Aitu skaitīšana  

.

0.

..

Reizēm gadās, ka aita skaita kollijus... Herta un figūriņas no "Hosento fermas".

...

Ievads

.

Saka, ka cilvēki, nespējot aizmigt, skaita aitas. Nē, ne īstas, bet gan iedomātas. Es jau sen guļu maz un slikti, taču aitas skaitīt nekad neesmu mēģinājis. Arī vairākās animācijas filmās ir redzēts, kā ganu suns naktī miegā skaita pāri žogam vai barjerai lecošas aitas, kas ir pat sanumurētas.
No kā šis pieņēmums radies? Varbūt, ka ir līdzīgi, kā ar Timmiju akā, kurš nekad nav tur iekritis? Varbūt tas ir tikai izdomājums un aitas neviens neskaita? Kā tas radies?

.

Iedomāto aitu skaitīšana

.

Agrīna atsauce uz aitu skaitīšanu kā līdzekli iemigšanai atrodama Harietas Martino 1832. gada politiskās ekonomikas ilustrācijās, bet, vēl agrāk - 1605. gadā - Servantess savā "Donā Kihotā" bija aizstājis aitas ar kazām. Vairāki 19. gadsimta beigu rakstnieki savos darbos minēja aitu skaitīšanas izmantošanu, lai ierosinātu miegu. Mūsdienu cilvēkam droši vien aitu skaitīšana atmiņā iespiedusies no sērijas par Misteru Bīnu, kad viņš pēc citām neveiksmīgām metodēm paņem aitu ganāmpulka attēlu un sāk tās skaitīt, vispirms ar pirkstu un pēc tam, kad dažas reizes sajaucis dzīvnieku skaitu, to dara ar kalkulatora palīdzību. Kad Bīns kalkulatora displejā redz aitu skaitu (kaut arī neprecīzu), viņš uzreiz aizmieg. Jāpiemin arī animācijas seriāla "Auniņš Šons" sērija "Stīplčeizs". Vērojot, kā Šons un dažas aitas skrien, ganu suns Bitcers un dažas citas aitas, kas skatītākjos, aizmieg.

.

.

"Serta" aitas, kas palīdz cilvēkiem aizmigt.

.

Par šādas skaitīšanas efektivitāti zinātnieki strīdas vēl šobaltdien, taču termins "aitu skaitīšana" ir ienācis angļu valodā kā idiomātisks bezmiega termins. Metodes ideja ir izraisīt bezmiegā esošās radības garlaicību, aizņemot prātu ar ko pavisam vienkāršu, atkārtotu un ritmisku, kas rezultātā izraisa miegu. Kaut gan visa šī padarīšana neizceļas ar īpašu ticamību, to kā galveno tēmu savās reklāmās ir paņēmis matraču, spilvenu un citu gultaslietu lielražotājs "Serta", izveidojot pat interesantu TV reklāmu mini seriālu. To radīja tā pati studija "Aardman", kas pasaulei dāvājusi stopkadru animācijas seriālu par auniņu Šonu. Arī "Serta" aitiņām katrai ir piešķirts pats savs raksturs.

.

Reālu aitu skaitīšana

.

Aitas mēdz skaitīt arī fermās. To gan var izdarīt vienīgi, tad, ja aitas "aprīkotas" ar elektroniskās krotālijām un tās, pa vienai laiž cauri pa speciāliem vārtiem. Dators saskaita dzīvniekus un pat "zina", kura numura vēl trūkst. Latvijā gan šādas lietas netiek plaši praktizētas, jo te netiek turēti daudzus simtus vai pat tūkstošus lieli ganāmpulki.

.

.

Kad skaitīt apnīk, var vienkārši aizvērt kupola aizkariņus un gulēt nost.

.

Realitātē aitas var skaitīt arī naksnīgā pļavā zem īpaša caurspīdīga kupola. Ikviens interesents, labi samaksājot, Saseksā (Anglija) var uz nakti noīrēt guļvietu aitu ganībās un skaitīt dzīvniekus, cik tik uziet. Aitas ir numurētas, cipari ir lieli un labi saskatāmi, bet, lai skaitīšana būtu vēl ērtāka, ārā ap telti izvietotas lampiņu virtenes un atsevišķi lukturīši. Šo visu ir izdomājis uzņēmums "Emma Sleep" un nodēvējis par "Shleep Sanctuary".

Aitu skaitīšanas tēmai savā seriālā "Fermas kolliju piedzīvojumi" gribēju reiz pievērsties arī es. Biju iedomājies, ka reiz varētu uzņemt sēriju, kurā aitas pa vienai lec pāri barjerai, bet viņām uz sāniem ir kārtas numuri. Netālu sēž kāds no mūsu kollijiem un dzīvniekus saskaita.

.

.

Hosento ar savu aitu skaitīšanas mašīnu.

.

Tomēr šī bija diezgan miglaina nākotnes iecere. Pievērsties aitu skaitīšanai man izdevās pavisam savādāk, nekā es to sākotnēji biju iztēlojies. Palīdzēja nejaušība. Proti, kad pēc manas ieceres Hosento, garlaicības mākts, pieskatot aitas, uzkonstruē īpašu izklaides aparātu jeb tā dēvēto "mašīnu, kas neko nedara" ("do nothing machine"), bet tad atcerējos domu par aitu skaitīšanu un nolēmu mainīt kollija izgudrojuma nozīmi un pielietojumu. No neko nedarošas mašīnas aparāts tika pārvērsts par ļoti derīgu un patiesībā arī pasaulē vienīgo elektromehānisko aitu skaitītāju. Tagad Hosento atlika tikai apgulties un vērot, kā mašīna ātri un precīzi viņa vietā saskaita aitas.

.

  Video
.  

101. sērija "Siena šķūņa suņi 11: Aitu skaitītājs" (2023) "Hay barn's dogs 11: Sheep counter"


.

Protams, ka tas viss arī ir mans joks, bet vairāk par sērijas "Siena šķūņa suņi 11: Aitu skaitītājs" uzņemšanu varat uzzināt rakstā Kurš aiznesa manas bikses?

..

 


 


 
 
 
 

2000-2023 © Kolliju portāls. Visas tiesības patur autors.

0