Publikācijas  

.

.

Kolliju portāls iedarbina Laika mašīnu

.

.

Laika mašīna "Straumēnu" siena šķūnī tapusi divus mēnešus. Lociņš bija pirmais, kas apguva tās vadību.

.

Ievads

 

Laiku apturēt nav iespējams, tas netverami slīd pagātnē, paraudams sev līdzi daudz ko, kas bijis svarīgs. Pēdējā desmitgade (2007-2017) ir veikusi nežēlīgas korekcijas visur, ar ko saskaramies. Šis laika nogrieznis ir izrādījies visstraujākais it visā, ko vien esmu piedzīvojis savos gandrīz piecdesmit gados. Līdz nepazīšanai ir mainījušās tehnoloģijas, cilvēku attiecības, sadzīve, iespējas, vērtības un mērķi. Tas, kas agrāk mums bijis svarīgs un pat svēts (ne reliģiskā izpratnē, protams!), šobrīd sabiedrības locekļiem ir kļuvis tik mazsvarīgs, ka tiek pat apsmiets un noniecināts.

Lai jelkāda sabiedrība spētu pastāvēt, ir vajadzīgi kopīgi to vienojoši mērķi, skats uz nākotni un arī iekšēja disciplīna, kuru nediktē vienīgi normatīvie akti un likumi. Ja tā visa vairs nav, nav arī sabiedrības, ir tikai atsevišķi indivīdi, kuru galvenais mērķis dzīvē ir savas personīgās labklājības celšana.

.

Gudrie un muļķīši

.

Kāds kolliju īpašnieks nesen man lika skaidri saprast, kas es pats esot vainīgs pie tā, ka man neesot pietiekami daudz naudas. Kamēr citi bija gudri, rēķināja, izvērtēja iespējas un iekārtojās arvien ērtākās, "siltākās" vietiņās, es kā muļķītis esmu tērējis savu laiku, lai organizētu kolliju pasākumus. A varēju taču parūpēties par savu kabatu!

Nākas pieņemt šo puspatiesību ar cinisma piegaršu, taču, ja es būtu domājis tāpat, nekad nebūtu notikusi ne "Kollimpiāde ®", ne "Rančo kollijs ®", ne kāds cits pasākums.

.

.

Naivais autors ar vāku uz galvas, Lociņš un daļa no veļasmašīnu "Rīga" kolekcijas.

.

Tādēļ esam nonākuši pie lielām izmaiņām arī tajās lietās, kas skar tieši kolliju tēmu. To īpašniekiem atliek arvien mazāk laika gan saviem suņiem, gan dalībai mūsu rīkotajos pasākumus, gan darbībai Latvijas Kolliju klubā. Parādoties citām interesēm, kolliji pamazām tiek nobīdīti atpakaļ mierīgai gulēšanai pie kamīna.

.

Iespējas un nespējas

.

Viss šis, augstāk uzrakstītais, tiek attaisnots ar to, ka tagad cilvēkiem, salīdzinājumā ar vēl neseno pagātni, ir radušās ļoti daudz iespējas un visas tās jāsteidz izmēģināt. Gribas taču! Pamēģināt visu un tā īsti nepieķerties nekam...

Varu tam, protams, piekrist, bet...

.

.

Dollija (pa labi) ar atrasto "iespēju" mutē, bet Doloresa vēl to tikai meklēs. Vai kāds no jums Dollijā gadījumā neatpazīst sevi?

.

Šis man atmiņā uzreiz atsauc mūsu "Straumēnu" aitu bara uzvedību rudenī. Kad dārzā ābolu ir vēl visai maz, aitas ļoti cītīgi pie katras ābeles gluži kā suņi, izmantojot ožu, sameklē un apēd katru nokritušo ābolīti. Kad ābolu ir jau tik daudz, ka nespējam vairs tos pat katru rītu salasīt, aitas, ieejot dārzā, vienkārši virzās uz priekšu soli pa solim, iekožot katrā ābolā un pametot to, lai iekostu atkal nākamajā, kas pagadīsies ceļā. Dārzā paliek aizgrauztu ābolu klājiens, jo aitas priecīgas, ka var izmatot "visas iespējas".

Bet iespēju tagad ir tik ļoti daudz, ka kolliju īpašnieki Kolliju portāla rīkotajos pasākumos ierodas vien tad, ja nejaušības pēc pasākuma norises dienā galīgi nav nekā cita, ko darīt (lasi - nav citu iespēju). Nejaušības arī ir retas, jo var taču spēlēt volejbolu pludmalē, laivot, šļūkt pa reni vai vienkārši iedzert draugu kompānijā.

.

Bilde, kas izglāba pasākumu

.

Neskatoties uz to, ka mūsu pasākumi ar katru gadu tiek rīkoti arvien  interesantāki un vērienīgāki sava vizuālā noformējuma dēļ, kolliju īpašnieku interese par tiem arvien samazinās. Liela daļa no agrāk aktīvo īpašnieku kollijiem ir devušies mūžībā un tagad sastopami vien sadaļā Piemiņa, vēl daļa atlikušo kolliju ir jau veci. Arī paši kolliju īpašnieki noveco un jaunu pasākumu dalībnieku nav (ne gados jaunu, ne arī jaunu "seju").

.

.

Kaza Ieva palīdz gatavoties pasākumiem.

.

Izvērtējot radušos situāciju, nolēmu šoruden doties "pensijā" un vairs pasākumus "Straumēnos" nerīkot. Gatavošanās šiem pasākumiem ir ļoti ilgstoša, praktiski šim procesam nav pārtraukuma nekad, kļūst arvien grūtāk gan fiziski, gan morāli. Nav arī palīgu, kas varētu atvieglot rīkošanas procesu. Bez tā visa mums ir lauku saimniecība, kuru apkalpojam mēs ar Ievu divatā, bez palīgiem un tehnikas vienībām, visus darbus veicot rokām - dakša, cirvis, grābeklītis...

Pasākumu dalībnieku ir ļoti maz, līdz ar to nepietiek arī līdzekļi pasākumu nodrošināšanai, un sponsoru vairs nav, izņemot uzticamo "iRobot". No zooindustrijas darboņiem esmu atteicies pats, jo mēs vairs nereklamēsim mūsu pasākumos (un arī portālā) "kombikormu" un citus apšaubāmus ražojumus. Mana pārliecība vairs to neļauj.

Sapratu, ka šis kārtējais posms mūsu dzīvē ir beidzies. Vēl nesen, šķiet, bija mūsu kopīgās izstādes un mūs vienoja Irisa Stepe, tad mūsu kopīgie izklaides un sporta pasākumi...

Tagad vairs nav ne Irisas, ne izstāžu, ar Abijas aiziešanu arī "Kollimpiādes ®" un "Rančo kollija ®" laiks ir pagājis.

Neviens nezina, cik daudz laika viņam vairs atlicis dzīvot šai saulē, tādēļ ļoti gribējās turpmāko man atvēlēto laiku nodzīvot mierīgi savā lauku fermā kopā ar saviem mīļajiem kollijiem. Bez tam man tagad beidzot ir radusies iespēja pievērsties filmēšanai, ko esmu uzsācis jau pērn un izveidojis "Kolliju kino ®" studiju.

Es paredzēju, ka pienāks brīdis, un mūsu kopīgās izklaides un sportošana beigsies, es pat biju tam gatavojies. Vienīgi biju pārrēķinājies, jo domāju, ka vēl vismaz piecus gadus varēsim kopīgi to visu turpināt "Straumēnu" pļavās. Taču nevaru apgalvot, ka man bija viegli nākt klajā ar šādu paziņojumu un pašrocīgi pārvilkt svītru visam, kam biju tik ļoti pieķēries pēdējos desmit gadus. Patiesībā bija smagi.

.

.

Bilde, kas izglāba "Rančo kolliju ®". "Rančo kollija ®" uzvarētāji (no kreisās): Lociņš (2014) un Vecais Kollijs, Amēlija (2016) un Marita Kalēja, Tefija (2011) un Mārtiņš Vērdiņš, Līzīte (2012), Romeo (2017) un Ieva Līpīte.

.

Nākamajā dienā pēc "Rančo kollija ® 2017" datorā aplūkoju bildes un sevišķi manu uzmanību piesaistīja viena, kurā skatoties, kļuva ļoti skumji... Tik daudz kas kopīgi darīts iepriekšējos gados! Sapratu, ka bez tā visas nevarēšu, ka kaut kā jāsaņemas un jāturpina! Patiesībā šī bilde izglāba "Rančo kolliju ®".

.

Jauns sākums

.

Aprunājos ar Ievu un mēs kopīgi nospriedām, ka vienu pasākumu gadā tomēr vajadzētu rīkot un mums nebija šaubu, ka tas būs tieši "Rančo kollijs ®".

.

.

Lociņš ar cepuri jaunās "Rančo kollija ®" (2017) reklāmas uzņemšanas laikā. Filmēšanas procesus jau otro gadu fotografē mūsu studijas "Kolliju kino ®" jaunā fotogrāfe Justīne.

.

"Kollimpiāde ®" dodas pagātnē, bet "Rančo kollijs ®" ir Kolliju portāla vizītkarte. Pēc tā mūs pazīst ne vien Latvijā, bet arī citviet pasaulē. Un tieši "Rančo kollijā ®" es varu realizēt visas savas "trakās", vēl nepiepildītās ieceres. Tā nopietns sports pamazām tiek aizstāts ar sportisku lauku izklaidi, kuru esmu iecerējis veidot arvien krāšņāku, sasniedzot līmeni, kad "Rančo kollijs ®" kļūs par patiesi atraktīvu un vizuāli iespaidīgu šovu (ieskaitot pat kino specefektus!)

Ir skaidrs, ka "Rančo kollijs ®" turpmāk mainīs savu koncepciju un kļūs par jaunu sākumu, tāpat pasākums tiek pārcelts uz jūlija pirmo pusi, lai atvieglotu mūsu lauku darbus. Un te jūs varat iepazīties ar "Rančo kollija ® 2018" programmu un noskatīties jauno 2017. gada "Rančo kollija ®" video reklāmas rullīti.

.

  Video
.

"Rančo kollija ®" reklāma (2017)


.

.

.

"Rančo kollija ® 2014" titula īpašnieks un jaunā reklāmas seja Sherlock Of Blue Hills jeb Lociņš.

.

Par jauno "Rančo kollija ®" reklāmas seju kļūs Lociņš un ārzemēs mēs būsim pazīstami ar nosaukumu "Ranch Collie" - Farm fun festival, bet latvisko saukli aizņemsimies no "MēBē Sporta ®" un tas būs "Jautra diena pļavā!"

.

Laimīgo kolliju zeme ®

.

Ja jau jauns sākums, nolēmu atbrīvoties no visa vecā, kas vairs nebūs vajadzīgs. Lai atvieglotu daudzo kolliju pasākumu rīkošanu, 2014. gadā izveidoju īpašu Kolliju lauku izklaides un sporta centru "kollHOZs ®", taču nu vairs nepieciešamības pēc tā nav, ikgadējais pasākums būs tikai viens - "Rančo kollijs ®". Par cik biju nolēmis savu turpmāko dzīvi vadīt klusumā un mierā ar saviem kollijiem, daudz filmējot un darot visādas interesantas lietas, izveidoju autobusa pieturas zīmi "Laimīgo kolliju zeme ®". Laikam jau to nebiju darījis velti, jo tagad turpmāk "Straumēnos" bijušā "kollHOZa ®" vietā ir nodibināta "Laimīgo kolliju zeme ®", kurā tiks gaidīti tie, kas patiešām vēlas darboties ar saviem kollijiem un kuri nav pārņemti tikai ar savas materiālā labklājības celšanu.

Tagad kollHOZa ® vietā ir pasludināta monarhija.

.

.

Es ar saviem kollijiem (no kreisās): Keisiju, Līzīti (guļ), Romeo un Lociņu.

.

Kad biju kādā sociālā vietnē publicējis bildi, kurā esmu redzams pieturā es ar saviem četriem kollijiem, kāds paziņa man uzdeva jautājumu: "Kas tas tāds? Mikronācija vai izklaides parks?" Lai saņemtu atbildi, apmeklējiet sadaļu "Laimīgo kolliju zeme ®".

.

Laika mašīna kā simbols

.

Iepriekš paredzētā Laika mašīnas iedarbināšana notika 2017. gada 23. septembrī, kad "Laimīgo kolliju zemē ®" pulcējās mūsu domu biedri. Šajā dienā mēs atzīmējām arī manu neaiziešanu pensijā.

.

.

Laika mašīnas iedarbināšana un Laimīgo kolliju zemes ® dibināšanas saiets.

..

Pati Laika mašīna - tumši zilā krāsā redzamais aparāts - mūsu siena šķūnī tika izgatavots veselus divus mēnešus. Laika mašīna darbojas, tai ir releju vadība un dažādi regulējami režīmi. Interesants fakts, ka vispirms tapa logotips jaunajam seriālam "Laika mašīna", bet pats aparāts pēc tam tika vizuāli izgatavots pēc tā. To var iedarbināt gan cilvēki, gan dzīvnieki, izmantojot speciāli izgatavotu interaktīvu sviru. Patiesībā Laika mašīna var kalpot arī kā ļoti liela elektromehāniska interaktīvā rotaļlieta.

Paldies visiem, kas sagādāja mašīnai vajadzīgās detaļas un Mārtiņam Budreiko arī par konsultācijām laika plūsmas kapacitatora tapšanā!

.

Laika mašīna kā seriāls

.

Ideja par jauna seriāla demonstrēšanu Kolliju portālā radās vēl pirms biju nolēmis iedarbināt Laika mašīnu un doties pensijā, dzīvot savrupi un ne ar vienu no ārpasaules kontaktus neuzturēt (jā, arī šāds scenārijs bija!).

Seriāls ar nosaukumu "Laika mašīna" ir iecerēts kā Kolliju portāla pasākumu retrespekcija jeb hronika, kurā caur Kolliju portāla arhīva videoierakstiem atskatīsimies uz mūsu kopīgajiem pasākumiem, sākot no 2004. gada.

Man bieži pārmet, ka dzīvoju pagātnē, kavējos atmiņās un neeju līdzi laikam, taču uzskatu, ka video, bildēs un citos materiālos iemūžinātās atmiņas ir milzīga vērtība. Visus šos gadus esmu ļoti centies, lai Kolliju portāla materiālu arhīvs augtu un tiktu regulāri papildināts. Tagad tas apvienots ar Irisas Stepes veidoto kolliju bilžu, dokumentu, piezīmju un vēstuļu arhīvu, kuru esmu no viņas mantojis. Irisa to uzsākusi veidot 1950. gadā.

Šo seriālu man ir ļoti grūti montēt. Smagi... Skatoties monitorā, visu laiku birst asaras, nevaru ierunāt tekstus. Lielākā daļa no ekrānā redzamajiem kollijiem jau ir miruši. Nav arī dažu cilvēku vairs, bet pārējie jau ir novecojuši. Žēl suņu, žēl aizgājušā laika, kurš tagad šķiet īpaši jauks.

.

.

Keisija filmējas "Rančo kollija ®" jaunajā (2017) video reklāmā.

.

Diemžēl Irisa Stepe neuzrakstīja Latvijas kolliju vēstures 7. posmu (6. posms beidzās 2006. gadā ar lielām cerībām nākotnē). Viņa visu laiku no tā izvairījās un aizbildinājās vispirms ar aizņemtību, vēlāk ar slikto veselības stāvokli. Tagad pieļauju iespēju, ka viņa ļoti negribēja to rakstīt, jo saprata, ka tas būs pēdējais.

Nu septīto un tiešām pēdējo Latvijas kolliju vēstures posmu atliek uzrakstīt man, to obligāti esmu apņēmies izdarīt vēl šoruden. Latvijas kolliju vēsture ir beigusies!

.

.

Divus mēnešus Lociņš siena šķūnī uzraudzīja Laika mašīnas tapšanu un tagad zina daudzus tās noslēpumus.

.

Mūsu rīcībā ir vismaz 100 tūkstoši kolliju fotogrāfiju, katra kollija ciltsrakstu un sertifikātu kopija, visi dokumenti par pagātnē notikušajām izstādēm, apmācībām, sacensībām un eksāmeniem, vaislas darbu, kucēnu vērtējumi utt. Esmu saglabājis visu pasākumu video arī nemontētā formātā no 2004. gada, kad ar Abiju sākām aktīvi piedalīties suņu izstādēs, pēc tam organizējām dažādus pasākumus paši. Pateicoties saglabātajiem video oriģināliem, tagad varu realizēt arī savu kārtējo ideju par "Laika mašīnu".

Apskatot mūsu kopīgās pagātnes bildes un video, kļūst gan skumji, gan tas dod spēku arī turpināt Kolliju portāla iesākto.

Esmu sācis veidot arī īpašu fotogaleriju "Mēs jaunībā", kurā interesantās un iepriekš nepublicētās bildēs iepazīsim paši sevi.

.

Laika mašīna kā īsfilma

.

Jā, lūdzu, nejauciet! Bez seriāla "Laika mašīna" drīzumā varēsiet noskatīties arī manu jauno īsfilmu ar tādu pašu nosaukumu - "Laika mašīna". Šoreiz stāsts būs cits - četri kolliji, divi āži, aita, zirgs, meitene un balta vista ar laika mašīnas palīdzību nokļūst atpakaļ pagātnē, savā bērnībā.

.

  Video
 

05. sērija "Laika mašīna" (2018) "Time machine"

» Izlasīt rakstu "Siens, mušmires un kāposti"


.

.

Arī āzis Žigulītis iedarbina nejauši atrasto Laika mašīnu un ceļos atpakaļ uz savu bērnību. Viņš šogad daudz filmējies, tostarp arī jaunajā filmā "Baltu ciltis", kura iznāks nākamgad (2018) Latvijas simtgadei par godu.

.

2017. gadā esam filmējuši ļoti daudz, jūs gaida veselas septiņas šogad filmētās īsfilmas. "Kolliju kino ®" studija ar savu nosaukumu šoruden gatavo šādas: "Varavīksni gaidot", "Cik vērts ir piens?", šausmu filmu / parodiju "Ļaunā veļasmašīna", "Lauku biljards", "Sistēmu administratori" un jau pieminēto "Laika mašīnu". Esam uzfilmējuši materiālu arī īsfilmai "Kā kaziņa sēņot gāja". Iespējams, oktobrī paspēsim nofilmēt arī  īsfilmu ar nosaukumu "Kur kāposti, tur gaidiet āzi!"

.

Ja gribat mums palīdzēt

.

Ja gribat palīdzēt realizēt mūsu idejas gan "Rančo kollijā ®", gan veidojot dažādas īsfilmas, - mums vēl joprojām ir ļoti vajadzīgi dažādi rekvizīti un materiāli. Kā stratēģiski svarīgākie uzskatāmi šādi priekšmeti un ierīces: veļasmašīnas "Rīga", citas padomju laika veļasmašīnas, veļas katli, centrifūgas, emaljētās bļodas, skārda vanniņas, bļodas, spaiņi, gludināmie un mazgājamie (beržamie) dēļi, padomju laika gludekļi, tenisa bumbiņas, velosipēdu riteņi, konservbundžas, koka un metāla mucas, metāla degvielas kannas, kartona (papes) koferi.

Ar pilnu Ļoti nepieciešamo lietu sarakstu varat iepazīties te.

.

.

"Rančo kollija ®" uzvarētāji (no kreisās): Līzīte (2012), Lociņš (2014) un Romeo (2017) pateicas visiem atbalstītājiem.

.

Paldies visiem atbalstītājiem! Varat mums ziedot arī nelielas naudas summas, izmantojot "PayPal".

.

.

Izmaiņas portāla darbībā

.

Nelielas izmaiņas skars arī paša portāla darbību. Vērīgākie apmeklētāji jau ir pamanījuši, ka jau divus mēnešus jaunumi portālā vairs netiek pievienoti tikai sestdienās, kā tas tradicionāli notika ilgus gadus. Šobrīd jaunumi tiek pievienoti divas vai pat vairākas reizes nedēļā. Man ir ļoti daudz materiālu un tādēļ esmu atteicies no konkrētiem termiņiem, jo tas būtiski atvieglos portāla darbību nākotnē.

2017. / 2018. gada sezonā Kolliju portālā būs iespējams lasīt vairākas intervijas un lielpublikācijas, un skatīšanai tiks piedāvāti ļoti, ļoti daudzi video.

 

Izvads

.

Jaunās pārmaiņas sabiedrībā ir pārāk straujas un ienes daudz ko tādu, kam nevaru piekrist, kam pretojos, līdz ar to rodas iekšējs konflikts. Sociālā nevienlīdzība un atšķirīgā izpratne par patiesām vērtībām ļoti polarizē sabiedrību. Diemžēl no konfrontācijas neizbēgt, tādēļ labāk katram palikt savā pasaulē. Vismaz iekšējā. Tāda man turpmāk būs "Laimīgo kolliju zeme ®". Uz tikšanos, ja vēlaties man piebiedroties!

Bet tagad došos būvēt žogu visapkārt "Straumēnu" / "Laimīgo kolliju zemes ®" teritorijai.

.

  Ieteicams izlasīt arī
.  

»  Straujupa šovs pie personīgā siena šķūņa nevienu vairs nekrata
   

. 
 
 
 

2000-2023 © Kolliju portāls. Visas tiesības patur autors.

0