jūs uzdevumus iztirzājat pa etapiem, nevis visu kopā. Vai tas apmācībā ir svarīgi?

Kad suns izdara to, ko jums vajag, apstājieties. Tas ir galvenais. Neturpiniet, jo suns zina, ka ir izdarījis pareizi. Taču, ja Jūs turpināt arvien un arvien to pašu, viņš sāk apjukt.

Cilvēkiem (pat sev pašam!) es vienmēr uzsveru, ka nav jācenšas paveikt visu uzreiz vienā dienā. Tas ir grūti. Trenerim bieži vien šķiet, ka nav nekādu panākumu, lai gan tas neatbilst patiesībai. Nav viss jādara vienā dienā. Pat 20 minūtes darba ar suni vienai dienai ir pietiekami. Un negaidiet sasniegumus jau pirmajās pāris dienās! Tas nāks ar laiku, un vēlāk jūs būsiet pārsteigti, cik labi suns apgūst visu. 

Varbūt varat atklāt mums kādu padomu? Kā, piemēram, atradināt suņus no dārza izrakņāšanas?

Tā kā ir dažādi iemesli tam, kāpēc suņi rok, tā ir viena no grūtāk risināmajām problēmām. Dažām šķirnēm tas ir iedzimts, vai tiem vienkārši ir garlaicīgi, vai arī suņi cenšas atvēsināties. Bieži vien jauna rotaļlieta suni aizrauj vairāk nekā rakšana.

Pareiza apmācība ir vienīgais veids, kādā nodrošināt, ka suns uzvedas labi. Novēršana ir labākās zāles, tā kā ir vieglāk apturēt suni, pirms viņš sāk kaut ko darīt. Neviena rīcība neattaisnojas kā visu problēmu atrisinājums vai aizvietojums pareizai apmācībai, taču pastāv daži efektīvi paņēmieni, kas var tikt izmantoti kopā ar vispārējo apmācības programmu.

Viena iedarbīga metode ir “pakratīt bundžu”. Kratāmā bundža ir vienkāršs labošanas līdzeklis. Paņemiet izmazgātu dzēriena bundžiņu, ievietojiet tajā akmentiņus vai monētas, un aizlīmējiet vāciņu. Kad pieķerat suni rokam pagalmā, metiet viņa virzienā šo bundžu (netrāpot viņam un neļaujot sevi pamanīt). Kratāmās bundžas radītais troksnis pārbiedēs suni, liekot viņam saistīt savu uzvedību ar negatīvu pieredzi. Pārliecinieties, ka jūsu koriģējošās metodes seko uzreiz pēc suņa nevēlamās darbības. Savādāk viņš neapzināsies, par ko jūs viņu labojat.

Ja jūsu suns rok tikai tad, kad neesat klāt, jums nāksies kādu dienu veltīt pāris brīvas stundas, lai labotu šo situāciju. Jūsu suns rok, jo zina, ka jūs esat prom. Atainojiet savu ierasto promiešanas procedūru, taču dodieties uz tādu vietu, kur varat novērot savu suni pagalmā tā, lai viņš neredzētu jūs. Ja viņš sāk rakt, aizmetiet viņa virzienā kratāmo bundžu. Pēc pāris minūtēm  atgriezieties mājā, it kā tikko būtu ieradies. Atkārtojiet šo procedūru vairākas reizes dienā.  Jūsu suns pārstās rakt, ja vairs nebūs drošs, ka esat prom. 

Paldies!

Kolliju portāla piezīme. Šī Lesijas suņu apmācības sistēma mūsu īpašumā.

0

 

.


 
 
 
 

2000-2023 © Kolliju portāls. Visas tiesības patur autors.

0