Publikācijas  

 

.

Siens, mušmires un kāposti

.

.

Tūlīt Lociņš ar laika mašīnas palīdzību no 2018. gada pārvietosies uz savu bērnību 2012. gadā. Viņa piemēram sekos citi.

..

Kādēļ siens, mušmires un kāposti? Nē, šoreiz neaprakstīšu kādas suņu barības sastāvu, bet turpināšu stāstu par "Kolliju kino ®" studijas filmēšanas aizkulisēm. Šis raksts ir publikācijas Kā laukos spēlē biljardu netiešs turpinājums.

.

Siens = piens

.

Daudziem mūsdienās ir grūti iedomāties, kā top piens, cik daudz laika un darba jāiegulda, lai to varētu pasniegt galdā vai ieliet savam sunim un kaķim bļodiņā. Neslēpšu, ka pļavā uzfilmētā materiāla ideja vairākkārt mainījās.

To, ka vajadzētu kādā no savām īsfilmām krietni padarboties ar sienu, biju nolēmis jau pāris gadus atpakaļ, taču nebija stāsta. 2016. gada vasarā biju vien nofilmējis interesantos skatus, kā siens no pļavas tiek vests mājās ar sarkano "Opeli". Ne šāda vešana, ne darbs ar grābeklīti un siena dakšu "Straumēnu" pļavās nebūt nav inscenējums, bet gan mūsu vasaras ikdiena. Šādi strādājot, piemēram, jau pieminētajā vasarā ietaupījām naudu, lai Baltkrievijā nopirktu Keisiju. Šobrīd sarkanā "Opelīša" jau nav, pērn un šovasar siens tiks transportēts mājās no tālajām pļavām ar zilo šīs pašas markas auto.

Siens, kartupeļi, graudi, piens ir galvenie produkti laukos, no kuriem atkarīga visa fermas pastāvēšana. Arī par "piena filmiņu" biju domājis, taču scenārijs galīgi "nedomājās".

.

.

Sarkanā siena "Opeļa" vadīšanu dublēja Ieva, bet es braucu augšā uz siena paunām un filmēju mājās braukšanas skatu. Kad filmējām skatu ar Justīnes izkāpšanu, šī mašīna vairs nebija iedarbināma, bet pie pedāļiem vistas bija iekārtojušas dētuvi.

.

Pērnvasar nolēmu siena ainas filmēt tālāk - skati pļavā ar grābeklīti un dakšu, siena kaudzes, kuras praktiski jau izzudušas no Latvijas lauku ainavām. Šoreiz tika nolemts sienu kraut statos turpat pļavās, bet vēlāk pēc vajadzības ar zilo "Opelīti" transportēt un "Straumēnu" siena šķūni. Kamēr Ieva ar Justīni devās apgrozīt vālus, vilku no meža ārā kārtis un nagloju status, katru dienu vismaz trīs. Darot šo ikdienišķo un visai vienmuļo operāciju, ienāca prātā vienkārša formula - siens = piens, bet no tās var secināt, - lai dabūtu krūzīti piena, ļoti jāstrādā. Nu abas tēmas - sienu un pienu - varēju apvienot vienā īsfilmā, kurai devu nosaukumu "Cik vērts ir piens?"

Mūsu darbi pļavā notika reāli, reizēm tikai paķēru līdzi videokameru un uzfilmēju to, kas bija vajadzīgs pēc scenārija. No filmas gan mēs ar Ievu esam "pazuduši", kadrā darbojas "čaklā lauku meitene" Justīne viena pati. Kamēr kaķītis un sunītis lok pienu, meitene atkal dodas atpakaļ uz pļavu...

Arī slaukšanas aina ir reāla, tā gan šoreiz filmēšanas vajadzību dēļ notika ārā pie kūts un Justīne slauca kazu Mafiju. Visas mūsu slaucamās kazas no piena tiek atbrīvotas, slaucot ar rokām. To dara Ieva, reizēm viņai palīdz Justīne. Abas ir labas slaucējas, bet es pats diemžēl, vairākas reizes mēģinot, pagaidām slaukt neesmu iemācījies. Taču ceru to izdarīt gan.

.

.

Šis zilais "Opelītis" ar 1,1 litru motoru kļūs par Justīnes mācību auto.

.

Siena un piena tēmu jeb formulu siens = piens esmu iecerējis apspēlēt arī mākslas darbu galerijā "Vecā Kolliju instalāciju izrādes" Šogad esmu iecerējis veidot nelielas vides instalācijas.

.

Daži vārdi par auto

.

Tie, kas mani pazīst, zina, ka neesmu auto fans un man patiesībā ir maza interese par tiem. Taču vēlos oponēt tiem, kas apgalvo, ka "Opelis" ir ļoti štruntīga mašīna - īsts vācu "Zaporožecs". Muļķības! Mūsu dzīvē ir bijis viens "BMW", trīs "Hondas" un trīs "Opeļi". Par pēdējiem varu teikt tikai visatzinīgākos vārdus. Ja "Opeļu" apsmējēju smalkajos autiņos pabraukātu pa lauku (bez)ceļiem, piekrāmētu mašīnas ar sienu, malku, kazām, aitām, vai iestūķētu tur teļu (bija arī tāds gadījums!), ar elektroniku piebāztās un datorizētās mašīnas sen būtu nobeigušās. Ja neticat, esmu gatavs palīdzēt jums veikt  eksperimentus! Pēc šādas ekspluatēšanas jūsu smalkie braucamie paliks uz ceļa un vajadzēs priekšā iejūgt zirgu, lai braucamo nogādātu mājās.

.

Beidzot mums tas izdevās!

.

Esmu ilgu laiku centies radīt laika mašīnu un, šķiet, ka tas noticis manas mīļās triloģijas "Atpakaļ nākotnē" ietekmē. Pēc divu gadu eksperimentiem 2017. gada vasarā siena šķūnī man izdevās radīt laika plūsmas kapacitatoru. Laika mašīnas uzbūve aizņēma veselus divus mēnešus, strādājot pie tās gandrīz katru dienu. Ja kāds saka, ka laika mašīna nav iespējama, neticiet! Man tas izdevās. Pagaidām gan ar manas laika mašīnas starpniecību iespējams pārvietoties tikai pagātnē un no tās atpakaļ. Iepriekš biju pārliecināts, ka pārvietošanās uz nākotni gan nav reāla, jo nākotne ar mums vēl nav notikusi, taču mani tālākie pētījumi apliecina pretējo. Par pašu laika mašīnu gan šoreiz nestāstīšu, jo par aparātu visu varat izlasīt manā rakstā Kolliju portāls iedarbina laika mašīnu.

.

.

Līzīte nevar saprast, kādēļ neieslēdzās laika mašīna. Kaut kas nogāja greizi un releji neiedarbināja aparātu. Nostrādāja barošanas bloka aizsardzība. Kļūme drīz tiks novērsta.

.

Viena no manām iecerēm bija laika mašīnas izmantošana stāstā, kurā dažādi dzīvnieki - četri kolliji, aitas, divi āži, vista un meitene ar laika mašīnas palīdzību uz mirkli nonāk atpakaļ bērnībā. Īsfilmai dots vienkāršs nosaukums - "Laika mašīna".

Kādā pilnmēness naktī nez no kurienes pie "Dollijas parka ®" kārtiņu žoga uzradusies laika mašīna un to pirmais nejauši pamana Lociņš. Viņš dodas pie aparāta, iedarbina to ar īpašu interaktīvo sviru un uz vienu minūti dodas pagātnē. Viņa piemēram vēlāk seko gan Līzīte, kuras satiekas ar savu mammu Abiju, gan Keisija un Romeo, gan āži Žigulītis un Olimps, gan aita Dollija, vista Malvīne un arī Justīne. Katram no viņiem ir radusies iespēja uz neilgu mirkli pakavēties savā bērnībā un ieraudzīt tādus skatus, no kuriem daudzi jau atmiņā zuduši. Taču ar Olimpu ceļojumu laikā notiek neparedzēts gadījums - laika mašīnā kaut kas noiet greizi (vēlāk mēs redzēsim, ka mašīnu sabojāja zirgs!), visi laiki sajūk un Olimps pats nonāk vienā laikā kopā ar sevi bērnībā (dublē Olimpa brālis Osmijs). Viņi kopā ar mammu kazu Ievu kopīgi ganās, ēd sienu un savādāk pavada laiku. Tomēr viss nokārtojas un arī Olimpam ir lemts atgriezties atpakaļ 2018. gadā "Straumēnos".

.

.

Šādu interaktīvo sviru prot izmantot visi mūsu kolliji un gudrākie "Straumēnu" lopiņi.

.

Filmas beigās mēs redzam, kā no rīta pamostas un pieceļas Lociņš, taču laika mašīnas vairs nav, tās vietā redzams vien velosipēda ritenis un tenisa bumbiņa. Izrādās, ka Lociņš šo pārvietošanos laikā ir nosapņojis.

Visvairāk filmēšanas notika tieši pie pašas laika mašīnas. Īpašu problēmu nebija, jo visi dzīvnieki, izņemot vistu, jau prata apieties ar manis izstrādāto interaktīvo sviru, kuru vairāk esmu aprakstījis sadaļā Interaktīvās rotaļlietas. Visgrūtāk gāja ar vistu, taču beigās arī viņa prata ieslēgt laika mašīnu, ar knābi pareizi nogāžot tenisa bumbiņu vēlamajā virzienā.

Ceļojums laikā ar video palīdzību ir ļoti interesants un sentimentāls, ja tas skar paša dzīvniekus. Esam saņēmuši ļoti atzinīgas atsauksmes par īsfilmu "Laika mašīna". Pēc gada vai diviem tiks uzņemts šīs filmas turpinājums, bet pati mašīna šogad tiks izmantota, filmējot seriālu ar šādu pašu nosaukumu "Laika mašīna", kurā tiks stāstīts par par dažādiem kolliju pasākumiem, kuros esam piedalījušies no 2004. gada līdz pat mūsdienām. Katrs gads - viena sērija.

.

.

Āzis Žigulītis 2017. gada vasarā paspēja arī nofilmēties "lielajā kino". Viņu redzēsiet jaunajā filmā "Baltu ciltis", kas iznāks 2018. gadā par godu Latvijas simtgadei.

Laika mašīnas vietā šogad "Straumēnu" siena šķūnī tiks būvēti divi citi aparāti - burbuļators un limpjūters, kurus izmantosim filmēšanai. Burbuļators ir ierīce, kas pārvērš kazas pienu siera ritulīšos, bet limpjūters - datorizēta dārzeņu šķirošanas ierīce, ar kuras palīdzību āzis Olimps šķiros burkānus, bietes un ābolus.

.

  Video
  .

06. sērija "Cik vērts ir piens?" (2018) "What is the value of milk?"


05. sērija "Laika mašīna" (2018) "Time machine"


04. sērija "Kā kaziņa sēņot gāja" (2018) "Story about how nanny-goat went for mushrooms"


03. sērija "Kur kāposti, tur gaidiet āzi!" (2018) "Where cabbage is, thereat is goat"


.  

Kuras mušmires ir visgaršīgākās?

.

To, ka daži meža zvēri ēd sēnes un pat mušmires, biju lasījis, taču brīdī, kad ieraudzīju, ka mūsu cementa ēdāja un motoreļļas dzērāja kaza Ieva šķin iekšā mušmires, sapratu, ka tas jāfilmē. Dažas mūsu aitas un kazas labprāt ēd sēnes, arī manā pirmajā īsfilmā "Brokastis" bija skats, kurā šī pati kaza ēda viņai speciāli salasītās un uz šķīvja brokastīs pasniegtās beciņas.

.

.

Uz "Straumēnu" ceļa kopā ar beku un baraviku groziņu sēž Lociņš un Keisija, priekšplānā apgūlusies Līzīte.

.

Šajā gadījumā nekas netika ieplānots un scenārijs netika rakstīts. Sapratu, ka no mušmiru ēšanas vajadzētu uztaisīt vieglu stāstiņu. Par cik šajā brīdī bija sēņu laiks un Ieva (Līpīte) ar Justīni sēņoja bieži, uzfilmēju, ka meitene veiksmīgi sēņo, kolliji pastaigājas savā nodabā pa mežu, bet kaziņa viena pati nolemj doties "pasēņot" un saēsties mušmires. Arī nosaukums radās uzreiz - "Kā kaziņa sēņot gāja".

Filmiņas beigās redzam kollijus pie piesēņota groziņa, vēlāk kazu Ievu pie zilā spainīša, kuru labā meitene pielasījusi savai kaziņai tieši ar mušmirēm, jo tās kaziņai tik ļoti iet pie dūšas. Mušmires lasījām mēs kopā ar Justīni, jo tas bija vajadzīgs filmēšanai. Īstenībā Justīnes un kaziņas Ievas attiecības ikdienā ir diezgan sarežģītas, ja jāsaka patiesība - viena otru ļoti nemīl. No laika gala Justīne kaziņu kaitināja un, ņemot vērā kazas Ievas nejauko dabu (nešpetnākā no visām mūsu kazām!), viņa nekad vienaldzīgi nespēj paiet Justīnei garām, bet cenšas iebadīt.

.

.

Kaza Ieva "stumj lejā" vēl vienu mušmirīti, kuras salasījām viņai speciāli. Vairs jau nelien iekšā, jo Ieva "piesēņojusies" pati.

.

Skats ar "Laimīgo kolliju zemes ®" pieturas zīmi, pie kuras aug baravika, ir inscenēts. Vērīgākie skatītāji pamanīs, ka pirms tam šī baravika atradās groziņā kopā ar citām. Jāpiebilst, ka tad, kad sākām dzīvot "Straumēnos", bekas un baravikas patiešām mums auga dārzā.

Vai kādam ir marinētu mušmirīšu recepte?

.

Sakāmvārdu testēšana

.

Esmu savācis dažādus mītus un visādu tautu folkloru par kazām, un par šo tēmu gatavošu seriāla "Kazu Nostra ®" sēriju ar nosaukumu "Kaza kāpa debesīs", taču pagaidām man sagribējās izmēģināt un inscenēt krievu sakāmvārdu "Kur kāposti, tur gaidiet āzi!" ("Где капуста, там жди козла"), tādēļ filmiņai, kurai arī iepriekš nerakstīju scenāriju, devu tādu pašu nosaukumu un vēlā rudenī, kad bija jau uzkritis pirmais sniegs, siena šķūnī sagatavoju atbilstošas dekorācijas skatam, kas sagatavots vērienīgai kāpostu ēvelēšanai. Tad vienkārši palaidām klāt tam visam āzi Olimpu.

.

.

Olimps vairāk met skatus uz burkāniem.

.

Ar uzfilmēto un arī pašu filmiņu esmu apmierināts, taču mani pārsteidza tas, ka nemaz tik ļoti kāri āži uz kāpostiem nav vis. Biju iedomājies, ka āzis, ieraugot kāpostus, izvalbīs acis un metīsies tiem virsū, bet Olimpa reakcija bija daudz vēsāka nekā gaidīts - viņš kāpostus, protams, ēda un ne jau pirmo reizi dzīvē, taču bez ārkārtīgas sajūsmas. Tādēļ, lai iegūtu atraktīvākus kadrus, pie kāpostu ēvelēšanas tika palaista arī Olimpa mamma, mušmiru ēdāja kaza Ieva, bet vēlāk arī āzis Žigulītis. Nu jau viss bija daudz dzīvāk un interesantāk. Āzis Žigulītis pagaršoja arī sīpolu (kazas ēd sīpolus), bet visvairāk no dārzeņiem kazveidīgajiem tomēr garšo saldie burkāni. Ja būs jāizvēlas starp kāpostiem un burkāniem, pēdējie tiks ēsti kā pirmie, līdz ar to varam droši pārfrāzēt slaveno parunu šādā - "Kur burkāni, tur gaidiet āzi!"

.

.

No dzīvniekiem šoreiz nekas speciāls netika prasīts, tikai jāšķin iekšā kāposti. Kamēr Olimps skatās kamerā, viņa mamma kaza Ieva taisa caurumu kāpostgalvā.

.

Ieturot nelielu pauzi, kazām piebiedrojām arī aitas Dolliju un Dillīti, kuras tik smuki ēda jau sarīvētos kāpostus no lielas emaljētās bļodas, skanot dziesmas "Hava nagila" pavadījumam īpašā apdarē.

Atliek izsecināt, ka mūsu pirmais eksperiments iedzīvināt pastāvošos sakāmvārdus ir izdevies labi un, ļoti iespējams, ķersimies pie kāda no nākamajiem. Domāju, ka šovasar tiks filmēta īsfilma "Kazai šodien vārda diena" (draugi nāk uz tasi piena...) ar kazu Ievu galvenajā lomā, kad pie viņas apēst gabaliņu tortes tiks aicināti trīs āži - Olimps, Žigulītis un Kazbeks. Ceru, ka visi no jums zina šo jautro bērnu dziesmiņu... Ja nē, tad mācieties vārdus un varēsiet dziedāt āžiem līdzi.

.

Uzmanību! Strādā "Kolliju kino ®"!

.

Daži jauni īsfilmu scenāriji jau ir uzrakstīti, citi vēl jāsteidz radīt. Jaunajā sezonā esmu iecerējis uzņemt deviņas īsfilmas: "Limpjūters", "Burbuļators", "Vai tavam saimniekam ir, ko mazgāt?", "Kūts diskotēka", "Kazai šodien vārda diena", "Pietura", "Buratino", "Priekš kam kazai vajadzīgs bajāns?" un "Riešana kopā ar Līzīti". Filmiņu nosaukumi un skaits, protams, vasaras gaitā var mainīties.

Ar "Kolliju kino ®" studijas titriem esmu pārmontējis abas 2016. gadā uzņemtās īsfilmas - "Brokastis" un "Īsākā īsfilma par kazām". Šobrīd mūsu studijas realizēto darbu saraksts ir 11 īsfilmu garš, neskaitot reklāmas, kuru uzņemšana šogad tāpat tiks turpināta.

.

.

Kazbekam īsfilmā "Īsākā īsfilma par kazām" tika atvēlēta galvenā - līgavaiņa loma. Viņš precējās ar kazu Ievu. Starp citu, tieši Kazbeks ir arī Olimpa tēvs.

.

Uzmanību! Strādā "Kolliju kino ®"! - tieši ar šādu nosaukumu vēlā rudenī gaidiet mūsu jauno publikāciju par šīs vasaras filmēšanu.

Bet tagad - visu labu! Ar dažiem no jums tiksimies maijā, kad tiks filmēti lauku šovi "Dollija pret kolliju ® 2018" un "Biljards ar āzi ® 2018".

 


 

 

.


 
 
 
 

2000-2023 © Kolliju portāls. Visas tiesības patur autors.

0