Publikācijas  

.

 

 

Veic aptauju un aicina savus mīluļus nodarbināt

.

.

Olimps un Lociņš.

..

Lielākais Latvijas kādai suņu šķirnei veltītais portāls - kolliji.lv veicis aptauku, lai noskaidrotu, ko suņu īpašnieki uzskata par "traucējošām īpašībām". Paši no savas pieredzes pievienojuši arī kazu un aitu izdarības, un, lūk, secinājumi.

.

Kas cilvēkam, kas sunim...

.

"Par suņu uzvedības problēmām tiek dēvēta tāda dzīvnieku rīcība, kas nav vēlama "cilvēku-suņu" barā, taču, iespējams, būtu pilnīgi dabīga "suņu-suņu" barā, piemēram, zemē nomestu ēdamlietu notiesāšana, vārtīšanās atkritumos vai maitās utt. Savvaļas suņu medību instinktus un barības uzņemšanas ieradumus neviens nav atcēlis," raksta Vecais Kollijs, kurš veido portālu un arī spēles, nodarbības saimniecības kollijiem un citiem zvēriem. "Šādas un līdzīgas darbības vēlas ierobežot suņu īpašnieki - cilvēki. Saprotams, ka gan suņiem, gan cilvēkiem, dzīvojot kopīgā barā, jāiet uz nelieliem kompromisiem un jāuzvedas tā, kā otram ir pieņemami." Aptaujājot suņu jeb, precīzāk kolliju saimniekus, secināts, ka kollijiem piemīt gan diedelēšana, gan destruktīva rīcība un agresija, gan bailes un nepaklausība - viss tas pats, kas mēdz piemist citu suņu šķirņu pārstāvjiem. Tomēr, ko atgādina jebkurš suņu eksperts, viens no visbiežākajiem suņu uzvedības problēmu cēloņiem ir viņa nepietiekamā nodarbināšana gan fiziski, gan garīgi.

.

Kazu netikumi

.

Portālā saimnieki apkopojuši informāciju par to, ko īsti darīt, ja suns, piemēram, grauž kurpes vai mājās skaļi rej. Un tad nu to visu salīdzinājuši arī ar aitu un kazu izdarībām, kas saimniecībā labi pazīstamas. Nu, piemēram, "[..] atšķirībā no suņiem, ir liela daļa kazu, kas no zemes principā neēd, it kā viņām šādas manieres būtu iemācītas kopš dzimšanas, taču tās, kas to dara un ir gatavas aprīt jebko, atradināt no tā nav iespējams." Tāpat: "Nepacietīgākās kazas un aitas arī mēdz reizēm lēkt ar priekškājām mums virsū, ja rokās ir bļodas ar ēdamo, jo, viņuprāt, tās tiek dalītas pārāk gausi. Cīnīties ar to ir bezjēdzīgi, jo šiem dzīvniekiem nav izpratnes par to. Visam pāri dominē vēlme ātrāk tikt pie ēdamā." Toties suņiem jau sākotnēji ir iespējams iemācīt, ka lēkāšana nav tā patik vēlamākā uzvedība, tai nepievēršot uzmanību vai pat pagriežot sunim muguru.

Šādus un citus salīdzinājumus un padomu atradīsiet Kolliju portālā, kā arī interesantas spēles, ar ko suņus nodarbināt. Par tām esam vēstījuši arī iepriekš, kā arī iedvesmoties iespējams, skatoties filmas, kurās suņi, kā arī saimniecības citi zvēri tajā iesaistās.

.

.

 

 

.

0

[Liena Trēde, "Neatkarīgās Tukuma ziņas", 2022. gada 1. novembris]

.

 

 


 
 
 
 

2000-2023 © Kolliju portāls. Visas tiesības patur autors.

0