Publikācijas  

.

.

Pieminot profesora Dankana kollijus

.

.

 

...

.

Zem 1910. gadā tapušā profesora Dankana un viņa kolliju fotoattēla rakstīts "Dankana karaliskie skotu kolliji".

.

Ir visai maz izrāžu jeb šovu, kurā piedalās kolliji. Savulaik Rīgas cirkā es piedalījos Oksanas Vigorņickas mēģinājumos, kuros viņa strādāja ar trijiem kollijiem. Es tolaik filmēju interneta seriālu "Suņi" un viena no sērijām bija iecerēta par cirka suņiem. Oksana man toreiz uzdāvināja lielu kollija figūriņu. Kaut gan kolliji arī cirkā ir ļoti liels retums, izrādes laikā Oksanas un viņas kolliju izpildīto triku programmu pats vērtēju kā ļoti primitīvu. Neparasti bija vienīgi tas, ka kolliji šajā priekšnesumā uzstājās kopā ar lamām.

Arī kino, ja neskaita filmas un seriālus par Lesiju, kollijus galvenajās lomās izmanto ļoti reti. Par to jau esmu rakstījis savā rakstā Kino kolliji..

Tādēļ šoreiz gribu jūs iepazīstināt ar profesroru Dankanu un viņa kollijiem. Šis vīrs un viņa reiz tik slavenie suņi mūsdienās ir pavisam aizmirsti un informācija par šo komandu ir praktiski zudusi. Saglabājušās vien dažas skopas rindiņas Viktorijas laikmeta laikrakstos un pāris bildes.

Profesors Dankans bija pirmais vēsturē, kas savās izrādēs publikas izkaidēšanai izmantoja tieši kollijus - "kolliju izrāžu" pionieris. Diemžēl vairs nav iespējams uzzināt, kādēļ Dankans saviem šoviem izvēlējies kollijus - tādēļ, ka tas tolaik bija ļoti oriģināli, vai arī tādēļ, ka kolliji bija gudri suņi, un tos bija viegli apmācīt. Es uzdrošinos domāt, ka der abi mani minējumi. Bez tam Dankans, strādājot ar saviem kollijiem un mācot tiem visdažādākos trikus, ir lietojis vienīgi pozitīvas motivācijas apmācību. Tādu pašu, kādu mēs lietojam, mācot mūsu kollijus. Tas tolaik bija diezgan liels retums, jo vairumā gadījumu tika lietots spēks, bailes un turēšana pusbadā (kaut vai atceramies grāmatu par slaveno dzīvnieku dresētāju Durovu, kur aprakstītas šādas "apmācības" metodes).

Sākumā šis kolektīvs tika pieteikts kā "Profesora Dankana brīnumainie kolliji", bet vēlāk tas viss tika pārsaukts par "Dankana karaliskajiem skotu kollijiem".

1895. gada novembrī Londonas izdevumā "The Picture Magazine" var atrast šādu ziņu (saglabāts oriģinālais tā laika izteiksmes stils):

"No visiem tā saucamajiem suņu šoviem, kas tikuši piedāvāti muzikālo teātru publikai pēdējā laikā, neviens nav pārsteidzies mūs tik dziļi, kā tas priekšnesums, kuru sniedza profesors Dankans un viņa kolliji. Alambras (Alambra, Lečesteras laukums - aut.) skatītāji nedēļām ilgi burtiski spiedza aiz sajūsmas, redzot patiesi brīnišķos trikus, ko demonstrēja šie suņi.

Te ir viena īpašība, kas liek ieteikt šo priekšnesumu ikvienam suņumīlim, kas balstās faktā, ka profesors Dankans visa šova garumā nelieto ne pletni, ne pātagu un neko tamlīdzīgu, izņemot (un te ir tas noslēpums) kārumus un glāstus, ar ko apbalvo suņus, kas labi izpilda savu uzdevumu."

.

.

Esam sameklējuši vēl dažas rindiņas no Viktorijas laikmeta britu preses izdevumiem.

1894. gada 20. janvārī "The Era" rakstīja:

"Misters Toms Pričards, kurš iepazīstināja ar profesora Dankana kollijiem Londonas Vestendas sabiedrību, plāno pārsteigt pasauli ar zirgu, kas met kūleņus. Dzīvnieks staigā gan uz priekškājām, gan pakaļkājām."

Gadu vēlāk, 1895. gada 12. janvārī, tajā pašā izdevumā "The Era" varēja lasīt šādas rindiņas:

"Brīnumainā attapība, ko demonstrē mistera Dankana kolliji, izsauc apbrīnu un sajūsmu, un to parādīšanās ir viens no pievilcīgākajiem programmas elementiem."

Atkal paiet gads un "The Era" 1896. gada 15. februārī savās lapās drukā šādas rindas:

"Ļaudīm, kas mīl suņus, un apmeklēja suņu izstādi Zemkopības centrā, atmiņā paliks vispievilcīgākā programmas daļa, kurā uzstājās profesora Dankana kolliji, kas ir trenēti tā, lai sniegtu visbrīnišķīgākos priekšnesumus. Vistiešāko pierādījumu suņu prātam un attapībai sniedz ugunsgrēka epizode, kurā viens no kollijiem darbojas kā ugunsdzēsējs un paveic brīnišķīgu glābšanu no degošas mājas, tā izsaucot neviltotus aplausus no apmierinātās publikas."

Kas notika ar pašu profesoru Dankanu, nav zināms. Atrodama vien informācija, ka viņa dēls Viks pārņēmis tēva nodarbi un vadījis Dankana kolliju izrādes no 20. gadsimta sākuma līdz pat 1958. gadam. Viņš kļuva par izklaides žanra mākslinieku un kāda labdarības fonda priekšsēdētāju. Viks Dankans miris 91 gada vecumā 1988. gada 12. septembrī.

Ļoti pārsteidz fakts, ka pat no pagājušā gadsimta 50-tajiem gadiem nav saglabājušās šo kolliju izrāžu bildes un ieraksti kino lentēs..

Arī Lesija ar savu treneri Rudu Vēdervoksu bieži vien filmēšanās starplaikos piedalījās dažādās publiskās izrādēs gan dažnedažādākajos pasākumos, gan vienkārši pilsētas parkos. Šādas izrādes parasti pulcēja ļoti daudz skatītāju.

.

.

Lesija uzstājās kopā pat ar slavenajām meitenēm no "Rockettes".

.

Diemžēl mūsdienās suņu priekšnesumiem, sportam un paraugdemonstrējumiem cilvēki izvēlas dažādu citu šķirņu un bezšķirņu suņus, tādēļ tagad izrādēs kollijus vairs neredzēt.

Atzīšos, ka viens no maniem diezgan seniem un visai nereālajiem sapņiem ir savu kino kolliju un āžu izrāžu iestudēšana tepat "Straumēnos", līdzīgi kā ilgus gadus ar saviem kino dzīvniekiem to dara ASV kino studija "Universal".

Vēl pagājšgad kopīgi ar Ievu apspriedām iespēju "Laimīgo kolliju zemē ®" sagatavot publiski apmeklējamu izrādi "Lielā veļas diena ®", kurā kolliji un kazas darbotos ap veļasmašīnām "Rīga" un sagādātu skatītājiem dažus jautrus brīžus. Ir gan idejas, gan gudri kolliji un āži, gan inventārs un rekvizīti, taču apzinos, ka tas prasītu no manis visu laiku, neatlicinot to nekam citam. Turklāt, lai šādas izrādes varētu sagatavot, vajadzīgi vairāki cilvēki - palīgi. Tādēļ palikšu tikai pie savu "Kolliju kino ®" studijas īsfilmu uzņemšanas. Galu galā, izveidot šādu studiju un uzņemt paša filmas, bija mans sapnis, kuru man ir izdevies realizēt.

.

Rakstam tapt palīdzēja Mārtiņš Vērdiņš.

.

  "Kolliju kino ®" studija

.

  
 
 
 

2000-2023 © Kolliju portāls. Visas tiesības patur autors.

0