Publikācijas  

.

.

Arī suņiem jāmācās

.

 

.

 

.

Negusa uzstāšanās Dienesta suņu klubā (fotografēts 1960. gada 23. maijā).

...

Pagājušā gada septembrī no sacensībām Maskavā ar sporta meistares nozīmīti atgriezās LVU studente Irisa Stepe un četrkājainais "meistars" - kolliju sugas suns Neguss, kas šobrīd ir vienīgais mūsu republikas "sporta meistars".

Rīgas DOSAAF dienesta suņu klubs Padomju Savienībā pašreiz ierindojies trešajā vietā. Rīgas klubas ir vesela rinda izcilu suņu, kuru kakla siksnas rotā medaļu virkne.

Kluba instruktora A. Vitkusa Aris, piemēram, ir daudzkārtējs republikas čempions. Savā laikā Artilērijas ielas koka namiņā, kur dzīvoja instruktors, Aris trīs reizes aizturēja zagļus, kas mēģināja iekļūt nomaļajos pagalma šķūnīšos. Aris iebrucējus sakoda un apsargāja, līdz ieradās saimnieks...

Kaukāziešu aitu suņi ir tik stipri, ka spēj cīnīties reizē ar diviem vilkiem. Ņūfaundlendi pasaulē pazīstami kā lieliski peldētāji un nirēji, kas daudzkārt cilvēkiem glābuši dzīvības. Izturīgie bernardieši augstos sniegotos kalnos glābuši ieputinātus alpīnistus. Foksterjeriem tādu varonību pierakstīt nevar. Taču Rīgas kluba Juno arī var lepoties - viņš ir kluba "mākslinieks". Juno no mazajiem vienīgais beidzis aizsardzības un vispārējā dienesta kursus. Gluži kā kaķis viņš lec un rāpjas kokos, dažādi draiskojas. Tas nekavē uzstāties arī filmā...

"Sporta meistars" Neguss arī nesen piedalījās reklāmas filmā, ko demonstrēs Leipcigas gadatirgū.

Hemingveja lugā "Viņi nenolieca galvas" Neguss bija Krievu drāmas teātra aktieru vidū...

.

.

Neguss Majoros uz skatuves (blakus Neda). Fotografēts 1960. gada 19. februārī.

.

Kā māca suņus?

Sākoties skolas gaitām, instruktori saviem četrkājainajiem draugiem vispirms māca disciplīnu. Te pielieto jauktu metodi: spēku un gardumus. Kakla siksna ir asa, un apmācītājs to stingri pievelk nepaklausības gadījumā. Paklausību apbalvo ar uzslavu vai garšīgu kumosu.

Instruktoriem nepieciešama liela pacietība. Ar dzīvnieku daudz jārunā. Suņi iemācās un saprot ne vien komandas, bet arī rājienus un uzslavu. Flegmatiska rakstura dzīvnieki komandas apgūst lēni, bet tās nekad vairs neaizmirst. Speciālās disciplīnas suņus gatavo aizsardzības un sardzes dienesta izpildīšanai. Klubā apmācītie suņi kalpo armijas daļās, milicijā un citur apsardzē.

Rīgas dienesta suņu klubs ir vienīgais republikā. Lai ar tā darbību iepazīstinātu plašākas aprindas, instruktori ar saviem četrkājainajiem audzēkņiem snieguši demonstrējumus arī Cēsīs, Liepājā, Dobelē, Daugavpilī, Saldū un citur.

Labākie kluba suņi ik gadus sacenšas ar talliniešu četrkājiem. Ceļojošais kauss patlaban glabājas Rīgā.

Interesantākajās nodarbībās ar suņiem var piedalīties arī Rīgas pionieri, kam patīk dzīvnieki. DOSAAF dienesta suņu klubs (Vaļņu ielā 3) aicina pie sevis visus, kas nopietni vēlētos nodarboties ar suņu dresūru.

.

[A. Sparinskis, "Pionieris", 03.02.1965] 
 
 
 

2000-2023 © Kolliju portāls. Visas tiesības patur autors.

0