Publikācijas  

.

.

Vai maksāsim "ar kollijiem"?

.

 

Nekad neesmu interesējies par numismātiku, kaut gan pazīstu dažus cilvēkus, kas krāj monētas. Neesmu krājis arī "stārķīšus" un "skudras". Kabinetā kaut kur uz plaukta stāv vientuļš padomju bleķa rublis ar Ļeņina portretu uz tā...

Gan uz monētām, gan banknotēm tiek attēlots viss iespējamais, sākot ar ievērojamu cilvēku portretiem, arhitektūras pieminekļiem un beidzot ar dzīvniekiem un pat augiem. Monētas rotā arī ļoti daudzu suņu attēli. Gatavojoties šim rakstam, izpētīju pāris numismātikas katalogus un izšķirstīju vairākas grāmatas par naudas vēsturi. Mani, protams, interesēja kolliji. Un, tavu brīnumu, šādas monētas atradu!

Informācija par monētām, uz kurām attēloti, kolliji ir visai skopa, lai neteiktu vairāk, taču kaut ko sagramstīt izdevās. 

 

Kuka salas

 

Kuka salas (Cook Islands) ir pašpārvaldoša parlamentāra demokrātija brīvā asociācijā ar Jaunzēlandi. Valsts galva - karaliene Elizabete II. Naudas vienība - Jaunzēlandes dolārs. 2003. gadā tika izkaltas viena centa monētas. Aversā - karalienes portrets, bet reversā redzams stāvošs kollijs sānskatā. Monēta izgatavota no alumīnija, tās diametrs 21,9 mm, bet svars - 1,4400 g.

 

 

Gibraltārs

 

Gibraltārs (Gibraltar) ir Apvienotās Karalistes aizjūras teritorija Pireneju pussalas dienvidu daļā. Valsts galva - karaliene Elizabete II. Naudas vienība - Gibraltāra mārciņa. 1995. gadā naudas kaltuvē dienas gaismu ieraudzīja vienas kronas monēta, kuras aversā, protams, attēlota karaliene, bet reversā - sēdošs kollijs. Monēta izgatavota no vara un niķeļa sakausējuma, tās diametrs 38,8 mm, bet svars - 28,62 g.

 

 

Fēru salas

 

Fēru salas (Faroe Islands) ir arhipelāgs, kas atrodas starp Norvēģijas jūru un Atlantijas okeāna ziemeļu daļu, apmēram pusceļā starp Norvēģiju, Skotiju un Īslandi. Valsts galva - karaliene Margrēte II. Naudas vienība - Fēru salu krona. 2011. gadā tika izkaltas 50 ēru monētas, kuru aversā mums pretī veras kollija portrets, bet reversā - ģērbonis ar āzi. Monētas diametrs - 22 mm, bet svaru un materiālu, no kā izgatavotas monētas, noskaidrot pagaidām neizdevās.

 

 

Kolekcionāri un citi interesenti šīs monētas var iegūt savā īpašumā, iegādājoties tās caur internetu. Tās nav dārgas, piemēram, 1 centa monēta nopērkama par apmēram pusotru ASV dolāru.

.

Gredzens

.

Skaistais oriģinālā dizaina gredzens, protams, nav oficiāls maksāšanas līdzeklis, kaut gan rotaslieta ir apzeltīta un tās vērtība ir aptuveni 400 eiro -, tātad galējas nepieciešamības gadījumā ar to var norēķināties.

.

.

.


 

.

.


 
 
 
 

2000-2023 © Kolliju portāls. Visas tiesības patur autors.

0