Publikācijas  

.

.

Neparastais klubs

.

 

.

 

.

Dienesta suņu izstāde Tallinā 1960. gada 4. septembrī. VDK sacīkstes uz ātrumu - Negusam 1. vieta.

...

Laukumā pie "Darba rezervju" stadiona sapulcējušies krietni daudz DOSAAF Rīgas pilsētas komitejas dienesta suņu apmācības kluba dalībnieku. Te sastapām tāljūras zvejas pārvaldes vecāko grāmatvedi Olgu Gūtmani, VEF atslēdznieku Nikolaju Rungu, Rīgas medicīnas institūta studenti Viju Sidrabkali un daudzus citus.

Pēc īsas apspriedes sākās kārtējā dresūras nodarbība. Kāda jauna meitene, kas uz stadionu bija atvedusi savu garspalvaino skotu aitu sugas suni Negusu, paņēma divus ar drēbi apšūtus kociņus. Vienu no tiem iejauca svešu mantu jūklī. Otru kociņu iedeva paostīt Negusam, bet pēc tam uzsauca: "Meklē!" Suns sīki izrakņāja mantas, līdz atrada meklēto. Pēc tam Negusam deva vēl citas pavēles: "Blakus!", "Gulēt!", "Sēdēt!", "Stāvēt!", "Vietā!", "Pie manis!", "Uz priekšu!", un suns visu precīzi izpildīja. Atskanēja spalgs šāviens. Taču tas nemaz nesatrauca Negusu un viņš joprojām pildīja savas dresētājas rīkojumus.

Suni piesēja, viņam tuvojās svešinieks. Tas pameta gabaliņu desas. Neguss likās "kukuli" neredzam un joprojām nikni rēja. Bet, tiklīdz atskanēja dresētājas aizliedzošā komanda, tas pārtrauca riet un atgriezās pie savas saimnieces.

- Čempions kas čempions! Bet kāpēc jūs lieki trenkājat suni ar šiem vingrinājumiem, ja viņš visu tik labi jau prot? - pajautāja kāds novērotājs.

- Skotu aitu sugas suņi jeb kolli ir visattapīgākie, ātri saprot, ko no viņiem vēlas, tomēr atmiņa tiem vājāka nekā citiem. Tāpēc ik pēc noteikta laika jāatkārto dresūras vingrinājumi. Bokseriem turpretī nākas grūtāk iedresēt pavēles, toties iemācīto tie atceras ļoti ilgi, - paskaidro meitene.

Bet tagad iepazīsimies ar pašu Negusa dresētāju Irisu Stepi, Pētera Stučkas Latvijas valsts universitātes bioloģijas fakultātes II kursa studenti. Šim savdabīgajam sporta veidam - dienesta suņu dresūrai - viņa pievērsās pirms vairākiem gadiem. Jaunietes apmācītais Neguss guvis labus panākumus daudzās sacīkstēs un izstādēs gan Rīgā, Cēsīs, Liepājā, Ventspilī, gan arī Tallinā, Viļņā, Kaļiņingradā, Maskavā un citās pilsētās. Viņš apbalvots ar 20 zelta un 14 sudraba medaļām. Nesen Irisai Stepei piešķīra PSRS sporta meistares dresētājas nosaukumu.

Neguss ir ļoti gudrs suns. Viņš veicis arī derīgu darbu - remonta laikā naktīs apsargājis Doma koncertzāli. Bijis pat... aktieris. Vai atceraties N. Duglasa un G. Smita lugas "Viņi nenolieca galvu" iestudējumu Valsts Rīgas krievu drāmas teātrī? Šai izrādē ir aina, kurā policisti ar nikni rejošiem suņiem dzenas pakaļ izbēgušajiem. Viens no četrkājainajiem aktieriem bija Irisas Stepes Neguss.

Rīgas dienesta suņu apmācības klubs gadā sagatavo ap 130 četrkājaino draugu. Katrs dresūras kurss ilgst divus mēnešus. Ja bokseri, dogi, kolli un vilku sugas suņi sekmīgi iztur pārbaudījumus, viņi saņem diplomus. Ļoti daudz dresēto dienesta suņu pārdod robežsargiem, kā arī dažādām iestādēm. Suņi priekšzīmīgi apsargā lielus veikalus, noliktavas, rūpnīcas, palīdz milicijas darbiniekiem novērst zādzības, atklāt noziegumus. Bet mūsu kaimiņos, Padomju Igaunijā, dresētie suņi dežūrē pat peldvietās. Tie izglābuši ne vienu vien neuzmanīgu peldētāju.

- Jā, akadēmiķis Ivans Petrovičs Pavlovs taču licis uzcelt sunim pieminekli, - pastāstīja Irisa Stepe, - Tas vēl šodien redzams Ļeņingradā. Slavenais fiziologs suni nosaucis par cilvēka palīgu, kas zinātnei devis lielu labumu.

.

.

P.S. Oficiāli gan dienesta suņu dresūras noteikumos nav komandas "Uzsmaidi fotogrāfam!", tomēr arī šī pavēle Negusam nav sveša. Viņš pozējis fotogrāfiem daudzās Padomju Savienības pilsētās. Arī šoreiz PSRS sporta meistarei dresētājai Irisai Stepei nevajadzēja daudz pūlēties, lai čempions pasmaidītu.

.

[K. Pakalns, "Cīņa", 1964. gada 21. oktobrī] 
 
 
 

2000-2023 © Kolliju portāls. Visas tiesības patur autors.

0