Hosento un Herta  

.

 

0

.

Hosento un dienu vecā Herta.

.

Kādā marta rītā, kad "Straumēnos" bija sācies jēru laiks, no rīta kūtī tika atrasts tikko dzimis jēriņš, bet viņa mammas aitas, kā tam parasti jābūt, blakus nebija. Abi ar Ievu pārbaudījām visas aitas, taču neatradām nevienu, kurai būtu radies piens vai kādas īpašas pazīmes, ka tā nesen ir dzemdējusi. Sākām no sākuma - atkal nekā. Mūsu dzīvē jau agrāk ir bijuši gadījumi, kad kāda aita atsakās no sava jēra, vai tai trūkst piens, un šādos gadījumos rodas tā dēvētie "pudeļjēri" - mazuļi, kurus barojam ar pudelīti, tēlojot aitas.

Jēriņš tika nogādāts istabā, jo viņam nepieciešams siltums, un kūtī to atstāt būtu bīstami - citi viņu diez kā nepieņemtu un badītu. Novietojām lielajā istabā pie krāsns kartona kasti un ielikām tajā jēriņu, bet Ieva devās uz virtuvi pēc kazas piena. Tikmēr pie kastes pienāca Hosento, aplaizīja jēriņu un apgūlās blakus kastei. Vēl vairāk - viņš sekoja jēram, vēlāk regulāri gāja pie kastes un pārbaudīja, vai ar jēru viss ir kārtībā, un ar lielu neuzticību skatījās uz citiem mūsu kollijiem, sevišķi Lociņu, kad viņš istabā gāja garām. Tapa skaidrs, ka tas ir Hosento jēriņš! Nosaucām viņu par Hertu, jo vēlējos, lai jēriņa vārds sāktos ar to pašu burtu kā Hosento. Pats vārds ir nācis no manas bērnības filmas "Ja nebūtu šī skuķa", zinātāji manu izvēli sapratīs...

Nākamajā dienā jēriņu jau laidām staigāt pa telpām un visur viņu pavadīja Hosento, tāpat uzmanīja un aplaizīja, bet, kad apgūlās, ļāva jēriņam ieritināties sev blakus. Šajā brīdī arī tapa augstāk redzamā fotogrāfija un pirmie video kadri.

.

.

Lociņš, Hosento, Herta un Keisija Lejas pļavā.

.

Hosento un Hertas bilde tika ievietota arī sociālajā tīklā FB un tur tā izraisīja lielu atzinību. Manu ierakstu ir redzējuši vairāk nekā 15 000 cilvēku, bet bildi ar "patīk" atzīmēja jau 1 900 interneta lietotāju, tostarp arī Lesijas trenere Renāte Hiltla, bet daudzi rakstīja komentārus un atzīmēja, ka tieši tādam ir jābūt ideālam fermas kollijam, bet kāda fermere no Teksasas (ASV) interesējās, vai iespējams iegādāties kucēnu no "Laimīgo kolliju zemes ®".

Hosento patiešām ir visbrīnišķīgākais un visneparastākais no kollijiem, kurus savā dzīvē esmu sastapis, taču, ja ielūkosieties senās gleznu reprodukcijās, pamanīsiet, ka skatu, kuros ganu suņi, tai skaitā kolliji, idilliski attēloti kopā ar jēriņiem vai kazlēniem, nav mazums. Acīmredzot, Hosento ir saglabājis to seno, īpašo un mūsdienās reto ganu suņa īpašību.

.

.

Kopbilde Lociņa dzimšanas dienā. Viņam šodien paliek 9. Vēlāk šo bildi kā dzimšanas dienas apsveikumu savā 80 gadu jubilejā no "Laimīgo kolliju zemes ®" saņēma Lesijas treneris Bobs Vēdervokss.

.

Vēlāk Hertu par savējo sāka uzskatīt arī Keisija un Lociņš, taču viņu attieksme pret jēriņu nav tik rūpju un labvēlības pilna, ar kādu izturas Hosento. Katru dienu visi kopā dodamies pastaigās un patlaban jēriņš ir pārliecināts, ka ir suns.

.

.

Pastaiga pļavā.

.

Ārā Herta uzturas tikai kopā ar kollijiem vai mums, cilvēkiem. Kad ir izstaigājusies un pieēdusies, viņa parasti atpūšas kādā no dīvāniem un naktīs parasti guļ gultās. Varbūt kādam tas liksies dīvaini, bet reizēm no rīta mēs pamostamies kopā ar aitu blakus uz spilvena... Ir skaidrs, ka Herta paliks dzīvot kopā ar mums istabā arī tad, kad būs jau pieaugusi. Citu dzīvi viņa nepazīst, te ir viņas mājas, mamma (Ieva) un draugi kolliji.

.

.

Lieldienu fotosesija ar olu koferīti.

.

Bildē redzams, kā Herta skaita olas kartona koferītī, taču bildēšanas brīdī tas ļoti nepatika Hosento, neskatoties uz viņa īpašo labvēlību, jo olas viņš uzskata par savu īpašumu.

Herta ir ļoti ziņkārīga un vērīga, bieži var redzēt, ka viņa patiešām domā, tādēļ drīzumā izmēģināsim arī interaktīvās rotaļlietas. Viņa cenšas izzināt apkārtni un visu pagaršot. Sevišķi Hertai garšo dažādi papīri, virtuvē vienmēr čab kaut kādi maisiņi, kārbiņas, trauciņi utt. Pēc savas uzvedības Herta ļoti atšķiras no citiem jēriem, ar kuriem mums ir bijusi darīšana pēdējo desmit gadu laikā, kopš nodarbojamies ar aitkopību.

Vēl viens pārsteigums - Hertai ļoti interesē putni! Viņa ilgi var stāvēt stāv pie putnu kūts durvīm un vērot vistas un cālīšus. Arī ar balodi Lantu, kas dzīvo istabā un dēj olas Justīnes gultā, Herta labprāt draudzētos, taču balodis pret citiem dzīvniekiem ir noskaņots visai agresīvi un sit ar spārniem.

.

.

Brokastis divatā.

.

Herta tiek radināta ieturēt ēdienreizes kopā ar suņiem. Kad citi ēd, viņai arī ļoti gribas, un tad Herta cenšas piebiedroties kādam no mūsu kollijiem. Bļodas saturs ir svēts un neaizskarams, suņi rūc, taču jēru nav ne reizes sakoduši. Izskan tikai draudīgi brīdinājumi. Sapratu, ka arī Hertai jāliek priekšā pašai sava bļodiņa katrā suņu ēdienreizē.

Piena pudeles tiek dotas aptuveni 2-3 reizes dienā, pārējā laikā viņai virtuvē ir pieejams siens, kāposts un ķirbis, taču pēdējie viņai ir tikai laika kavēklis. Vislabāk Hertai garšo vārīti makaroni, plānās pankūkas (bez ievārījuma), sausās suņu barības gabaliņi, kuri pie pašu gatavota ēdiena papildus pa saujai tiek pievienoti Hosento porcijām, jo viņš ēd daudz. Reizēm Hertai tiek doti maizes gabaliņi, viņai garšo arī zirņu klijas.

.

.

Hosento un Herta īsfilmas "Magnitonc" uzņemsanas laukumā.

,

Par šo bildi kāda ārzemniece sacīja, ka šādu skatu - kollijs un merino jērs - iespējams uzņemt vienīgi Austrālijā... Nē, vienīgi Variebā!

Herta jau no mazotnes ir kļuvusi par "Kolliju kino ®" studijas aktrisi un vienu no komandas "MēBē Sports ®" dalībniecēm. No mēneša vecumā viņa piedalās mūsu seriāla "Fermas kolliju piedzīvojumi" uzņemšanā, tāpat tiek veidoti atsevišķi mūsu kolliju un Hertas kopīgi video, kurus piedāvājam noskatīties zemāk.

.

  Video
.
 
Hosento un Herta

 
Kolliji un Herta

 
Kolliji un Herta 2: Turpinājums

.

..

.

Keisija pārbauda Hertas ausis.

.

Iestājoties vasarai un Hertai paaugoties, viņa gandrīz visu laiku uzturas ārā kopā ar aitu baru - kopā ganās un kopā guļ ēnā atpūšoties. Tādās reizēm man bail, ka Herta pieaugot aizmirsīs, ka viņa "ir suns, nevis aita" un paliks kopā ar mekšķētājām pavisam. Pagaidām vakaros, kad viņa ir nogurusi, Herta nāk istabā un atpūšas uz dīvāniem, bet naktis parasti pavada lielajā istabā.

.

.

Herta ar ceriņa zaru.

.

Herta joprojām turpina ieturēt vakariņas virtuvē kopā ar mūsu kollijiem. Parasti viņa ēd vārītus rīsus ar pienu. Virtuvē Hertu bez uzraudzības atstāt nevar, jo viņa mēģina nogāzt no galdiem vai plīts visu, kur, viņasprāt, ir kaut kas garšīgs.

Herta ir izrādījusies liels "grauzējs", kurš sevišķi iecienījis vadus. Pagaidām ir izdevies izvairīties no dzīvībai bīstamām situācijām un pasargāt elektrības vadus, taču datoru peļu, klaviatūru, telefona lādētāju un austiņu vadi tiek pārkosti bieži un to Herta dara zibenīgi dažās sekundēs. Jāpiebilst, ka mums neviens kollijs mājās nav sagrauzis tik daudz kā Herta.

.

.

Herta gana kollijus.

.

Herta turpina filmēties un bildēties, viņai speciāli izgatavots arī šis makets ar kolliju figūriņām, kas tika iecerēts kā parodija par mūsu galeriju "Hosento ferma".

.

.

Hosento un Herta kopīgi atpūšas vēsumā.

.

Lai gan dienā Herta vairāk uzturas kopā ar aitām, mēs šad tad dodamies kopīgās pastaigās kopā ar kollijiem un ejam arī ganīt kazas. Pastaigās Herta piedalās labprāt, taču vairs tik ļoti neturas blakus Hosento vai citiem mūsu kollijiem. Viņa ir kļuvusi patstāvīgāka un aukles viņai vairs nav vajadzīgas. Reizēm pagalmā abi ar Hosento guļ ēnā.

.

.

Herta mācās pārvarēt šķēršļu joslu jeb "bēdžiliti".

.

Herta kļūst patstāvīga

.

Herta ir ļoti zinātkāra un darbīga, mājās tika izčabināti visi maisiņi un plastikāta pudeles. Viņa ir ļoti droša, aitai ir stabila nervu sistēma, viņa ne no kā nebaidās. Ēdienreizēs sāka līst pat suņu bļodās un kolliji reaģēja dažādi - Hosento tikai atņirdza zobus un rūca, bet Keisija mēdza arī ieķert. Hertai garšo medus un ar šausmām reaģēju, kad mūsu īsfilmu filmēšanas laikā viņa sameklēja un kāri notiesāja suņiem paredzētās cīsiņa ripiņas. Jāsecina, ka Herta pamazām sāk kļūt par visēdāju un drīz kopā ar suņiem grauzīs kaulus, kurus kollijiem dodam ārkārtīgi reti.

.

.

Herta ir ļoti attapīga un paslēptos kārumus sameklē ātri.

.

Pamazām Herta pārtrauca gulēt uz dīvāniem un atrada sev pastāvīgu gulēšanas vietu lielajā istabā uz grīdas pie mana mini darbnīcas galda. Dienu viņa pavadīja ārā ar aitām, bet nakšņoja istabā. Diemžēl, Hertai pieaugot, viņas radītās nekārtības mājās kļuva pārāk lielas. Arī naktīs viņa tumsā mēdza klīst pa māju, visu laiku kaut ko apgāžot un čabinot, tādēļ ar smagu sirdi piekritu Ievai, ka Herta jāpārvieto nakšņot uz kūti. Lai Hertai nebūtu vientuļi un viņa netiktu apdraudēta no agresīvi noskaņotiem īpatņiem, viņa tika izmitināta atsevišķā steliņģī kopā ar cdivām citām "princesēm" aitām Dolliju un Dillīti.

.

.

Herta lec pāri konservbundžām.

.

Dienā visas trīs dodas ārā un pievienojas ganāmpulkam vai reizēm dzīvojas trijatā atstatus no pārējiem. Pamazām Herta arvien vairāk sāk kļūt par "aitu" un uzvesties arvien atbilstošāk savas sugas pārstāvjiem. Viņa ir izaugusi un aukle viņai vairs nav vajadzīga. Hosento gan, ik reizi satiekot viņu pagalmā vai pļavā, priecīgs luncina asti, vēl joprojām aplaiza Hertu un izbaksta ar savu garo degunu.

.

.

"Mazajā veļas dienā" Hertas uzdevums bija no striķa noraut pāris pieknaģētos apģērba gabalus.

.

Herta jau agrā vecumā tika iepazīstināta ar interaktīvajām rotaļlietām, kuras apguva zibenīgi, un mācījās pārvarēt arī šķēršļu joslas. Viņai patīk darboties un interesanti pavadīt laiku, bet pēc diviem TV3 jaunā raidījuma "Es mīlu savu suni" sižetiem viņa noteikti ir kļuvusi par atpazīstamāko aitu Latvijā.

.

.

Hosento un Herta.

.
  Video
.
 

TV3 raidījuma "Es mīlu savu suni" sižets nr. 1 par "Laimīgo kolliju zemi" (13.11.2021)


 

TV3 raidījuma "Es mīlu savu suni" sižets nr. 2 par "Laimīgo kolliju zemi" (20.11.2021)

 

.

.

 

Turpmāk vēl.

.

  Noskaties arī
.

.
 

 

 


 
 
 
 

2000-2021 © Kolliju portāls. Visas tiesības patur autors.

0