Publikācijas  

.

 

.

Kad kolliji griežas uz platēm

.

Jau sen, kad sāku vākt materiālus rakstu sērijai par Slavenībām, kas izvēlas kollijus, pamanīju arī dažu skaņu plašu un kompaktdisku vāciņu attēlus internetā, no kuriem klausītājiem pretī raugās dažādi kolliji.

Vai kollijs piederēja kādam no grupas? Vai tas vienkārši patika visiem vai varbūt fotogrāfam? Skaidrs ir tikai tas, ka kolliju nokļūšana uz tik daudzu izpildītāju ierakstiem nevar būt nejauša. Vairumā gadījumu vairs nav iespējams noskaidrot, kāds sakars mūziķiem ar attēloto suni uz skaņuplates.

Vēl interesants novērojums - daudzas no zemāk aplūkotajām platēm nāk no visai eksotiskām valstīm, piemēram, Angolas, Malaizijas vai Brazīlijas, tādēļ jāsecina, ka kolliji bija (vai ir) populāri arī šādās tālās zemēs. Un vēl - visvairāk kollijus uz platēm "lika" tieši 70-tajos gados.

.

.

Kā pirmo atradu kopas "The Singing Sheppards" 1966. gadā ASV izgatavotās  vinila plates "The Singing Sheppards at Home" vāku, uz kura solīts sirds siltums, klausoties dziesmās. Neko daudz par šiem garīgās popmūzikas dziedātājiem uzzināt neizdodas. Man interesants šķiet jautājums, vai aitu ganītājs kollijs ir speciāli izvēlēts "dziedošo dvēseļu ganu" dziesmu apkopojuma noformējumam, t.i., gans un gani? Bet varbūt kollijs tiek zīmēts kā garīga radība un ar to atšķiras no citiem suņiem?

.

.

Par vāciešu Elvisu Presliju dēvētais Teds Herolds ir bijis liels kolliju cienītājs un viņš tos "uzlicis" arī uz savas 1969. gadā iznākušās plates "Grune Augen-Froschnatur" vāka. Vai viņam piederējuši visi trīs attēlā redzamie suņi, nav zināms, taču tas, ka viņš ir bijis viena kollija īpašnieks, ir apstiprināts fakts.

Daudzu mūzikas albumu autors pagājušā gadsimta 60-tajos gados vairākas reizes arī uzņēmies filmās, bet savu dziedātāja karjeru sācis 14 gadu vecumā un karjeras laikā divreiz - 1982. un 1988. gados - ticis apbalvots ar "Zelta kamertoni". 2016. gadā viņš pameta skatuvi, bet 2021. gada 20. novembrī 79 gadu vecumā dziedātājs kopā ar savu sievu Manuelu Šubringu dzīvi sadega ugunsgrēka laikā, kad aizdegās viņu dzīvoklis.

 

 

Uz zviedru folka un kantrī mūzikas grupas "As-Anders Gang" 1975. gadā iznākušās plates "Gammeldanssvang Med As-Anders Gang " vāciņa redzams priekšplānā sēdošs kollijs. Tiek teikts, ka grupa esot bijusi visai populāra, taču mani izbrīnīja fakts, ka nekur neatradu nevienu šīs grupas ierakstu, lai noklausītos. Skaidrs, ka gribēju... Varbūt dzirdētu, kā dzied arī kollijs!

.

.

Arī padomju vokāli instrumentālais ansamblis "Ariel" uz savas 1982. gada plates "Katra diena ir tava" vāka nolemj bez diviem ponijiem un zirga sev priekšplānā izvirzīt rudu kolliju. Neko noskaidrot par šo kolliju un viņa saistību ar attēlā redzamajiem cilvēkiem tā arī neizdevās, taču plati atradu un noklausījos. Ļoti tipisks 80-to gadu sākuma VIA skanējums ar mazām tam laikam avangardiskām elektroniskām niansītēm. Populārākā šīs grupas dziesma tolaik - "Šire krug".

.

.

'"Calix" esot brazīliešu progresīvā roka grupa ar dažādām ievirzēm, pārsvarā tas varētu būt progresīvais folkroks. Kādēļ es rakstu - esot? Tādēļ, ka velti izmeklējos šīs grupas ierakstus, lai noklausītos. Savā muzicēšanā šie zēni izmanto gan flautu, ermoņikas, vijoli un klavieres, gan arī dažādus tradicionālus brazīliešu tautas mūzikas instrumentus, tādēļ vēlas, lai viņus dēvētu nevis par brazīliešiem, bet gan dienvidamerikāņiem. Tas, ka muzikantiem patīk kolliji, ir labi redzams uz 2000. gada albuma "Cancoes de Beurin" CD vāciņa. Uz tā pārstāvēti visi kolliji, izņemot balto, taču kādēļ tas tā - nav tapis zināms, jo informācija internetā par "Calix" ir ļoti skopa.

.

.

Kantrī mūzikas leģenda un komponists Džeimss Treviss "Džims" Rīvs, mūziķu aprindās dēvēts arī par "Džentlmeni Džimu" ne tikai popularizēja kantrī mūzikas novirzienu, bet ļoti mīlēja arī kollijus. Viņam piederēja kollijmeitene Čajenna. Tā attēlota gan uz 1966. gadā iznākušās plates "Old Tige", gan...

.

.

uz 1968. gadā izdotā vinila "A Touch Of Sadness", - šie abi ripuļi tika izgatavoti jau pēc viņa nāves. Bilde, kurā dziedātajs ir apskāvis savu kolliju, ir viena no vispopulārākajām. Zīmīgi, ka ievērojamā dziedātāja piemiņai izmantots arī viņa kollija attēls, pasvītrojot to, ka tas viņa dzīvē ir bijis ļoti svarīgs.

Diemžēl Džims gāja bojā 1964. gadā, avarējot viņa privātajai lidmašīnai. Sunīte esot nomirusi trīs gadus pēc viņa. Džims Rīvs ir uzņemts Kantrī mūzikas un Teksasas kantrī mūzikas Slavas zālēs.

.

.

.

Fransuā Budē bija talantīgs francūzis - dziedātājs un dziesmu autors, dzejnieks un rakstnieks, un man ir pamatotas aizdomas, ka kollijs, kurš redzams uz divu viņa skaņu plašu vāciņiem, ir piederējis viņam pašam. Tam gan pagaidām neesmu radis apstiprinājumu.

.

.

Viens un tas pats rudais kollijs kopā ar šlāgerdziedātāju te redzams uz 1975. gadā izdotās plates "Francois Budet" vāka, bet bildē augstāk - uz 1982. gadā tapušā "Au Mitan De Ma Vie" vinila. Fransuā šo pasauli ir atstājis 2018. gadā.

.

.

Šī ASV kantrī un folkdziedātāja Garija Fergusona plates "Think for yourself" nosaukums patiešām atbilst "domā pats" versijai, jo pat skaņu ierakstu datubāzē / enciklopēdijā "DiscOgs" nekas vairāk nav uzzināms, arī šīs plates iznākšanas gads patlaban nav zināms skaidri. Neatradu nekādu informāciju par kolliju. Spriežot pēc eksterjera, tā ir meitene.

.

.

Ruds kollijs ir redzams arī uz brazīliešu dziedātāja Hulio Cēzara, īstajā vārdā Roldao Benoni Ribeiro, 1981. gadā izdotās skaņu plates "Julio Cesar" vāka. Vairāk informācijas par dziedātāju un rudo kolliju, kā arī skaņu ierakstus sameklēt neizdevās.

.

.

Neveiksmīgi nobildēts ruds kollijs skatāms arī uz Singapūras grupas "The October Cherries" 1972. gadā izdotā dubultsingla "I Love Suzie / A Love Song". Šis psihodeliskā roka kvartets bija ļoti ietekmējies no "The Beatles" un centās spēlēt līdzīgi. Vai kollijs var vienot vispasaules "psihodēlistus", nav īsti skaidrs, taču lai atceramies bildes ar kolliju, ar kuru nez kāpēc pozēja Džons Lenons...

.

.

Man patīk 50-to gadu amerikāņu kino, jo tad vēl viss kinoindustrijā bija pa īstam. Tīkamas ir arī Frenka Sinatras dziesmas, tādēļ nolēmu noskatīties 1957. gadā uzņemto filmu "Draudziņš Džoī" ar viņu galvenajā lomā. Šis mūzikls man šķita garlaicīgs un patiesībā manu uzmanību šai kino lentei pievērsa pēc filmas iznākšanas izdotā "The Broadway Singers & Orchestra" skaņu ieraksta vinila plates vāks, uz kura redzams arī ruds kollijs. Cerēju šo suni kaut epizodiski ieraudzīt filmā, taču tur tā nebija. Vēl vairāk - Frenka Sinatras atveidotajam "draudziņam" Džoī piederēja mazs, plušķains šunelis, kuram, protams, ar kolliju nebija nekādas līdzības. Noslēpums paliek neatklāts, jo arī dzīvē Sinatram nekad pašam kollijs nav piederējis.

.

.

Dāņu skatuves māksliniekam Polam Glargārdam arī patika kolliji. Pat tik ļoti, ka pat pagaidām nezināmā gadā izdotais singls tika nodēvēts par "Min lattermilde collie" (latviski "Mans smaidošais kollijs"). Man ļoti gribējās uzzināt, par ko Pols šajā dziesmā dzied, tādēļ to sameklēju. Tad pārkonvertēju audio failu tekstā, pēc tam tekstu no dāņu valodas iztulkoju krieviski. Tulkojums mani šokēja, jo teksts izklausījās ļoti piedauzīgs un perverss, tādēļ atmetu savu sākotnējo ieceri par tā fragmentu publicēšanu te.

.

.

Angoliešu tautas mūzikas izpildītāja Šela (nejaukt ar visiem zināmo Šeilu!) sava 1974. gadā iznākošajam albuma "Domingo Feliz" vāciņam nofotografējusies ar marmorkrāsas kolliju. Vai tas bija viņas suns, palicis nenoskaidrots.

.

.

Tālāk pievērsīšos tām platēm, kas veltītas Lesijas tēmai. Uzreiz gan jasaka, ka kollijiem, kas kalpojuši par šo vinila ierakstu vāciņu modeļiem, ar pašu Lesiju nav nekāda sakara. Tie ir pavisam citi kolliji.

Kā pirmā man trāpījās Teda Pārkera nezin kurā gadā izdotā plate "Lassie". Ej, nu, tagad zini, vai platē skan arī dziesmas, kas veltītas 1954. gada seriālam "Lesija" vai arī tas ir tikai vienkāršs radiolasījums, jo starp skaņdarbiem mēs redzam tādus nosaukumus kā "Viesuļvētra virs Kalvertonas", "Džefs briesmās" u.tml. (Lesijas fani sapratīs!)

.

.

Nākamā plate, kura izdota 1979. gadā Japānā, ir vēl nesaprotamāka. Kā izpildītājs skaņu ierakstu datubazē "DiscOgs" ir minētā raiba kompānija "Lassie & Her friends", bet pats singls saucas "Let's Go Lassie". Ja iepriekšējais ripulis bija radiolasījums, tad šis tiek minēts kā skaņu celiņš ("saundtreks") kaut kam. Bet kam? Platē ir tikai divas dziesmas: " Let's go Lassie" un "Lassie's Lullaby". Atrast un noklausīties tās neizdevas.

.

.

1977. gadā Nīderlandē holandiešu šlāgerdziedātāja Mīka Depreza iedziedājusi vinila singlu bērniem ar nosaukumu "Lassie". Tas arī viss, ko izdevās uzzināt.

.

.

Diemžēl man neizdevās noskaidrot Džordža Makentonija saistību ar rudo kolliju, kurš parādās uz diviem viņa CD vāciņiem, taču visticamāk, tas ir bijis viņa suns, kuru viņš ļoti mīlējis. Pirmo reizi kollijs redzams uz 1996. gadā iznākušā ripuļa "Like a country boy" vāciņa, bet otro reizi suns skatāms uz izlases "22 Greatest hits (1988-'97)" vāciņa, kas tapusi gadu vēlāk.

.

.

Džordžs Makentonijs, īstajā vārdā Džordžs Spitalers (1966-2011) bija itāļu kantrī dziedātājs un dziesmu autors no Dienvidtiroles, kurš divas reizes saņēmis Eiropas kantrī mūzikas balvu - 1998. gadā kā labākais vokālists, bet 2001. gadā kā labākais Eiropas kantrī mākslinieks un dziesmas autors. Viņa radošais mūžs bija īss - 45 gadu vecumā Džordžs mira ar infarktu.

.

.

2006. gadā Džeikobs Džefrijs no Floridas (ASV) izveidoja poproka grupu "Jacob Jeffries Band". Uz radošā kolektīva ceturtā izdotā albuma "Tell me secrets" CD vāciņa autors redzams ar melnu kolliju. Kurš kuram stāsta vai izkliedz noslēpumus, nav īsti skaidrs, tāpat, kā tas, vai šis suns piederēja Džeikobam pašam.

.

.

Ērģelnieks Rojs Vaitmens no Vācijas uz sava koncertatskaņojuma vinila plates "Roy Whiteman in concert. Orgelsound 2000" vāka redzams kopā ar kolliju, kas nosēdies blakus ērģelēm. Neko vairāk ne par pašu, ne viņa kolliju pagaidām nav izdevies noskaidrot, bet centīšos.

.

.

1980. gadā Apvienotajā Karalistē dienas gaismu (vai skaņu!) ieraudzīja vinila "pankūka" ar nosaukumu "Country Girls". Tā ir izlase, kurā apvienotas 14 dažādu izpildītāju dziesmas un, kā jau nojaušams pēc nosaukuma, visas dziesmas iedziedājušas kantrī dziedātājas. Uz plates vāka attēlots zīmēts skats no siena šķūņa iešpuses, kurā uz siena panta pie lodziņa sēž austrumnieciska izskata meitene ar rudu kolliju.

.

.

Ne velti uz Hosē Felisjano 1966. gada plates "Sombra, una guitarra y boleros" vāka ir redzams arī gludspalvainais kollijs - dziedātājs jau kopš dzimšanas ir akls un viņam sadzīvē ir palīdzējuši divi kolliji. Viņš ierakstījis daudzus starptautiskus hītus, tostarp savu "The Doors" "Light My Fire" atveidojumu un pašsacerēto Ziemassvētku dziesmu "Feliz Navidad", kuru pazīst vai ikkatrs mūsu planētas cilvēks. Amerikas Savienotajās Valstīs Felisjano kļuva populārs 1960. gados, īpaši pēc viņa 1968. gada albuma "Feliciano!", kad tas sasniedza 2. vietu mūzikas topos. Kopš tā laika viņš savas karjeras laikā ir izdevis vairāk nekā piecdesmit albumus visā pasaulē gan angļu, gan spāņu valodā.

.

.

Nesaprotu, kāpēc Niks Džonss un rudais kollijs uz 2006. gada izlases CD "Game set match" vāka katrs skatās savā virzienā... Varbūt abu muzikālās gaumes tomēr nesapas? Tāpat nav iespējams noskaidrot, vai tas ir dziedātāja Nikola Pola Džonsa suns, vai vienkārši kāda mums nezināma iemesla dēl izmantots vāciņa dizaina nobildējumam. Britu dziedātājs, mūziķis un autors Džonss ar savu darbību bija pazīstams pagājušā gadsimta 70-tajos gados. Šajā desmitgadē viņš izdevis piecus studijas albumus, kuri man neko neizsaka.

.

.

Uz nepazīstamās Dienvidslāvu (citos avotos - serbu) grupas "Tap. 011" 1997. gada maksi singla "Možda ti se vrati kao Lesi" audiokasetes vāciņa redzams ruda kollija portrets un nosaukums man liek kaut ko nojaust par Lesiju. Vārds "Lesi" ir lasāms divos no četru kasetē esošo dziesmu nosaukumiem, bet pati grupa pēc enciklopēdiju datiem pirms šīs kasetes izdošanas saukusies par "Tapiri". Neko vairāk uzzināt neizdodas.

.

 

Šīs tēmas beigās man likās lietderīgi pievienot arī dažus mūzikas video, kuros ir redzami kolliji. Tiesa gan - ar augstāk aplūkotajām platēm šiem video nav nekāda sakara.

.

  Video
 
 

Grupas "The Crash" dziesmas "Star" videoklips


 
Tino Rossi dziesmas "Petit Papa Noel" videoklips (1946)

 
Miley Cyrus dziesmas "Malibu" videoklips

 
Elvisa Preslija dziesma no filmas "Pradīze havajiešu stilā" (1966)

.

 

.

 

 


 
 
 
 

2000-2023 © Kolliju portāls. Visas tiesības patur autors.

0