Publikācijas  

.

.

Collie, Coolie, Koolie un tie, kurus sauc par kollijiem 2 (turpinājums)
.

 

..

Kolliji Līzīte un Lociņš filmējas "Rančo kollija ®" reklāmai.

..

Neliels atskats

.

Ar it kā esošo, bet neoficiālo "kollijveidīgo" suņu šķirņu grupu sāku jūs iepazīstināt jau iepriekšējā rakstā Collie, Coolie, Koolie un tie, kurus sauc par kollijiem. Šodien aplūkosim vēl četras suņu šķirnes, kas ietilpst jau pieminētajā grupā, bet tā arī nav starptautiski atzītas. Vēl parunāsim par "kollijkrančiem" un interesantiem uzvārdiem.

.

Maknābs jeb Kalifornijas kollijs

.

.

Jau XIX un XX gadsimta mijā Kalifornijā parādījās jauna suņu šķirne, kuru nodēvēja tā radītāja vārdā par maknābu. Vidēja auguma gludspalvainie suņi tika iegūti, krustojot borderkollijus ar kelpijiem. Angliskais šķirnes nosaukums ir McNab dog.

Šķirnes "tēvs" skots Aleksandrs Maknābs vēlējās iegūt suņus, kuri saglabātu gan medību, gan ganīšanas instinktus un piedevām būtu ļoti karstumizturīgi un piemēroti Kalifornijas klimatam. Viņam tas izdevās un šī starptautiski nevienas kinoloģiskās organizācijas tā arī neatzītā šķirne ir ārkārtīgi reta - maknābi sastopami vienīgi dzimtajā Kalifornijā, un vietējie fermeri ļoti iecienījuši šīs šķirnes suņus par viņu lieliskajām darbspējām.

.

Jaunzēlandes kollijs

.

.

Jaunzēlandes kollijs ir vēl viena ļoti reta aitu un ganu suņu šķirne, kas pazīstama ar nosaukumu New Zealand Heading dog vai New Zealand Eye dog. Kā vēsta angliskā nosaukuma otrā versija, šis suns vada aitu ganāmpulku ar acu skatu vien, pie tam nerej. Lai gan atkal neviens šo šķirni oficiāli nav atzinis, Jaunzēlandes kollijs tiek atpazīst jau no 1867. gada. Kā jau varat noprast pēc bildes, šī suņa senčos ir borderkollijs, kurš krustots ar citiem borderkollijiem radniecīgiem, seniem britu ganu suņiem. Ar kādiem tieši - neviens vairs to nezina. Šobrīd šim sunim piedēvē ļoti augsti attīstītu intelekta līmeni, lielu aktivitāti un izcilu ganīšanas instinktu.

.

Smitfīlda aitu suns jeb Smitfīlda kollijs

.

.

Arī Smitfīlds jeb Smitfīlda aitu suns, viņš arī Smitfīlda kollijs (angliski - Smithfield, Smithfield sheepdog, Smithfield collie) ir ļoti reta aitu un ganu suņu šķirne no Austrālijas, precīzāk - Tasmānijas. Viedokļi dalās - vieni uzskata, ka šī šķirne ir zudusi (izmirusi) un tagadējiem Smitfīldiem, kas līdzinās bārdainajiem kollijiem, vairs nav nekāda sakara ar tiem lielajiem suņiem, kuri pie savas šķirnes vārda tika, pateicoties Londonas slavenā gaļas tirgus nosaukumam. Īstie (senie) Smitfīldi esot bijuši spēcīgi un lieli augumā, rotājušies ar melnu vai melnbaltu kažoku un bijuši ar nokarenām ausīm. Suņi ievesti no Anglijas Austrālijā. Tie izmantoti liellopu ganāmpulku pārdzīšanai. Otri tam nepiekrīt un uzskata, ka ar nekur un neviena starptautiski neatzīto šķirni viss ir kārtībā - nekas būtiski nav mainījies. Tagadējo Smitfīlda kollija augstums skaustā ir 46-53 cm.

.

Velsas aitu suns jeb Velsas kollijs

.

.

Velsas aitu suns jeb Velsas kollijs (angliski Welsh sheepdog, Welsh collie) ir vidēja auguma dzīvnieks, kura augstums skaustā nepārsniedz 46 cm, bet sver šis suns 18-20 kg. Jau no šķirnes nosaukuma var noprast, ka šķirnes izcelsmes vieta ir Velsa (Lielbritānija). Pastāv uzskats, ka šos suņus var uzskatīt par skotu aitu suņa (vēlāk - garspalvainā un gludspalvainā kollija) tiešiem priekštečiem. Esot arī piejauktas borderkolliju senču asinis. Ļoti darbspējīgs suns ar spēcīgi izteiktu ganīšanas instinktu, kurš gandrīz nav pazīstams ārpus savas dzimtenes. Protams, ka arī Velsas kollijs nav starptautisko kinoloģisko organizāciju atzīta šķirne.

.

Kolliji kā kranči

.

Vēl vēlos pieminēt dažādus "kollijkrančus", taču vispareizāk tos būtu iedalīt divās grupās: 1) speciāli veidotas "jaunas šķirnes"; 2) bezšķirnes suņi, kurus savi saimnieki nezināšanas pēc vai apzināti dēvē par kollijiem.

Kā viens no vispopulārākajiem apzināti veidotajiem jaukteņiem fermeru vajadzībām ir Austrālijas aitu suņa un borderkollija krustojums, kuru dēvē par "borderaussie" jeb "aussieollie" (attēlā zemāk). Border-rausis vai aus-ollijs pieder tā dēvētajām "dizainētajām" suņu šķirnēm. Abas šīs šķirnes ir tikušas pamatīgi ekspluatētas no „ģenētisko dizaineru” puses, it sevišķi borderkollijs. Gribēju intereses pēc uzskaitīt, ar cik un kādām šķirnēm suņu pasaules līderis ir ticis uzlabots (vai otrādi) pēdējo 10 gadu laikā, taču man apnika. Tā vien šķiet, ka borderkolliju sapārot ir bijis paredzēts ar visiem pasaulē esošajiem suņiem, kuriem vien var tikt klāt. Par lielu pārsteigumu jāsaka, ka borderkollijs vēl pagaidām nav „sadizainēts” kopā ar garspalvaino kolliju. Toties ar kolliju ir „uzlabotas” (vai otrādi - kollijs ar tām sabojāts) citas suņu šķirnes, piemēram, afgāņu kurts, pūdelis, zeltainais retrīvers un vēl daži. Par kolliju šķirnes degradēšanu varat atsevišķi izlasīt manā rakstā ar tādu pašu nosaukumu – Kolliju šķirnes degradēšana.

.

.

Iepriekšējā rakstā Collie, Coolie, Koolie un tie, kurus sauc par kollijiem pieminēju amerikāņus, kas bieži vien par kollijiem sauc jebkurus suņus, arī jaukteņus, ja tie strādā fermā par lopu ganiem. Šoreiz ilustrācijai pacentos internetā sameklēt priekš jums dažas "kolliju" bildes, kuras izvietoju zemāk. Šo suņu īpašnieki ir pārliecināti, ka viņu suņi ir kolliji!

.

.

.

.

.

Arī es esmu piedzīvojis situāciju, kad jauktenīša saimnieki man lepni stāstīja par savu kolliju, kurš turklāt esot no "ļoti dižciltīgiem" vecākiem. "Papīru" gan neesot, jo kaut kā nav sanācis aiziet tiem pakaļ, un nav jau arī tie vajadzīgi. Nevēlējos sagraut šo cilvēku ilūziju un neko pret šo stāstu neiebildu. Suns kollijam nelīdzinājās un vai visiem būtu jāzina, ka esmu kolliju karalis?

.

Kollijs kā uzvārds

.

Vai jūs gribētu sev uzvārdu Kollijs? Es gan neatteiktos, taču man šādu iespēju neviens nepiedāvās.

Kā izrādās, pasaulē dzīvo (un ir dzīvojuši iepriekš) cilvēki ar šādu uzvārdu un nevarētu pat teikt, ka tas ir izcili rets. Dažus jums nosaukšu: ķīmiķis Aleksandrs Kollijs (1840—1916), fiziķi Andrejs Kollijs (1874—1918) un Roberts Kollijs (1845—1891), arhitekts Nikolajs Kollijs (1894—1966), ģenerālis Mišels Kollijs (1738—1808), kinooperators Tonino Delli Kollijs (1922—2005), ķirurgs un dabas pētnieks Andrejs Kollijs (1793–1835), zinātnieks Dž. Normens Kollijs (1859–1942), dziedātājs, dziesmu autors un aktieris Marks Kollijs (1956) un tad varam turpināt ar sportistiem. Kolliji patiešām ir izrādījušies ne tikai sportiski suņi, bet arī sportiski cilvēki. Ar šādu uzvārdu lepojas riteņbraucējs Daniels Kollijs (1982), futbolists Omārs Kollijs (1992) un vesela virkne amerikāņu futbola spēlētāju (varbūt radinieki?) - Brūss Kollijs (1962), Zaks Kollijs (1982) un Ostins Kollijs (1985).

.

Nobeigums

.

Ekskursiju kollijiem līdzīgo suņu pasaulē varam uzskatīt par pabeigtu. Ja esat rūpīgi izlasījuši abas šī raksta daļas, noteikti secinājumus izdarīsiet paši.

Savējos jau esmu izdarījis daudzus gadus atpakaļ - nav labāka, gudrāka un skaistāka suņa par kolliju! Pārējie varbūt ir tikai nedaudz līdzīgi, taču līdz kollijam viņiem ir kā līdz Mēnesim. Un vēl - pie viena izlasiet arī kolliju šķirnes vēsturi!

 


  


 
 
 
 

2000-2023 © Kolliju portāls. Visas tiesības patur autors.

0