Publikācijas  

.

.

Kolliju portāls iegādājas aitas!

.

 

Bēka, Ķēka un Mēka.

 

Lai nodrošinātu ganīšanas semināra norisi "Kollimpiādes ® 2010" laikā Kolliju portāls nule kā iegādājies savas aitas. Latvijas tumšgalves Bēka, Ķēka un Mēka atceļojušas uz Plakanciemu no Alūksnes.

Līdz šim jums ir pieredze ar zirgiem. Kādēļ nolēmāt papildināt savu ganāmpulku ar aitām?

"Pie šādas izvēles nonācām, kad divas nedēļas nesekmīgi centos izīrēt aitas pasākumam no vairākiem Latvijas aitu audzētājiem. Tiklīdz tika pateikts vārds "suns", aitu audzētāji visi kā viens atteicās no mūsu piedāvājuma. Tādēļ apspriedāmies un nolēmām aitas iegādāties paši," stāsta Kolliju portāla vadītājs Vecais Kollijs.

Aitas sākumā bijušas ļoti tramīgas un cilvēkiem rokās nedevušās, jo augušas lielā ganāmpulkā. Cilvēku tās, iespējams, līdz šim bija redzējušas reizi gadā, kad tās ķertas un nocirptas. Kad tās atvestas uz Plakanciemu, - kur aitas noliktas, tur arī stāvējušas un baidījušās izkustēties. Taču nedēļas laikā dzīvnieki ir tiktāl pieraduši pie cilvēkiem un suņiem, ka nāk pat klāt.

 

 

Kolliju portāla direktore Ieva Līpīte ar Ķēku.

 

Vai aitu uzvedībai ir kāda līdzība ar populārās animācijas filmas "Auniņš Šons" varonēm?

"Pirmie nedarbi jau ir pastrādāti. Aitas ielauzās garāžā, kurā esmu iekārtojis suņu sporta inventāra darbnīcu un izgāza lielo zaļās krāsas bundžu (Sen jau sapņoju par zaļu grīdu!), izbadījušas un apgāzušas dārza mēbeles un pat ķērušās pie alus pudeles tukšošanas, kas bija palikusi atvērta pēc piknika. Dzīvnieki ir kļuvuši droši, tagad gaidu, kad nāks mājās pa durvīm iekšā," joko Vecais Kollijs.

Ganīšanas sports ir nodarbe, kas prasa augsta līmeņa suņu paklausību un, pats galvenais, - sunim ir jābūt izteiktam ganīšanas instinktam. Šis sporta veids ir ļoti atraktīvs un attīstīts daudzās valstīs, tostarp arī kaimiņzemēs Krievijā un Igaunijā.

Vai Kolliju portāla suņiem piemīt ganīšanas instinkts?

"Kolliji ir viena no retām aitu un ganu suņu šķirnēm, kurām šis ganīšanas instinkts ir saglabājies. Es jau sen sapņoju par to, lai atdotu kollijiem to, ko mēs, cilvēki, tiem esam atņēmuši - ganīšanu. Mūsu suņi reaģē dažādi. Kad aitas tika atvestas, Abija pagāja uz priekšu un pusceļā apstājās, paskatījās, laiski apgriezās un devās atpakaļ gulēt uz lieveņa. Pat neierējās! Līzīte, savukārt, par aitām izrāda ļoti lielu interesi. Gana labi, palīdz sadzīt aitas no dažādām pusēm, ir viegli atsaucama ar komandu "Stop!" Līzes ganīšanas instinktu pamanījām jau pagājušogad, kad viņa devās ganīt zirgu baru. Skats bija iespaidīgs un baiss, jo zirgu bars ganībās bija liels un tie vienā brīdī pārstāja bēgšanu, visi kā viens apgriezās un devās uz suņa pusi. Šobrīd Abija arī nedaudz palīdz pie aitu sadzīšanas kūtī, taču galvenais gans ir Līzīte," atklāj Vecais Kollijs.

 

 

Šī būs pirmā vilnas cirpšana šīm aitām.

 

Vai esat nolēmuši ganīšanas sportu attīstīt arī mūsu valstī?

"Esam nolēmuši šo nodarbi attīstīt kolliju vidū. Pats ļoti esmu aizrāvies ar šo ideju un nopietni ar to nodarbošos. Esam ASV pasūtījuši ganīšanas apmācības DVD diskus un grāmatas. Pēc "Kollimpiādes ®" kolliju īpašnieku vidū veiksim aptauju. Ja vismaz 7 cilvēku un suņu grupa vēlēsies ar to nodarboties, ir ideja nākamgad izveidot "Kolliju mācību centru", kurā suņi un to saimnieki varēs apgūt gan paklausību, gan aitu ganīšanu. Zemes gabalu mācību centra izveidei ir atvēlējusi Lanas saimniece Aija Budreiko. Ja cilvēkiem būs interese, organizēsim talku, lai ierīkotu mācību aploku un sarūpēsim citas darbam nepieciešamās lietas. Rudenī uzsāksim arī plašu publikāciju sēriju par suņu apmācību ganīšanai," atklāj Vecais Kollijs.

"Kas attiecas uz ganīšanu kā sporta veida attīstību Latvijā plašākos mērogos, esmu diezgan skeptiski noskaņots. Pagaidām tā var būt tikai ekskluzīva izklaide. Pirmkārt, lai aitu ganīšana nopietni attīstītos kā sporta veids, ar "svētdienas ganītājiem" vien būs par maz. Aitu audzētāji šobrīd izvēlas elektriskos ganus nevis suņus, jo tas ir lētāk un neprasa laika patēriņu. Otrkārt, noteikti nostrādās arī cilvēciskais faktors - cilvēku ambīcijas un nenovīdība, kāda ir vērojama gandrīz visās kinoloģiskajās nodarbēs Latvijā," secina Kolliju portāla vadītājs.

Tiekamies "Kollimpiādē ®"!

P.S. Vairāk par ganīšanu varat uzzināt sadaļā Aitu ganīšana.

0

 

 

 

 

 

 

 


 


 
 
 
 

2000-2023 © Kolliju portāls. Visas tiesības patur autors.

0