Ievads
Man ļoti patīk baltie kolliji. Par šiem suņiem interesējos jau sen. Apmeklējot piedāvātos interneta resursus par baltajiem kollijiem visā pasaulē, konstatēju, ka tajos atrodamā informācija ir visai skopa, tādēļ nolēmu sazināties ar Starptautisko Balto kolliju klubu, kas atrodas ASV. Uzzinot, ka esmu no Latvijas, kluba sekretāre manu vēstuli pārsūtīja Starptautiskā Balto kolliju kluba Eiropas filiāles vadītājai Lijai Vernielai, kura ar kolliju, tai skaitā balto, audzēšanu nodarbojas Nīderlandē. Vairākas nedēļas sarakstījāmies, lai uzzinātu ko vairāk par šiem skaistajiem kollijiem un kliedētu dažādus mītus.
Vai balti kolliji eksistē?
Vairākkārt ir izskanējusi informācija, ka kolliju standarts baltu krāsojumu neparedz. Šeit būtu jāzina divas svarīgas lietas. Pirmkārt, pilnīgi baltu kolliju dabā patiešām nav, tie ir tie paši rudie, trīskrāsu vai marmorkrāsas kolliji, kuriem lielāko daļu ķermeņa klāj balts apmatojums, bet galvu krāsojums atbilst jau pieminētajiem tradicionālajiem krāsojuma veidiem. Precizējot tie ir jau ierastā krāsojuma suņi, kuriem ir izteikts dominējošais baltais gēns, suņi ar lieliem, baltiem plankumiem, kas klāj ķermeni. Otrkārt, Amerikas kennelklubs jau izdarījis papildinājumu kolliju standartā un lūdzis to darīt arī Britu kennelklubu. Starptautiskā Kinoloģiskā federācija (FCI) šādu krāsojumu atzīst un baltie kolliji var piedalīties suņu izstādēs. FCI ietvaros tie tiek vērtēti kā trīskrāsu, sabuļkrāsas vai marmorkrāsas kolliji, kuriem vienkārši ir lielākā pakāpē izteiktas pieļaujamās baltās pazīmes. Tā kā varam aizmirst arī izplatīto mītu par to, ka baltie kolliji tiek atzīti vienīgi ASV un uzskatāma par atsevišķu jaunu šķirni. Visās FCI izstādēs baltie kolliji tiek vērtēti kopējā ringā ar citu krāsojumu kollijiem.
Arī PSRS un pat Rīgā bijuši baltie kolliji
PSRS kolliju standartā 70-tajos gados arī bija pieļaujama balta kolliju krāsa, par baltiem dēvēja kollijus, kuriem vismaz 75% no ķermeņa bija baltā krāsā
(Kolliju portāla rīcībā ir šī standarta drukāta versija).
Šādi suņi ir bijuši arī Rīgā,
Sverdlovskā, Omskā, Novosibirskā un Kaļiņingradā. Rīgas
kollijs Benni ir pieminēts mūsu portāla sadaļā Latvijas
kolliju vēsture - 1. posms. Mūsu rīcībā ir nonācis unikāls foto arhīvs no Sibīrijas kolliju audzētājiem.
Les-Boi-Lel un Gled-Dženni
(izcelsme dažāda), 1974. g.
Aina (Alho + Stor-Dolli) ar kucēniem
no Les-Boi-Lel.
Balts tātad neveselīgs
Nekā tamlīdzīga! Baltajiem kollijiem ir tāda pati ģenētiskā izcelsme, kā pārējiem, šie suņi ir absolūti normāli un veselīgi. Baltie kolliji nav nedz kurlāki par citiem, nedz arī tiem vairāk izplatītas ģenētiskās acu problēmas (CEA). Šāds mīts radies, izplatot baumas, ka baltie kolliji ir absolūta dabas anomālija.
Baltos kollijus var iegūt divos veidos. Pirmkārt, krustojot savā starpā marmorkrāsas suņus, kas absolūti nav pieļaujams, otrkārt, krustojot savā starpā ierastā krāsojuma suņus, kuriem ir izteikts baltais gēns. Tātad, pavisam normāla krāsojuma suņiem ar dominējošo balto gēnu var piedzimt kucēni, kuriem lielākā daļa ķermeņa ir balta.
Cik maksā balts kucēns?
Šis bija vissmagākais jautājums mūsu sarakstē ar Liju Vernielu. Divas nedēļas muļļājām šo jautājumu, bet Lija turējās kā partizāne ap un apkārt, tā arī nesniedzot nevienu konkrētu atbildi. Ir saprotams, ka katrs audzētājs nosaka savu cenu un tam ir savi objektīvi un subjektīvi kritēriji, taču kaut kādam aptuvenam skaitlim būtu jābūt. No Lijas šādu atbildi neieguvu, tādēļ nācās atgriezties ASV un izpētīt vairākus balto kucēnu pārdošanas gadījumus. Pēc vispārējām aplēsēm, kucēna cena varētu svārstīties no $ 2 000 līdz 2 500.
Vai Latvijā būs baltie kolliji?
Jā! Domāju, ka tas ir tikai laika jautājums. Pagaidām gan Latvijas starptautiskajās suņu izstādēs šāda krāsojuma suņus neesmu redzējis, bet kas zina, - varbūt kādreiz Iecavā....
Vēl dažas bildes no Sibīrijas
kolliju audzētāju arhīva.
Benni
(īp. Rozenšteins), "Betdžoj" līnijas pēctecis,
50-60 gadi, kollijs no Rīgas.
Les-Biron.
Adeļ
(Omska).
Lucky
Sunrise Snowflake (Erling ze Zlate Jalny + Dilaitis
Arisdžen).
Piezīme. Ar kolliju apmatojuma krāsu saistītos
jautājumus noskaidrosiet mūsu sadaļā Ģenētika.
.
|