Publikācijas  

.

 

.

Ja sakrājas daudz nemazgātu drēbju...

.

.

.

Keisija ieslēdz veļasmašīnu "Rīga-13".

.

Ievads

 

Jau maijā Lejas pļavā biju iecerējis ilgstošu spēlēšanos ar veļasmašīnām "Rīga" visas sezonas garumā - filmēšu, fotografēšu, rīkošu sacensības un izdomāšu visādas citas jautras lietas. Beidzot es varēšu pavadīt laiku pie veļasmašīnām līdz pat apnikumam! Un cik daudz dažādu ideju!

Pats galvenais mērķis, kādēļ no lielā šķūņa uz pļavu tika pārvietotas 28 veļasmašīnas "Rīga" visdažādākajās krāsās, bija sen iecerēto īsfilmu "Lielā veļas diena: Ziepju opera" un "Lielā veļas diena 2: Jautrās spēles" uzņemšana. Stāstu par to, kā mūsu kolliji mazgā drēbes, bet āži visu izdemolē, kad veļasmašīnas atstātas bez pieskatīšanas, esmu atlicis jau divus gadus, jo nekad īsti tā inscenēšanai nepietika laika.

 

Ziepju opera

 

Īsfilmas "Lielā veļas diena: Ziepju opera" scenārija pamatā ziepju opera ir realizēta gan tiešā, gan pārnestā nozīmē - uzlikuši mazgāt drēbes, "Straumēnu" kolliji sasēžas uz dīvāna pie šķūņa, lai kopīgi varētu noskatīties kādreiz tik populāro un man pašam ļoti tīkamo meksikāņu seriālu "Vienkārši Marija". Tikmēr "ziepes" sāk taisīt garāmejošu āžu trio - Olimps, Žigulītis un Plampačs.

Kamēr Keisija darbojas ap trijām baltām veļasmašīnām "Rīga-13", "Straumēnos" nosēžas divi gulbji un dodas pie skārda vannītes un veļaskatliem, lai nodarbotos ar izmazgāto drēbju gabalu skalošanu.

Mūsu gulbji Zāra un Johanna ir visai slinki uz lidošanu, tādēļ nācās gaidīt un "ķert" vajadzīgo brīdi, kad abi "gājputni" (no vārdiem "iet kājām") nolems pacelties gaisā un apmest kādu aplīti zilajās debesīs ap mūsu fermu. Skats ar vannīti un drēbju skalošanu nesagādāja ne mazākās problēmas - ja kādā traukā būs ūdens, gulbji noteikti iebāzīs tajā galvas un "parakņāsies". Lai gulbjiem būtu interesantāk, tīrajā ūdenī (bez pulvera, protams) tika iebērtas arī auzu pārslas.

Kaut gan biju sagatavojis seriāla "Vienkārši Marija" ierakstu, kuru parādīt televizorā, kas atradās uz kabeļa spoles, seriāls filmēšanas laikā tā arī netika demonstrēts. Gribēju uzfilmēt skatu, kurā pāri kolliju galvām redzams arī ekrānā notiekošais, taču šī iecere bija jāatmet, jo saulainā laika dēļ televizorā rādītais nebija saskatāms, pat nojaušams. Kamera tika novietota aiz televizora un mūsu kolliji rātni sēdēja un gulēja uz dīvāna. Viņi skatījās uz Ievu, kura pievērsa suņu uzmanību, atrodoties man blakus vai aizmuguras.

.

.

Pie TV ekrāna (no kreisās): Līzīte, Lociņš, Hosento un Keisija.

.

Te atkāpei vēlos izcelt nobildējumu, kuru redzat virs šī teikuma. Video kamera bija novietota uz statīva un es centos iemūžināt šos dīvānsēdēšanas skatus arī fotogrāfijās, bildējot kollijus no dažādiem rakursiem. Bilde, kurā Hosento atbalstījies ar priekšķepām pret zemi, kļuva par Kolliju portāla visu laiku populārāko attēlu kādā no sociālajiem tīkliem. Tur gan biju bildi parakstījis šādi: "Ganīšana pārtraukta... Lesija!" Šo attēlu ar "patīk" atzīmēja vairāk nekā 2000 cilvēku.

Par vissarežģītāko ainu īsfilmā "Lielā veļas diena: Ziepju opera" uzskatāma āžu darbošanās ap veļasmašīnām. Pie šīs ainas strādājām divas dienas. Ļoti uztraucos, vai mums sanāks viss iecerētais, jo laika trūkuma dēļ sākotnēji iecerētais demolēšanas ģenerālmēģinājums nenotika.

Jāatzīstas, ka lielākā daļa no filmā pastrādātajiem āžu nedarbiem ir inscenējums. Viņi nemaz tik slikti nav! Vienu tukšu veļasmašīnu "Rīga" Žigulītis gan nejauši apgāza, un par šādām necerētām nejaušībām parasti es ļoti priecājos. Divas citas baltās veļasmašīnas tuvplāniem tika apgāztas speciāli, bet āža Olimpa lielākais "postījums" bija vien nogāzta bļoda, kura bija novietota uz ķeblīša. Visas bļodas tika novietotas nedaudz ieslīpi, zem un pie tām bija nolikti rudzu maizes gabaliņi, kurus āži meklēja. Kārumi bija visur - bļodās, veļas katlos un arī jau apgāztajās veļasmašīnās.

.

.

Gulbji (no kreisās): Zāra un Johanna skalo izmazgātās drēbes.

.

Filmā redzam, ka ļoti daudz izmazgāto drēbju mētājas pa zemi, kuras acīmredzami ir norautas no veļas striķa. Sevišķi pārliecinošs ir skats, kad Olimps un Žigulītis nesā uz ragiem gaišās bikses un manu dzelteno kreklu. Šie apģērba gabali uz āžu ragiem tika uzkarināti speciāli! Viņi bija pārāk godīgi, lai atļautos kaut ko tādu darīt. Galveno demolēšanas darbību veica Olimps ar Zigi, bet Plampačam tika vienīgi otrā plāna loma - viņš ir mazs augumā un viņam nav ragu, tādēļ, piemēram, veļasmašīnā "Rīga" savu galvu mazais āzītis iebāzt nevar.

Kad āžu skati bija uzņemti, lielākas grūtības sagādāja Keisijas, Lociņa un Hosento nofilmēšana postažas laukumā, kurā viņi ieradās pēc seriāla "Vienkārši Marija" kārtējās sērijas beigām. Mūsu kolliji ar ļoti vāju interesi "pārbaudīja" notikuma vietu, viņiem labāk gribējās turpat pļavā izdauzīties.

Kad āži bija apgāzuši veļasmašīnas, pēc scenārija vajadzēja izcelties īssavienojumam, un zilais elektrības skapītis ietērpās dūmos. Nekādas speciālas dūmu mašīnas neizmantoju, dūmošanu, kā jau ierasts, panācu ar diviem tualetes papīra rullīšu kartona serdeņiem - ātrs, ērts un lēts variants. Piebildīšu arī, ka elektrības skapītis bija tikai butaforija un arī veļasmašīnas "Rīga" šoreiz pie elektrības nemaz netika pieslēgtas. Tuvplāns, kurā veļasmašīnā "Rīga" mazgājas drēbes, ņemts no īsfilmas "Vai tavam saimniekam ir, ko mazgāt?"

Ko darīt ar pārdegušo drošinātāju? To vislabāk zināja Hosento, kad no dārza atnesa burkānu. Tas lieliski var aizstāt keramisko drošinātāju! Burkāna nešanas aina tika pārfilmēta vairākkārt, jo Hosento visu laiku centās oranžo dārzeni ātrāk apēst.

.

.

Izskatās, ka āži nolēmuši pārģērbties. Olimps uzmaucis uz ragiem gaišās bikses, bet Žigulītis izvēlējies Vecā Kollija dzelteno kreklu.

.

Kopīgiem kolliju spēkiem viss atkal tiek sakārtots, veļasmašīnas iedarbinātas no jauna, bet āži kopā ar kazām iespundēti apaļajā aplokā, kurš pavasarī tika uzbūvēts aitu ganīšanas apmācības vajadzībām. Mūsu kolliji vairs nedodas pie televizora, bet nolemj turpat pļavā uzspēlēt kaniboulingu ®. Bumbiņu ar lielā koka veļas knaģa palīdzību suņiem padod Plampačs. Tā viņš izpērk savus nedarbus.

Īsfilmas beigās redzams skats ar Līzīti pie Kolliju portāla uzraksta, kas veidots no pienenēm. Tas tika uzfilmēts vēl gadu atpakaļ un līdz šim nebija izmantots. Pati Līzīte sava cienījamā vecuma (14,5 gadi) dēļ šajā filmā piedalījās vienīgi skatā uz dīvāna pie televizora, kā jau pensionārei pieklājas.

Atkal atkāpei - dažādu iemeslu dēļ mēs bijām ļoti atpalikuši no iedomātā filmēšanas grafika. Abas "veļasdienas" bija jāpabeidz filmēt augusta sākumā, bet mēs pēdējos skatus filmējām 16. septembrī. Pieļāvu pat domu, ka šogad šīs īsfilmas nevarēšu pabeigt... Taču ar laika apstākļiem paveicās un visu paspējām. Skatītāji pat nepamanīs, ka šī veļas mazgāšanas diena "Laimīgo kolliju zemē ®", kura attēlota arī īsfilmā "Lielā veļas diena 2: Jautrās spēles", iesākās pavasarī, bet beidzas tikai septembra vidū.

.

Jautrās spēles

 

Sākotnējā iecere pirms diviem gadiem, kad izdomāju stāstu par veļasdienu ar kollijiem un āžiem, paredzēja tikai vienu filmiņu, taču laika gaitā radās dažādas jaunas idejas izklaidei, piemēram, speciāli tika izdomāta jauna aportēšanas spēle, kuru nodēvēju par Spaiņošanu ®, kā arī jauna interaktīvā rotaļlieta "Mini veļasmašīnas". Bija skaidrs, ka vienā īsfilmā to satilpināt neizdosies, tādēļ jārada šī stāsta tiešs turpinājums. Tā radās atseviška īsfilma "Lielā veļas diena 2: Jautrās spēles". Abas daļas mēs filmējām paralēli.

Stāsta turpinājumā nekādi īpaši atgadījumi netika paredzēti, tikai dažādas jautras sacensības mūsu kolliju starpā, jo ar vienu kaniboulingu ® neiztikt, ja jāmazgā tik daudz drēbju uzreiz ar veselām trim veļasmašīnām "Rīga-13". Kazas joprojām pavada laiku aplī un viņas pieskata Lociņš. Āži gan ir visai neapmierināti ar pēkšņo nebrīvi un savu neapmierinātību izrāda, kasot ar kāju zemi un graužot aploka stabus.

.

.

Arī Kaktusam ir veļasdiena.

.

Atlikusī diena netiks pavadīta pie televizora, nē! Kollijiem padomā trīs dažādas spēles un sacensības. Vispirms viņi nolemj pārbaudīt spēkus īpašajā šķēršļu joslā, lecot cauri izžautām drēbēm. Šīs sacensības vērot ieradušies arī gulbji Zāra un Johanna. Skats ar gulbjiem šķēršļu joslā nebija ne ieplānots, ne speciāli inscenēts, gulbji paši ieradās filmēšanas vietā, un šis atkal ir viens no nejaušajiem, bet ļoti vērtīgajiem kadriem.

Spaiņošanas ® spēlē šoreiz bumbiņas suņiem padod īpašas tenisa bumbiņu automāts "GoDogGo!", kuru jau sen bijām iegādājušies ASV. Bumbiņu šaušana un suņu aportēšana tika uzņemta atsevišķi, bet tad viss samontēts kopā tā, lai izskatītos, ka mašīna izšauj tenisa bumbiņu, bet kollijs skrien to meklēt spaiņos. Interesanti ir tas, ka automāts katru reizi bumbiņu aizmeta kaut kur citur un nācās ilgi noņemties, lai varētu uzfilmēt kadrus, kuros redzams, ka izšautā bumbiņa patiešām trāpa kādā no astoņiem spaiņiem. Ja Keisija un Lociņš bumbiņas pienesa ar prieku, ar Hosento radās problēmas - viņš ļoti ātri zaudēja interesi par tenisa bumbiņas atnešanu un man tikai ar grūtībām izdevās uzfilmēt vajadzīgos kadrus. Biju pārsteigts, jo iepriekš Hosento aportēja apmierinoši. Suņiem bumbiņas spaiņos metu es pats, nevis automāts, un ar to arī gāja, kā parasti - esmu viens no sliktākajiem metējiem.

.

.

Aktrisei Ievai jāprot arī pletēt.

.

Ar jauno interaktīvo rotaļlietu "Mini veļasmašīnas", kura pēc būtības ir ļoti līdzīga jau zināmajiem "Metamkauliņiem", nekādas grūtības neradās. Filmējām šos skatus uzreiz bez mēģinājuma iepriekš. Mūsu kollijiem, sevišķi Keisijai,  ne pārāk patīk krītošas konservbunžas, taču spēlēšana noritēja ļoti gludi. Vislabāk mazās bundžu veļasmašīnītes gāza Lociņš.

Kamēr kolliji pļavā spēlēja spēles un kazas ganījās slēgtā aplokā, kaza Ieva, kura vienmēr ganās no visiem citiem mekšķētājiem atsevišķi un vislabprātāk ēd pilnīgā vientulībā, mežmalā pārbaudīja elektrisko gludekļu stāvokli. Viņa no visām kazām prot gludināt vislabāk!

Filmā piedalās arī pieradinātais balodis Lanta un ezis Kaktuss. Balodis uzlaižas uz veļas striķa, bet pēc tam uz veļasmašīnas. Kaktuss gan ir čaklāks. Viņš paguvis izmazgāt savas bikšeles un kreklus, tādēļ dodas spēlēt miniboulingu. Skatā ar ezi pie miniatūrā veļas striķa tika izmantots mazs metāla spainītis, kurā iepriekš bija svece, bet mazās drēbītes nācās izgatavot no papīra un pielīmēt pie striķīša ar PVA līmi. Ieceri izgatavot eža drēbītes no auduma atmetu, jo tas būtu pārāk darbietilpīgs process.

.

.

"Jautro spēļu" uzvarētāji: 1) Keisija 2) Lociņš 3) Hosento.

.

Kā jau tas parasti sacensībās ierasts, arī šoreiz tika fiksēti visu triju disciplīnu rezultāti un tabula mums pavēstī ļoti interesantu faktu: visās trijās sacensībās un arī kopvērtējumā visas pirmās vietas ir galvenajai veļasdienu pavēlniecei Keisijai, visas otrās pieder Lociņam, bet trešais visur palicis Hosento. Ar uzvarētāju Keisiju arī top īsfilmas "Lielā veļas diena 2: Jautrās spēles" beigu skats ar Kolliju portāla uzrakstu, kurš tika izveidots no palaga, divu krāsu veļas striķiem, dažiem koka knaģiem un saimniecības ziepju gabala. Zilgano palagu uz pamatnes piekniedēja Ieva (tā, kura nav kaza!), bet uzrakstu veidoju es, atkal izmantojot PVA līmi.

.

  Video
.  

Īsfilma "Lielā veļas diena: Ziepju opera" (2020) "Great laundry day: Soap opera"


Īsfilma "Lielā veļas diena 2: Jautrās spēles" (2020) "Great laundry day 2: Funny games"


"Lielās veļas dienas" reklāma (2020)


.

Sacensības

 

Jau izsenis esmu vēlējies sarīkot sacensības, kurās būtu daudz veļasmašīnu "Rīga", izžautu drēbju un citu atbilstošu rekvizītu no pagātnes. Reiz jau sarīkoju izmēģinājuma versiju un toreiz tā bija "Lielā veļas diena ® 2017 "Rančo kollija ® 2017" laikā. Esmu pārliecināts, ka varu šo tēmu veiksmīgi attīstīt tālāk un biju jau iztēlojies daudz vērienīgākas sacensības, taču man nebija iespēju to realizēt, jo sportot un izklaidēties gribošu kolliju īpašnieku ir palicis gaužām maz un "Laimīgo kolliju zemē ®" pasākumu rīkošana ir pārtraukta. Izmantojot gadījumu, kad visa vasara tiks pavadīta īsfilmu "Lielā veļas diena: Ziepju opera" un "Lielā veļas diena 2: Jautrās spēles" uzņemšanai, un Lejas pļavā atradīsies visas veļasmašīnas "Rīga", kā arī visi iespējamie rekvizīti, nolēmu sarīkot sacensības "Lielā veļas diena ® 2020" dažādu šķirņu suņiem.

.

.

Pirmais reklāmas plakāts ar Keisiju.

.

Nospriedu, ka tas arī būtu interesants eksperiments, jo iepriekš esmu rīkojis pasākumus vienīgi kollijiem. 25. jūlija rītā "Straumēnos" pulcējās gan borderkolliji, gan šeltiji, gan citi suņi, bija arī daži kolliji un pat čivauva. Sacensībās biju paredzējis trīs disciplīnas - desmit šķēršļu joslu starp veļasmašīnām "Rīga", jauno Spaiņošanu ® un trīs veļasmašīnu barelreisingu, kurā saimniekam ne tikai būs kopā ar suni jāapskrien pa noteiktu shēmu ap veļasmašīnām cauri izžautām drēbēm, bet arī rokās jānes pasmaga bļoda ar iemērktām drēbēm. Tika samontēts "Lielās veļas dienas ® 2020" reklāmas rullītis un izveidotas trīs grafiskas reklāmas.

Nolēmām, ka mēs paši šoreiz nebūsim sacensību dalībnieki. Tas gan laika trūkuma dēļ, jo pašiem jātiesā, jāfilmē un jāfotografē, gan, lai novērstu interešu konfliktu - "Lielā veļas diena ®2020" kopvērtējuma uzvarētājs saņems balvā robotu putekļusūcēju "Roomba" no mūsu sponsoriem. Sākumā pat nedomāju šīs sacensības iemūžināt, bet tad nospriedu, ka tā tomēr ir mūsu veļasdienu vēsture un būs žēl, ja nebūs video.

.

.

Otrais reklāmas plakāts ar Lociņu.

.

Pasākums man sagādāja gan pārsteigumus, gan lielu vilšanos, jo šī veļasdiena, nudien, nebija izdevusies tāda, kādu es to biju iecerējis. Kā vienu no pārsteigumiem varu minēt to, ka dažiem adžiliti sportistiem un pat pasaules līmeņa cempionei radās problēmas ar secīgi pārvarāmiem šķēršļiem. Suņi bija apjukuši, ka maršruts nav jaukts kā adžiliti pieņemts, ka jālec garām kaut kādām veļasmašīnām utt. Izrādās, ka adžiliti suņi un arī viņu īpašnieki ir ļoti pieraduši pie noteikta standarta barjerām, jauktas to pārvarēšanas secības utt. Te nu mūsu lauku kolliji varētu daudzus uzvarēt! Bet par to mazliet vēlāk.

Vilšanos bija vairāk, nekā pārsteigumu. Piemēram, pasākuma laikā izveidojās pavisam cita gaisotne, nekā ir bijis mūsu rīkotajos kolliju pasākumos. Bija dalībnieki, kam visu laiku kaut kas nepatika, un kuri neapmierināti aizsteidzās mājās pēc apbalvošanas, pat neatvadījušies. Sveši suņi, sveši cilvēki, sveši paradumi, attieksme un vēlmes. Vēl skumjāku notikušo darīja tas, ka šis ir pirmais mūsu rīkotais pasākums, kurā mūsu kolliji sēž iespundēti istabā un sacensībās nepiedalās. Jutos, ka esmu apzadzis savus suņus, lai citiem būtu labi un jautri. Nolēmu, ka NEKAD vairs nekas tāds neatkārtosies! "Lielā veļas diena ®" kā sacensības var turpināties tikai tad, ja tajā piedalīsies vienīgi kolliji un, protams, mūsu pašu suņi. Lai kompensētu nenotikušo, nolēmu jau nākamajā nedēļā sarīkot "Mini veļas dienu ® 2020" tikai un vienīgi mūsu kollijiem ar tām pašām disciplīnām. Pats skrēju ar suņiem, pats metu bumbiņas, Ieva filmēja, bet Justīne fotografēja. Hosento pienest tenisa bumbiņu nevēlējās vispār, kā risinājums tika izmantota cita izmēra un materiāla bumbiņa, kura pīkst, un Hosis ļoti labi nospēlēja Spaiņošanu ®. Atkal jutos vainīgs, ka esmu par maz nodarbojies ar Hosento laika trūkuma dēļ.

.

.

Trešais reklāmas plakāts ar Hosento.

.

Šķēršļu joslu un barelreisingu uzvarēja Lociņš, bet Spaiņošanā ® pārākais izrādījās bumbiņas nenesējs Hosento. Kopvērtējumā par "Mini veļas dienas ® 2020" uzvarētāju kļuva Lociņš, otrā - Keisija, bet trešais - Hosento.

Pēc abām sacensībām intereses pēc salīdzināju rezultātu tabulas un pārsteigts secināju, ka piedaloties "Lielajā veļas dienā ® 2020" šķēršļu joslas pārvarēšanas sacensībās mēs ar Lociņu būto otrie, atstājot aiz sevis vispieredzējušāko adžiliti sportisti un vairākkārtēju pasaules čempioni.

.

Kur ņemt tik daudz drēbju?

,

Pavisam šovasar filmēšanā un sacensībās tika izmantotas 28 veļasmašīnas "Rīga", viena veļasmašīna "Romo", 400 koka veļas knaģi, apmēram 160 metru auklas, bet drēbju skaits palicis nepiefiksēts. Ne skaitījām, ne svērām! Tika iztukšoti vairāki lielie maisi un drēbju izkarināšanai tika tērētas vairākas stundas laika. Dažiem ir radies jautājums, kur mēs tik daudz drēbju esam ņēmuši? Ir patukšoti arī savi drēbju skapji, taču lielākais vairums drēbju pie mums nonākušas no dažādiem cilvēkiem, kuriem žēl tās izmest, bet "laukos varbūt noderēs". Tieši veļasdienu vajadzībām arī šādas drēbes tika iekrātas. Tās tiks izmantotas arī dažādu interesantu putnubiedēkļu izgatavošanai.

Lejas pļavā uzbūvētās veļasdienas dekorācijas iekļuva arī LTV1 raidījuma "Ķepa uz sirds" sižetā par mums, "Laimīgo kolliju zemi ®". "Kolliju kino ®" studijas vajadzībām tās tika nofilmētas arī pilnmēness naktī un miglainā rītā. Par mazgāšanu varat izlasīt arī "NTZ" publikācijā "Lielā veļas diena ®" "Laimīgo kolliju zemē ®".

 

Mazgāšana turpināsies

 

Visu vasaru ar nolūku filmēju arī dekorāciju tapšanu sacensību un filmēšanas vajadzībām, jo biju nodomājis samontēt dokumentālo filmu "Veļasmašīnu vasara", lai pastāstītu visu par mūsu darbošanos ar un ap veļasmašīnām "Rīga", taču šogad man "veļasdienas" ir bijis par daudz. Bija grūti. Tā ir noritējusi ar dažādiem kreņķiem un vilšanos, tādēļ ideja par "Veļasmašīnu vasaru" tiek iesaldēta vismaz uz gadu.

.

.

Ezis Kaktuss nolēmis nomazgāt ābolus pirms ēšanas mini veļasmašīnā "Maļutka".

.

Iesākām filmēt arī skatus nelielai parodijai par "Lielo veļas dienu". To atbilstoši saturam nosaucu par "Mazo veļas dienu" un tajā ar trijām mini veļasmašīnām "Maļutka" darbosies citi personāži - ezis Kaktuss, āzītis Plampačs, zosis un citi. Iespējams, ka kolliji un lielie āži Olimps un Žigulītis šoreiz būs tikai novērotāju lomā.

Par sacensībām nākotnē vairs neesmu pārliecināts, jo diez vai savāksies nepieciešamais kolliju skaits, taču "veļasdienas" mūsu "Kolliju kino ®" studijā notiks arī turpmāk.

..

 

..

 


 
 
 
 

2000-2023 © Kolliju portāls. Visas tiesības patur autors.

0