Kādā vecumā uzsākt treniņus?  

 

.

..

Daudzi cilvēki iedomājas, ka āzis ir zirgs, kuru iebraukt vēlams ne agrāk par trīs gadu vecumu. Tas tādēļ, ka pirms šī vecuma sasniegšanas zirgs vēl nav īsti nobriedis un zem slodzes viņa locītavas var tikt traumētas un sabojātas pavisam. Šis tas atkarīgs arī no zirga šķirnes. Piemēram, Arābu zirgi sasniedz savu briedumu daudz vēlāk. Neviens līdz šim nav veicis pētījumus par dažādu šķirņu āžu kāju locītavām un, visticamāk, arī neveiks nekad. Tādēļ jāvadās no āžu pajūgu vadītāju pieredzes. Tā liecina, ka tukšus ratus āzim var kabināt klāt no gada vecuma, tomēr grūti noteikt, kad īsti sākt lādēt ratos kravu, un cik smagu. Pie visa pārējā (kopšanas, iemauktiem, aizjūga) āzi var radināt jau no kazlēna vecuma. Vislabāk to darīt vecumā, kad kazlēns jau atšķirts no kazas un nedaudz pieņēmies prātā. Savus kazlēnus pie rokām, apkopšanas un citām manipulācijām "Straumēnos" pieradinām jau kopš dzimšanas. Tā ir socializācija, kuru nedrīkst nokavēt, jo vēlāk kazlēns var būt bailīgs un tramīgs. Tikai jūs pats un nevis kaza var iemācīt āzītim uzvesties atbilstoši cilvēku sabiedrībā esošajām prasībām.

Atgriežamies pie kravas. Jūs nekļūdīsieties, ja kravas svaru sāksiet palielināt pakāpeniski un lēni. Vērojiet āzi, vai viņam šāda masa nav par smagu. Elementārs aprēķins un mans padoms potenciālajiem āžu treneriem - gadu vecam āzim (pakāpeniski palielinot) būtu jāspēj pārvadāt tik pat smagu kravu, cik sver viņš pats. Taču apsvērumos ir jāņem vērā ne tikai āža vecums. Jānovērtē āža veselības stāvoklis un vispārējā fiziskā kondīcija. Vai āža kājas ir taisnas? Vai tās ir spēcīgas un labi trenētas jūsu garajās pastaigās un nodarbībās? Vai āzis ir labi barots (nevis pārbarots vai izkāmējis)? Vai viņa uztura deva atbilst viņa fiziskajām aktivitātēm? Kā āzis uzvedas braucienos? Vecāks āzis noteikti būs daudz drošāks un pārliecinātāks, nekā jauns āzītis. Vai āzis ir pieradis pie dažādiem maršrutiem, apkārtējām skaņām u.c. ārējiem kairinātājiem? Vai āža nagi ir pienācīgi apkopti? Viens no galvenajiem nosacījumiem - ESIET VĒRĪGS! Labs dzīvnieka saimnieks pamana vismazākās nianses un pārmaiņas. Slikts saimnieks neredz neko. Ja jūs gribat būt labs dzīvnieku treneris, āzis jums "jālasa kā grāmata".

Un atkal atpakaļ pie pārvadājamās kravas svara. Kur likt āzim vilkt vezumu, kura svars sasniedz 50 kg un vairāk (ja, protams, viņš to spēj)? Tikai un vienīgi pa līdzenu ceļu! Ja āzis spēj izkustināt smago vezumu no vietas, noteikti nelieciet viņam sākumā to vilkt vairāk par 500 metriem (pa līdzenu ceļu!). Pretējā gadījumā - pārslogojot āzi, jūs radīsiet viņā nepatiku pret pajūga vilkšanu.

Ko darīt, ja jūsu druknā sievasmāte (vai cits radinieks) vēlas "izlaist apli" ratos ar tajos iejūgtu kazlēnu? Steidzami apmainiet viņus vietām! Āzim tas patiks! Bet, ja nopietni - lai pārvadātu smagākas kravas par 50 kg, jums būs vajadzīgi vismaz divi āži vai ļoti spēcīgs un augumā liels dzīvnieks. Esmu redzējis arī āžu četrjūgus un pat sešjūgu. Samērīgi izvērtējiet āža fiziskās spējas un kravas smagumu. Diez vai jūs ar velosipēdu spēsiet pavilkt zirgu pārvadājamo treileri kopā ar zirgiem. Pat, ja ļoti trenēsieties. Man neizdevās...

.

.

 


  

 

.


 
 
 
 

2000-2023 © Kolliju portāls. Visas tiesības patur autors.

0