Publikācijas  

.

.

Kolliji zaudē popularitāti Anglijā

.

.

Kolliji Anglijā pirms 100 gadiem.

.

Ievads

.

Par to, ka kolliju šķirnes popularitāte krītas visā pasaulē, vēstījām jau daudzkārt, piemēram, rakstos Pazuduši astoņdesmitajos un Kur palikuši kolliji? Esmu studējis dažādu valstu kinoloģisko organizāciju publiski sniegto informāciju par suņu šķirņu popularitāti. Jau vairākus gadus atpakaļ, pieskaroties dažādiem topiem un reitingu tabulām, visvairāk mani pārsteidza fakts, ka kollijs nav atrodams Apvienotās Karalistes TOP 10. Šķirņu reitingu tabulās kolliji konsekventi turpina slīdēt arvien zemāk. FCI garspalvainais kollijs joprojām nav atrodams TOP 30 un pat tādā "kolliju lielvalstī" kā ASV mūsu šķirne ar katru gadu pa pakāpienam slīd arvien zemāk (2013. - 35, 2014. un 2015. - 36, 2016. - 37, 2017. - 40, 2018. un 2019. - 38, 2020. - 40, 2021. - 38, par 2022. gadu dati vēl nav apkopoti). Eiropā skaitliski vislielākais kolliju un viņu cienītāju skaits ir Vācijā. Tur kollijs patlaban ieņem 15. vietu no TOP 30 suņu šķirnēm.

.

Bet Angljā - koliju dzimtenē - ir pavisam švaki...

.

Kolliju nepopularitāte šķirnes dzimtenē 2023. gada sākumā no dažādu vispasaules elektronisko mediju puses tiek pasniegta kā sensacionāla ziņa un sabiedrībā rada satraukumu, precīzāk - pārsteigumu, - sak, kā tad tā? Ziņu moderatori pasniedz šo visu, sacenšoties virsrakstu sacerēšanā, piemēram (un apmēram), "Lesija ir apdraudēta", "Lesija, kura glāba visus, tagad jāglābj pati", "Skumja ziņa no Skotijas", "Lesijas šķirne izmirst" utt., utt.

Ziņas autori ceļ trauksmi, jo, izrādās, 2022. gadā Anglijā tika reģistrēti vien 500 kolliji, un, skaitam samazinoties līdz 450 suņiem gadā, šķirne tiek uzskatīta par apdraudētu un tiek īpaši monitorēta jeb uzmanīta (interesanti gan - kā?). Salīdzinājumam tiek pieminēts 1979. gads, kad britu suņu klubos tika reģistrēti 8000 kolliju. Tagad, matemātiski izrēķinot, ir noticis 94% kritums. Skaitlis ir patiešām biedējošs, nav tālu līdz simtam.

Britu kenelkluba pārstāvis Bils Lamberts sacīja: "Garspalvainais kollijs ir tāda vēsturiska un atpazīstama šķirne, un mūs ļoti uztrauc kolliju skaita samazinājums. Mēs aicinām britu sabiedrību uzzināt vairāk par mazāk populārām šķirnēm. Mums ir tika daudz dažādu suņu šķirņu, taču, ja cilvēki interesēsies tikai par pašām populārakajām, pastāv reāla iespēja, ka mazāk populārās mēs varam neatgriezeniski pazaudēt uz visiem laikiem."

Es pats esmu izbrīnīts par to, ka "Lesijas izzušana" tiek pamanīta tikai tagad.

Starp citu, bēdīga situācija ir arī ar tādām britu suņu šķirnēm kā angļu seters un īru vilku suns. Te ilustrācijai zemāk Lielbritānijas populārāko suņu TOP 20 2021. gadā.

.

Bet senākais kolliju klubs pasaulē - Skotijas kolliju klubs - ir tik tālu nolaidies, ka vairāku gadu garumā nespēj atjaunot informāciju savā mājaslapā. Par kādu sabiedrības uzmanības pievēršanu var būt runa? Es to nespēju saskatīt...

.

Iemesli

..

Ja man īsumā jautātu par šķirnes popularitātes zaudēšanu, es vēl joprojām kā pašus galvenos iemeslus minētu divus:

1) apzināta un komerciāla šķirnes degradēšana, radot "moderno" kolliju līniju, kuras pārstāvji nemaz vairs nelīdzinās tik iemīļotajai Lesijai ne pēc eksterjera (lasi - standarta!), ne darbaspējām;

2) kolliju īpašnieku pasivitāte un slinkums ir izstūmusi šos suņus no apmācību un sporta laukumiem, aitu aplokiem un fermām, dodot vietu citiem suņu šķirņu pārstāvjiem.

.

  Ieteicams izlasīt arī
.  

» Pazuduši astoņdesmitajos

» Kur palikuši kolliji?

.

. 
 
 
 

2000-2023 © Kolliju portāls. Visas tiesības patur autors.

0