Publikācijas  

.

.

Vai kollijs var ganīt robotus?

..

...

Abbey Golden Sunlight un mūsu "Roomba 760".

.

Ievads

.

Vai kollijs var ganīt robotus? Iespējams, ka var. Bet vai kollijs var iztīrīt māju? Nevar! Tādēļ kolliju īpašniekiem talkā nāk "iRobot" radītais putekļu sūcējs "Roomba", kas padara mūsu dzīvi ērtāku un arī... jautrāku.

"iRobot" produkcijas klāsts ir ļoti plašs un labi segmentēts. Par grīdas uzkopšanu var rūpēties ne tikai kolliju īpašnieku vidū īpaši iecienītā "Roomba", bet arī "Scooba" un "Braava", bet kollijiem - ūdens cienītājiem līdzēs baseinu uzkopšanas robots "Mirra". Ja kāds no kolliju īpašniekiem vēlas iztīrīt sava nama notekcauruļu renes, var izmantot speciālo robotu "Looj", savukārt, tādiem Kolliju portāla rīkotiem pasākumiem kā "Apokalipses maršruts 2017" derēs izlūkošanas un atmīnēšanas robots "PackBot".

.

.

PackBot

.

Kā pārstāt uztraukties un sākt dzīvot?

.

Mārtiņš Vērdiņš (Babītes novads), kollija Tiffani Lesthard Sherbon īpašnieks: Viens no risinājumiem iegūt savā rīcībā "Roomba". Tā nav reklāmas frāze - pārspīlējums, tā ir mūsu pieredze. Teikšu atklāti, nevienam mūsu ģimenē nepatīk cīnīties ar putekļiem, vadot klasisko putekļsūcēju: man nav laika, sievai nav laika, kaķim mūžīgs slinkums, kollenei nagi slīd pa rokturi. Goda vārds, esam izmēģinājuši! Vēl vairāk, - līdz 2010. gada vasarai, kad "Kollimpiādē ® 2010" vinnējām "Roomba", mēs visi ienīdām sestdienas un putekļsūcējus. Cilvēki - dēļ nepatīkamas rutīnas, dzīvnieki - dēļ pretīgas motora skaņas, kas izraisīja viņos paniku pamīšus ar agresiju pret šo sarkano monstru ar garu snuķi un agresīvu zemu balsi (suņu īpašnieki mani sapratīs!). Sestdienas sākās ar to, ka divkājainie ilgi strīdējās par to, kuram ir pienākusi kārta "tīrīt māju", bet, kad izstrīdējās un vieniem stress bija beidzies, citiem tas tikai bija sācies. Kaķis meklēja "piekto stūri" un sita ar asti, suns, pieplacis pie grīdas, sekoja kaķim (gudrs suns, bet nav tik gudrs kā kaķis, tādēļ jāpaļaujas). Jampadracis turpinājās vairākas stundas (liela māja!) un, kad viss bija beidzies, reizē ar putekļiem tika "iesūkti" vairāki miljoni nervu šūnu, kas, kā zināms, neatjaunojas. Patīkami tagad atcerēties tik senu pagātni, zinot, ka tā nekad vairs neatkārtosies.

.

.

Kamēr "Roomba" strādā, Tiffani Lesthard Sherbon atpūšas

.

Mūsu kollijs vinnēja "Roomba" ganīšanas testā, par ko jāsaka paldies pašam sunim, aitām no "Straumēniem", sponsoriem un tiesnešiem. Mēs, sunenes saimnieki, te esam bez vainas un nopelniem. Kad pirmo reizi ieslēdzām "Roomba", mazliet uztraucāmies, kāda būs dzīvnieku reakcija. Ja nu viņi pārpratīs "apaļās tabletes" nodomus vai arī uzskatīs to par jaunu ģimenes mīluli, pret ko dzīvnieki ir diezgan greizsirdīgi... Bet nenotika nekas no tā. Sunene apostīja "Roomba" darbībā, nekonstatēja neko, kas būtu pret ierasto kārtību (kolliji mīl kārtību un saticību!) un tagad pat ausi nekustina (kur nu vēl skrietu prom!), kad "Roomba" bakstās tai degunā. Jāsaka, ka arī "Roomba" ir saprotoša - uztver suni kā nekustamo mantu un delikāti apbrauc. Ar kaķi ir sarežģītāk, tas gan vairs nemetas meklēt glābiņu uz aizskaru stangas, bet uzlec uz paaugstinājuma un rūūūūpīgi seko "Roomba" manevriem. Kas viņam (kaķim) padomā, mēs laikam nekad neuzzināsim, bet noteikti tas ir kaut kas amorāls. Taču kamēr esam istabā, nekas TĀDS nenotiek.
Līdz ar "Roomba" parādīšanos mūsu dzīvē notikušas pozitīvās izmaiņas. Strīdi turpinās joprojām, bet tikai par to, kurš cilvēks garāmejot ar kāju nospiedīs starta pogu, un kurš atkal aizmirsa aizvērt durvis, lai "Roomba" savā čaklumā neapstrādātu jau iepriekš iztīrītu istabu. Dzīvniekos mājo miers un saticība, cik nu to var panākt, suņiem kaķiem dzīvojot zem viena jumta. Nopietni - miers mājās, strīdu un stresu avota likvidācija ir tā vērta, lai aiznestu uz garāžu klasisko putekļsūcēju un izpakotu jaunu "Roomba".
.

Arī kazām prieks

.

Vecais Kollijs (fermeris no Variebas), kolliju Abbey Golden Sunlight, Elisy Abnet Solar Wind, Romeo Elitime Solar Wind un Sherlock Of Blue Hills īpašnieks: Reklāmās parasti redzam, ka roboti uzkopj lepnus mājokļus un birojus, taču "Roomba" ir lielisks palīgs arī lauku ļaudīm. Kamēr mēs ganām aitas, strādājam kūtī un stallī, labojam zirgu aplokus, robots apkopj mūsu māju.

.

.

"Rančo kollija ® 2014" titula ieguvējs Sherlock Of Blue Hills.

.
Mūsu četri kolliji ar robotu sadzīvo ļoti labi, robots patīk arī kazlēniem un jēriņiem.

Gribu izteikt milzīgu pateicību "iRobot" Latvijas pārstāvjiem SIA "Terra Virtuala" par ilggadējo un dāsno atbalstu Kolliju portāla rīkotajiem pasākumiem

.

"Roomba", tāpat kā kollijs, ne reizi mūs nav pievīlis!

.

Ance Bērziņa (Pūre), kollija Redas īpašniece: Senāk, kad pirmo reizi izdzirdējām par robotiem, kas tīra māju un paši zina, kas jādara, bija neliela neuzticība. Vai tiešām šāds robotiņš savu darbu paveiks, kā pienākas, un kalpos ilgi? Un kā tas spētu tikt galā ar dzīvnieku atstātām spalvām uz paklāja? Šobrīd ar smaidu sejā varam atviegloti nopūsties - jā, "Roomba" izdara savu darbiņu godam un ne reizi mūs nav pievīlis!
Robotiņš mūsu mājās ienācis līdz ar titulu “Rančo kollijs ® 2015”, kuru ieguva mūsu Reda.

.

.

Reda.

.
Tā kā Reda ir samērā kautrīga un reizēm arī bailīga, pirmais jautājums, kas radās, bija: kā Reda pieņems jaunpienācēju un kā reaģēs uz to?

Ieslēdzot "Roomba", tas jau zināja, kas darāms, un cītīgi sāka šiverēties pa māju. Pirmajā reizē Reda to kārtīgi nopētīja, pabrīnījās, bet pēc laika jau uztvēra kā kaut ko pašsaprotamu. Tāpat to pieņēmuši ir arī abi kaķi. Mēs robotiņu, kuru nu jau uzskatām par ģimenes locekli, saucam mīļi par Robīti. Vārdu devām, iedvesmojoties no seriāla "Ugunsgrēks" varones Zentas robotam dotā vārda. 
"Roomba" priekšrocība ir tā, ka, kamēr tas tīra grīdu, pietiek laika citiem mājas darbiem. Taču, kad to ieslēdz, tā tik vien gribas, kā sēdēt un vērot mazo Robīti darbā. Tas ir ļoti uzcītīgs, jo, atrodot netīrāku vietu telpā, tīrīs to īpaši rūpīgi, kā arī neviens pleķītis istabā nepaliks neuzkopts. "Roomba" efektīvi tīra dažādus grīdas segumus - gan koka grīdu, gan paklājus, gan flīzes. Īpašu uzslavu Robīts izpelnījies par suņu un kaķu spalvu savākšanu - uz paklāja nepaliek ne matiņš un, ja gadās tikt galā ar lielāku spalvu daudzumu, tās nekur nesaķeras, bet gan nonāk robota netīrumu tvertnē, ko pēc tam ērti un vienkārši iztukšot. "Roomba" veiksmīgi pabrauc zem gultas, izložņā starp mēbelēm, kā arī bez problēmām pārvar nelielus sliekšņu paaugstinājumus. Mūsu ģimene ir ļoti apmierināta ar "Roomba" un mēs priecājamies par jauno, uzcītīgo ģimenes locekli.

.

"Roomba" ir ļoti noderīgs verķis!

.

Inga Petrova (Jūrmala), kolliju Citnec Golden Princess Favorīts un Afina Vejo Vaikai īpašniece: No brīža, kad mūsu mājās parādījās "Roomba", telpu uzkopšana ir kļuvusi nesalīdzināmi vieglāka. Sīki netīrumi, suņu spalvas - tā vairs nav problēma, ja mājās ienācis šāds palīgs. Mūsu mājās dzīvo divi kolliji, tādēļ uzkopšana jāveic diezgan bieži.

 

.

Citnec Golden Princess Favorīts cer, ka "Roomba" iztīrīs arī dīvānu un pēc tam atvedīs garšīgu kauliņu.

.

Kad pirmo reizi iedarbināju "Roomba", Princese izrādīja ļoti lielu interesi: luncinādama asti, sekoja robotam darbībā. Vēlāk pie robota pierada un, ja tas šķērsoja Princeses ceļu, vienkārši pagāja malā.

Mums ir divistabu dzīvoklis un "Roomba" pie darba liekam ik pēc vienas vai divām dienām - atkarībā no grīdas netīrības pakāpes. Iztīrīt putekļusūcēja robota filtrus nesagādā lielas neērtības.

Gribu visiem ieteikt - "Roomba" ir ļoti noderīgs verķis! Īpaši ģimenēs, kurās mīt dzīvnieki. Paldies izstrādātājiem par šo brīnumu!

.

Vairāk laika pavadām svaigā gaisā

.

Agnese Onzule (Ogre), kollija Shepherd Of Blue Hills īpašniece: Mūsu ģimenē "Roomba", ko ikdienā mīļi saucam par Robīti, ienāca pāris gadus atpakaļ. Esam ļoti priecīgi un apmierināti ar Robīša darbu mājas uzkopšanā. Tā kā esam lieli dzīvnieku mīļi, mūsu mājās apgrozās gan pašu suņi un kaķi, gan ciemiņu mīļdzīvnieki. Viesu uzņemšanu Robītis ļoti atvieglo, jo, kamēr mēs gatavojam ko gardu cienastam, robotiņš paklausīgi uzslauka dzīvokļa lamināta un paklāju grīdas. Ciemiņiem "Roomba" vienmēr liekas jauks un interesants, lai gan mūsu pašu kolliji pie Robīša klātbūtnes jau sen pieraduši un to vairs neņem vērā. Arī pēc spalvainajiem viesiem ar Robīša palīdzību viss ātri atkal kļūst tīrs.

.

.

Shepherd Of Blue Hills ar "Roomba" nolēmis iztīrīt arī pļavu.

.
Vasarā, kad pārsvarā dzīvojam pa laukiem, arī ņemam savu "Roomba" līdzi, lai tas palīdzētu uzkopšanas darbos. Sākumā pat necerējām, ka tas tik labi uzslauka smiltis! Robītis ļauj mums mazāk laika pavadīt telpās uzkopjot un ļauj brīvo laiku pavadīt ārā svaigā gaisā, jo zinām, ka mūsu robots visu paveiks bez uzmanīšanas!

.

Ir kļuvis par lielu palīgu

.

Marita Kalēja (Pāvilosta), kolliju Amelia Golden Amber un Arigo Bright Star īpašniece: Līdz ar "Rančo kollija ® 2016" titula iegūšanu mūsu mājās ieradās "iRobot" "Roomba 866", par ko esam ļoti priecīgi. Robītis tiešām ir liels palīgs ikdienas mājas uzkopšanas darbos. Tā kā dzīvojam ļoti tuvu jūrai un mājā regulāri uzturas divi kolliji, tad smiltis un spalvas ir ierasta parādība arī telpās. Kopš mūsu mājās saimnieko "iRobot", ar smiltīm un spalvām esam tikuši galā ļoti veiksmīgi.

.

.

Amelia Golden Amber un Arigo Bright Star.

.

Iepriekš mūsu mājās saimniekoja "Roomba 620", taču viennozīmīgi 866. modelis ir daudz, daudz piemērotāks mājās ar dzīvniekiem un vieglāk kopjams. Arī daudz klusāks par iepriekšējo.

Mūsu dzīvniekiem (trīs suņiem un kaķim) nav nekādu pretenziju, ja tas reizēm pabužina sānus. Bet, ja robotiņš kļūst pārāk uzstājīgs, tad dzīvnieki vienkārši pieceļas un aiziet. Mūsu ģimenē šis mazais darbarūķis ir kļuvis par lielu palīgu! Paldies "iRobot" sponsoriem un Kolliju portālam par doto iespēju satikt "Roomba 866"!

.

Abi ēd kopā

.

Armands Lācis (Rīga), kollija Rējējs Dark Original Chocolate īpašnieks: Daks ar robotu ēd kopā, jo abiem "ēšana" ir blakus. Parasti pēc ēšanas Daks mēdz robotu pabakstīt ar degunu, lai ēd ātrāk, taču suns vēl nav sapratis, ka robota poga jāspiež divreiz.

.

.

Daka kopīgās vakariņas ar robotu.

.

Ja "Roomba" darbojas, visbiežāk Daks pazūd otrā istabā, bet reizēm staigā robotam līdzi dzīvokļa uzkopšanas darbos. Suns gana robotu, ja uz tā atstāj sieru.

Kopš mums mājās ir "Roomba", telpās ir krietni tīrāks, tikai slotas un konteiners bieži jātīra.

.

Nobeigums

.

Jautājums, kas tika uzdots virsrakstā, paliek atklāts: vai kollijs var ganīt robotus? Es ļoti gribētu šo hipotēzi pārbaudīt un savu ideju materializēt. Varbūt ar SIA "Terra Virtuala" palīdzību mēs no savu laiku nokalpojušiem vai novecojušiem modeļiem varētu izgatavot kādas trīs "mehāniskās "iRobot" aitas" uz paaugstinātiem riteņiem, aprīkotas ar nelielām video kamerām, un "ielaistu ganīties" "Straumēnu" pļavās? Es kopā ar kollijiem pamēģinātu "ganāmpulku" saganīt, izmantojot infrasarkano staru ierīces virtuālās sienas radīšanai, kas piestiprinātas uz īpašām "iRobot" kolliju vestēm. Tas būtu pirmais "iAitu" robotu ganāmpulks pasaulē!

Mūsu ilggadējais atbalstītājs SIA "Terra Virtuala" manu lūgumu ir uzklausījis un esam saņēmuši lielisku dāvanu - lielu kasti ar dažādām "Roomba" ritošās iekārtas rezerves daļām, apmēram 20 jaudīgus elektromotoriņus un veselu "Roomba" robotu piedevām saviem neprātīgajiem eksperimentiem.

Ziemā noteikti nodosimies "iAitas" prototipa izstrādāšanai, tāpat darbosimies pie robota izveides, kurš ar savu manipulatoru (roku) krāmēs apgāztās konservbundžas un izdaiļos konservdžampingu ®. Paralēli mūsu darbnīcā noritēs darbs pie divu tenisa bumbiņu mašīnu un piena burbuļatora izgatavošanas, lai to visu varētu izmantot mūsu nākamajos pasākumos. Milzīgs paldies mūsu atbalstītājiem!

.

.

 


  

.

.


 
 
 
 

2000-2023 © Kolliju portāls. Visas tiesības patur autors.

0