Publikācijas  

.

.

Kolliji uz visiem laikiem

.

 

Tiffani Lesthard Sherbon.

  

Kādi mēdz būt kolliji?

.

Gandrīz visi, dzirdot vārdu "kollijs", iztēlojas krāšņu suni ar bagātīgu zeltaini rudu kažoku. Patiesībā bez mums jau ierastā iedomātā kollija tēla ir vēl dažādi kolliju veidi. Vairāk izplatītais garspalvainais kollijs un gludspalvainais kollijs ir divi vienas suņu šķirnes paveidi, kas atšķiras tikai ar apmatojuma garumu un tā struktūru (nebūs gan pareizi! - Kolliju portāla piezīme). Eksistē arī tādas šķirnes kā borderkollijs un bārdainais kollijs

Sākotnēji kolliju kažokiem bijuši izplatīti vien divu krāsu paveidi - trikolors (melns ar rudiem lāsumiem un baltu astes galu un ķepām) un marmorkrāsas suņi (uz lieliska zili sudrabaina fona nelieli plankumiņi). Un tikai 20. gadsimta sākumā, krustojot kollijus ar īru seteriem, tika iegūti tagad tik populārie rudi baltie suņi. Tādējādi britu kolliju standarts paredz trīs dažāda apmatojuma krāsojuma suņus - rudi baltos, trikoloru un marmorkrāsas īpatņus. ASV pastāv arī baltie kolliji, kuru ķermenis lielākoties ir balts ar attiecīgi rudiem, melniem vai marmorkrāsas pleķīšiem un tādas pašas krāsas galvu. Anglijā pieņemtais standarts šādus baltus kollijus neatzīst, lai gan tie tiek izmantoti vaislas darbā.

.

No šķirnes vēstures

.

Šķirnes formēšanās Anglijā sākās 19. gadsimta 80.-tajos gados un līdz šim laikam Skotijas ganu suņi ļoti maz atgādināja kollijus, kādus mēs tos pazīstam tagad. Sākotnējie kolliji iemājoja ļoti lielu popularitāti fermeru vidū dēļ savām darba spējām, prāta un izturības, taču fermeriem neinteresēja šķirnes eksterjera uzlabošana, uzmanība tika pievērsta vienīgi suņu ganīšanas spējām. Par laimi, komplektā ar izcilām darba spējām suņiem izveidojās ļoti pievilcīga āriene - viņi bija ļoti harmoniski veidoti. Tā laika kolliji (Viktorijas laikmets - Kolliju portāla piezīme) bija ļoti izturīgi, dienā tie spēja noskriet pat 150 kilometrus. Mūsdienās kollijiem vairs nav iespēju ganīt aitas, līdz ar to fiziskā slodze ir samazināta līdz minimumam. Tas arī izskaidro veselības problēmas, tai skaitā kuņģa un zarnu trakta darbības traucējumus. Palieliniet slodzi kollijiem ikdienā un samaziniet barības daudzumu!

19. gadsimta otrajā pusē tika rīkotas pirmās suņu izstādes, līdz ar to tika pievērsta lielāka uzmanība kolliju ārienei. Arvien vairāk uzmanības tika veltīts kolliju elegantajam un aristokrātiskajam izskatam. Lai to panāktu, kollijus pāroja ar kurtveidīgajiem suņiem. Par šīs krustošanas negatīvo aspektu tiek runāts vēl šobaltdien, taču, neapšaubāmi, tieši pateicoties tam tika sperts milzīgs solis uz priekšu, lai sākotnējais parupji veidotais fermeru palīgs ar īso purnu kļūtu par tādu kolliju, kādu to pazīstam mūsdienās. Nav noskaidrots, kad tieši kollijiem radās viņiem raksturīgais, īpašais acu skatiens - maigs, sapņains, nedaudz viltīgs, taču tai pat laikā - vērīgs. Diemžēl mūsdienās arī ne katram šķirnes īpatnim piemīt šāds skatiens, kuru angļi dēvē par "saldu". Suņi ar šādu acu izteiksmi vienmēr tiek vērtēti augstāk.

.

Īsts draugs un kompanjons

.

Lielisko kollija tēlu rada arī viņa bagātīgais kažoks. Kolliji maina pavilnu apmēram divas reizes gadā. Kažoka maiņa ievelkas pārāk siltos mājas apstākļos. Ja apmatojuma maiņas laikā regulāri izsukāsiet savu suni, uz grīdas nekas nenonāks. Daudzi kolliju īpašnieki krāj vilnu, vērpj to un kļūst par neparasti skaistu un ārstniecisku apģērba gabalu valkātājiem. 

Kollijs ir neparasti plastisks un viegli apmācāms suns. Visvairāk šīs šķirnes pārstāvji piemēroti glābšanas un meklēšanas dienestam un aitu ganīšanai, lieliski tiek galā ar aukles funkcijām, ir ļoti labs draugs. Neskatoties uz savu smalko raksturu, kollijs iespēju robežās var aizstāvēt savu saimnieku.

Par spīti nozīmīgajai eksterjera maiņai cauri gadsimtiem, kollijs ir saglabājis izcilas prāta spējas, inteliģenci un delikātumu. Tieši sava lieliskā rakstura dēļ mēs mīlam savus kollijus. Kollijiem piemīt izteikta labā un ļaunā izpratne viscilvēcīgākajā šī vārda izpratnē.

Pirmie kolliji Krievijā parādījās vēl pirms 1917. gada revolūcijas. Tā bija karalienes Viktorijas dāvana. Kopā ar saviem kollijiem daudzās fotogrāfijās ir iemūžināta cariskā ģimene un pats imperators Nikolajs II. Vēlāk Krievijas vajadzībām Anglijā tika iepirkti 400 kolliji, kurus izmantoja sanitārajā dienestā krievu-japāņu kara laikā.

Kollijs ir ideāls suns cilvēkiem, kam nepieciešams labs kompanjons pastaigām, kuru var ņemt līdzi visur. Tie, kuri meklē kompanjona veidolā uzticamu, akurātu, tīrīgu, skaistu un elegantu suni, nekad nenožēlos, ja iegādāsies kolliju. Pretējā gadījumā jūs palaidīsiet garām daudz lielisku suņu īpašību, kuras neatradīsiet nevienā citā šķirnē. Kollijs ir gudrs un maigs suns, labsirdīgs un inteliģents. Kollijs, kā lai precīzāk izsakās, - ir kollijs!

.

["Zoobizness", 2011. g. janv.-feb.]

 

 

 

 

 

 

 

 


 

.

.


 
 
 
 

2000-2023 © Kolliju portāls. Visas tiesības patur autors.

0