Aitu ganīšana  

 

.

 

Līzīte strādā.

 

 

Ganīšanas apmācības sākums

.

Ievads

.
Sākotnējā iepazīstināšana ar lopiem ļāva noteikt, vai jūsu sunim piemīt ganīšanas instinkts. Iespējams, jūs esat arī pamanījuši arī dažas svarīgas rakstura īpašības, piemēram, kustības virzienu, kādu labprāt izvēlas jūsu suns, viņa ganīšanas stilu, uzvedību, ko nosaka viņa personības tips u.c., kas palīdzēs jums plānot apmācības programmu sev un sunim.
Viens no svarīgiem elementiem šajā apmācības etapā būs iemācīties pašam un iemācīt sunim aitu ganīšanas pamatkomandas un jēdzienus.
Sākotnējā stadijā jūs abi ar suni mācīsieties, kā lietot līdzsvaru, lai nodibinātu un uzturētu "komforta zonu" un kā labāk "lasīt" (izprast) vienam otru un aitas.

.
Mērķi, kas jāsasniedz, sākot strādāt ar jaunu suni

.
Šajā apmācības etapā jūsu mērķi ir:
1.Panākt, lai suns strādā jums, nevis izklaidējās ar aitām.
2.Panākt, lai suns uztvertu jūs kā bara līderi ("alfu"). Abi minētie mērķi ir svarīgi, lai panāktu no suņa - pulcētāja darbu uz jums un priekš jums, bet no suņa - dzenātāja darbu priekš jums.
3.Apgūt pamatkomandas un vingrinājumus, kas tiks izmantoti suņa apmācībā, t.sk., komandas, kas izmanto suņa instinktus un komandas, kas pārvar šos instinktus.
4.Uzturēt augstu darba motivāciju labas attiecības ar suni
5. Sākt dibināt saikni ar suni un komandas garu, lai panāktu īstu darba partnerību.
.
Pirmā nodarbība pēc sākotnējās iepazīšanās ar aitām
.
Nākamās nodarbībās tiks izmantota tā pati pieeja (formāts), kas tika izmantota, veicot sākotnējo iepazīšanos ar aitām. Sāciet nodarbības ar suņa riņķošanu ap ganāmpulku. Vingrinājuma laikā vairākas reizes mainiet suņa kustības virzienu. Šajā brīdi ir svarīgi panākt, lai suns sāk strādāt uz jums, noturot aitas pie jums, nevis tikai koncentrēties uz suņa noturēšanu attālumā no aitām. Lai to panāktu, aitām jāatrodas starp jums un suni. Pakāpeniski jums jāsāk biežāk apturēt suni, bet tikai tajos brīžos, kad suns ir nodibinājis līdzsvaru. Tāpat arvien biežāk jāsāk likt sunim kustēties viņam neērtajā virzienā.
Tad, kad suns ir ceļā pie ganāmpulka (no jums tālākā flanga), jums laiku pa laikam ir "jāatkāpjas" no vadības, ļaujot sunim, dibinot līdzsvaru, taisnā ceļā dzīt aitas jūsu virzienā. Sākumā pieļaujiet to tikai ļoti īsās distancēs. Tiklīdz aitas sākt iet jūsu virzienā, sāciet iet tām apkārt, veidojot lielus apļus un, ja tas spēj uzturēt pareizu attālumu no aitām, mudiniet suni noturēt aitas jums blakus. 
Šajā brīdī būtu pareizi sākt lietot virziena komandas, kad suns kustas atbilstošā virzienā. Komandas atkārtošana, kad suns pārvietojas, izveidos pastāvīgu asociāciju. Bet vēl svarīgāk - jūs pats mācīsieties lietot pareizas komandas attiecīgajam kustības virzienam un vēlāk spēsiet vadīt suni, praktiski lietojot šīs komandas! Parasti paiet daudz laika, kamēr ganam izveidojas spējas nekļūdīgi noteikt kustības virzienu un savlaicīgi reaģēt, dodot komandu.
Suņa iemaņas strādāt ar aitām no droša attāluma, palēnināt tempu un pieņemamā brīdī apstāties, ir savstarpēji saistītas. Suns vajadzīgajā brīdī būs vairāk noskaņots apstāties, ja atradīsies drošā attālumā no aitām un uzturēs "komforta zonu". Tomēr bieži vien bez piespiedu suņa apstādināšanas ir grūti iemācīt viņam, kur ir "komforta zonas" robeža. Sunim nebūs jāizjūt papildus spiediens no jūsu puses, ja tas pats pratīs uzturēt "komforta zonu", bez spiediena suns palēninās darbību un vairāk pakļausies jūsu kontrolei. Tajā pat laikā ir grūti noteikt "komforta zonu", nepalēninot suņa darbību. Visi šie elementi ir saistīti! Apbruņojaties ar ar pacietību! Jums viss izdosies!

N.B. Jo ātrāk pļavā no apaļā mācību aploka, jo lielāks progress.

..

un Mārtiņš Vērdiņš.

 


  


 
 
 
 

2000-2023 © Kolliju portāls. Visas tiesības patur autors.

0