Publikācijas  

.

.

"Kollimpiāde ®" kļūs par tradīciju

.

 

Līzīte un Abija.

 

4. jūlijā Talsu novada Vandzenes pagasta Uguņciemā pirmo reizi Latvijā notika vērienīgākais vienas šķirnes suņu saiets - "Kollimpiāde ® 2009" . Proti, vienkopus tika aicināti visi garspalvaino un gludspalvaino kolliju īpašnieki ar saviem mīluļiem - kollijiem. Pasākums ieinteresēja Lesiju īpašniekus, jo kopumā uz "Kollimpiādi ®" bija reģistrējušies 43 visu trīs nokrāsu - rudi ar baltu (zeltaini), melni ar baltu (trīskrāsu), un zili sudraboti (marmora) kolliji. Diemžēl neparedzētu apstākļu dēļ sacensību sākumposmā piedalījās 26 kolliji, bet tas nemazināja pasākuma nozīmīgumu un skatītāju interesi. Kopumā pasākumā piedalījās aptuveni 30 suņi.
Pasākumu organizēja Kolliju portāls, un tas nebija pakļauts nevienai kinoloģiskajai organizācijai. Acīmredzot tieši tāpēc uz to ieradās dalībnieki no dažādiem suņu klubiem. Paldies jāsaka „Klarnetes" māju īpašniekiem Andrim Bīriņam un Dacei Gžibovskai, kas suņus ar saviem pavadoņiem laipni uzņēma ciemos savā lauku īpašumā, līdz ar to pasākums notika brīvā, dabiskā vidē un neformālā gaisotnē. 
Sarunā ar galveno pasākuma rīkotāju, Kolliju portāla īpašnieku Veco Kolliju, jeb kā kolliju mīļotāji viņu dēvē - kolliju Agri, uzzinājām, ka viņš kopā ar dzīvesbiedri Ievu Līpīti šo ideju lolojis jau sen. Pats ir azartisks suņu sporta cienītājs un viņa ģimenes pilntiesīgi locekļi ir divi dižciltīgi kolliji - vistitulētākā kuce Latvijā Abija (Abbey Golden Sunlight) un Līzīte (Elisy Abnet Solar Wind). Ne velti sacensību norisei īpaši izveidotie šķēršļi tapuši pašrocīgi viņa mājas garāžā. Pasākumā tika dota iespēja piedalīties jebkuram kollijam. Bet noteikti šie nav nekādi sētas mači, jo tika parakstīti akti gan PVD (Pārtikas Veterinārajam dienestam), gan citām institūcijām, lai viss notiktu kā normatīvajos aktos paredzēts.

Sākumā namamātei Dacei Gžibovskai bija ideja sarīkot tādu nelielu pikniku, bet Vecajam Kollijam gribējās pasākumam iedot kādu saturu. Turpmākās ieceres Vecajam Kollijam un Ievai saistās ar tāda interesanta un Latvijā dārga pasākuma rīkošanu kā aitu ganīšanu sacensības. Patlaban uzņēmuma reģistrā tiek reģistrēts Latvijas Ganu suņu sporta klubs, kas ir sākums ideju tālākai īstenošanai. Šādas sacensības ir populāras ārvalstīs, kāpēc, lai šāda iecere neīstenotos Latvijā?! 

Vai "Kollimpiāde ®" kļūs par tradīciju?

Vecais Kollijs: Jā, noteikti! Ja dalībniekiem un skatītājiem patiks, būs pozitīvas atsauksmes, rīkosim arī turpmāk. Bez tam divas reizes gadā rīkojam specializētās garspalvaino kolliju izstādes. Tāda šogad 22. augustā notiks arī Iecavā. 

 

Vai šāds pasākums ir vajadzīgs?

Jautājām arī pasākuma dalībniekiem, Rēdmaņu ģimenei no Kandavas, retās marmorkrāsas suņa Lucky Starline Blue Dreamer jeb Niko īpašniekiem.

 

 

Rēdmaņu ģimene no Kandavas ar 2. vietas ieguvēju kolliju Niko.Egils Rēdmanis: Protams, ka esmu apmierināts, - kolliji savā starpā tiekas ar līdzīgiem. Kolliji ir ļoti miermīlīgi, inteliģenti un gudri suņi, savā starpā domāju, ka problēmu nebūs. Kolliji ir ļoti mīlīgi dzīvnieki, īpaši mīl bērnus, vēlas, lai viņus samīļo. Katrā ziņā viņš vēlas visu laiku būt kopā ar cilvēku. Kolliji konfliktē ar vācu aitu suņu šķirnes pārstāvjiem, viņi baidās no tiem. 

Kāpēc izdomājāt piedalīties šādā pasākumā un kur uzzinājāt par tādu iespēju?

Egils Rēdmanis: Draugiem.lv ir tāda sadaļa Interešu grupas, kur šīs šķirnes īpašnieki dalās informācijas apmaiņā par saviem mīluļiem, tur arī uzzināju par iespēju piedalīties "Kollimpiādē ®". Sarunājām, ka mums nepieciešams šāds pasākums brīvā atmosfērā, neatkarīgi no piederības kinoloģiskajām organizācijām. 

 

 

Niko.Vai piedalīsieties visos sacensību veidos?

Egils Rēdmanis: Ir jāpiedalās, bet Niko ir trenēts uz aportēšanu (dalībnieki met aportēšanas priekšmetus, parasti bumbiņas vai koka sprunguli, cenšoties trāpīt tos zonās, kas ļauj iegūt vislielāko punktu skaitu, bet suns atnes aportēšanas priekšmetu metējam). Pareizāk sakot, viņš vairāk trenēja mani. Viņš zina, kur atrodas bumbiņa, un, sagaidot mani mājās, ved mani uz turieni, lai nodarbojos ar viņu, tā nokausējot mani. Sākums bija tāds, ka, atnesot bumbiņu, viņš gribēja cīnīties ar mani, bumbu neatdot, es nereaģēju, tad viņš atnesa un nolika bumbu zemē, lai met vēl, arī uz to nereaģēju, līdz nonācām, ka bumba man tiek nodota rokās. 

Cik daudz nākas nodarboties ar Niko?

Egils Rēdmanis: Vedu suni pastaigāties trīs reizes dienā. Pirmā ir rīta pastaiga 6:50. Tad 17.00 pēc darba un vakara pastaigā ap 21.00. Pastaigās bieži braucu ar riteni un suns skrien pavadā līdzi. Niko divas reizes gadā piedalās arī izstādēs. Protams, viņa garo skaisto spalvu ir jāķemmē. Kollijus nevar dresēt tā, kā to dara ar vācu aitu suņiem, viņi nepieņem tādu mācīšanas veidu kā sitienus, bet parasti suņu skolās neatļauj par paveikto pat pacienāt ar našķi. Kolliji to neatzīst, viņi ir lepni suņi, tāpēc mācu viņu pats ar sirsnību un mīlestību.

Vēl no kāda pasākuma apmeklētāja dzirdēju sakām: „Šāda tik ļoti sirsnīga nodarbošanās ar suņiem - tas ir dzīves veids!"
Pasākumā varējām vērot dažāda veida suņu sporta sacensības un atrakcijas. Kā, piemēram, šķēršļu joslas pārvarēšanu uz laiku ar īpaši izveidotiem šķēršļiem. Aportēšanas sacensības un piesaukšanu uz laiku. Spēli ar interaktīvām rotaļlietām. Flaibola izmēģināšanu un rotaļas ar frīsbija šķīvīšiem un tenisa bumbiņām zeķē. 
Sacensību dalībnieki tika iedalīti divās kategorijās - suņi līdz 7 gadu vecumam un veterāni (vecumā vairāk par 7 gadiem). 


"Kollimpiādes ®" uzvarētāji kopvērtējumā iedalījās šādi:

 1. vieta - Godlike Dolphin Happy Dream Girl (īpašniece D. Gžibovska)
2. vieta - Lucky Starline Blue Dreamer (īpašnieks E. Rēdmanis)
3. vieta - Elisy Abnet Solar Wind (īpašniece I. Līpīte)


Par kolliju drošību un veselību rūpējās veterinārārsts Sīgrens Brics no "MobilVet", kā arī sniedza bezmaksas konsultācijas interesentiem. Varu piebilst, ka pasākums bija absolūti par brīvu gan skatītājiem, gan dalībniekiem. Paldies tiem deviņiem pasākuma atbalstītājiem - Royal Canin, Amberdog, Universitātes Vetfonds, Husse, Gilpa, Kong, Special Dog, Dimela Veta Latvija, Meradog, kas sacensības atbalstīja ar dažāda veida produkciju. Bet vislielāko ieguldījumu un finansiālo atbalstu sniedza Kolliju portāls


Inga Priede, Talsu rajona padomes administrācijas sabiedrisko attiecību speciāliste

Speciāli Kolliju portālam

.

.

 


 
 
 
 

2000-2023 © Kolliju portāls. Visas tiesības patur autors.

0