Publikācijas  

.

 

.

Bumbieri var sist arī miglā

.

.

.

Lociņš ar bumbieru sitamo un gurķu rullēšanas aparātu.

.

Nelabojama slaista palīgs

.

Cilvēki man itin bieži pārmet, ka es neko prātīgu nedaru, tikai "laižu muļķi", "situ bumbieri" un "rullēju gurķi". Lai man pašam turpmāk nebūtu jānopūlas ar šiem grūtajiem pienākumiem, mēs ar Lociņu uzbūvējām speciālu bumbiera sišanas un gurķa rullēšanas mašīnu. Jau izsenis man ir ļoti paticis parodēt un burtiski attēlot dažādus sakāmos gan mūsu īsfilmās, gan mini instalāciju galerijā "Vecā Kollija instalāciju izrāde". Arī šo aparātu nolēmu iemūžināt nelielā īsfilmā ar atbilstošu nosaukumu - "Kā sist bumbieri un rullēt gurķi".

Tajā neatradīsiet praktiskus padomus, kā vairāk slinkot un mazāk kaut ko darīt, nē, mēs tikai nodemonstrēsim, kā šīs augļu un dārzeņu sišanas un rullēšanas nodarbes jūsu vietā var izpildīt īpaši uzkonstruēta mašīna.

Pats aparātiņš tika izdomāts un izgatavots uz skaidu plāksnes gabala divās dienās. Biju iedomājies, ka tas ir viens dienas darbs šķūnī, taču vislielāko problēmu radīja bumbiera sišanas sviras konstruēšana, kura aizņēma precīzi pusi laika no visa darba. Sviru darbina putekļu sūcēja robota "Roomba" riteņa bloks ar motoriņu un reduktoru, bet gurķa rullēšanai izmantoju detaļas no izjauktiem printeriem.

Abiem motoriņiem sinhroni var regulēt ātrumu un, lai bumbiera sišanas un gurķa rullēšanas mašīnas darbību padarītu atraktīvāku, tika izmantota sarkana spuldzīte, kuru darbina automašīnas pagrieziena rādītāju relejs.

Atkāpei jābilst, ka dažādu modeļu vecu printeru izjaukšana ir kļuvusi par vienu no manām ļoti iemīļotākajām nodarbēm - vediet tik šurp! Printeros ir daudz gatavu un ērtu risinājumu dažādai meistarošanai - motoriņi ar reduktoriem un rotējošiem stienīšiem un rullīšiem, dažādu izmēru zobrati un citas noderīgas detaļas.

 

Kā ezītis un āzītis miglā nesatikās

.

Kurš gan neatceras superpopulāro multiplikācijas filmu "Ezītis miglā" no padomju bērnības laikiem!? Atzīšos, bērnībā man šī multene nemaz negāja pie sirds tieši savdabīgās animācijas dēļ.

Kādā miglainā rītā iedomājos, ka mēs varētu uzņemt īsfilmu par āzīti miglā. Ja oriģinālajā "Ezītī" bija balts zirgs, mums pļavā ganīsies balts āzis Olimps, bet viņu pieskatīs melnais Lociņš, sēžot uz mūsu lielās akmeņu kaudzes! Un ezīša mums nemaz nav!

.

.

Šīs filmas uzņemšana prasīja veselas divas vasaras. Pagājšgad daļu no skatiem nofilmēju, bet īsfilma tā arī palika nepabeigta tādēļ, ka... nebija miglas. Uzfilmētā daļa no "Straumēnu" skatiem un skati ar zirgiem pļavā gaidīja datorā veselu gadu. Iespējams, arī šogad miglaino filmiņu man neizdotos pabeigt, ja vien nebūtu kāds liktenīgs un agrs šīs vasaras bezmiega rīts. Pamodos 5.00 no rīta un aiz loga neko neredzēju. Tik bieza migla bija retums. Cēlos augšā un gāju uz pļavu uzfilmēt ezi Kaktusu uz baltās veļasmašīnas "Rīga" (kā tad bez tās!). Vesela gada pauze atmaksājās, jo pa šo laiku "Koliju kino ®" studijā darbā ir pieņemts arī vajadzīgais ezis. Nolēmu, ka tagad filmas nosaukumu no iecerētā "Āzītis miglā" varēšu mainīt uz "Ā(e)zītis miglā". Kad ezis bija nofilmēts, aizvedu Lociņu līdz akmeņu kaudzei un mēs uzņēmām vajadzīgos skatus ar viņu. Sākotnēji biju iecerējis Lociņam blakus uz akmeņa novietot petrolejas lukturi, taču šo domu nācās atmest. Pirmkārt, nebija vairs laika uzpildīt lukturi ar petroleju un, otrkārt, bija pārāk gaišs, lai lukturis spētu dot filmiņai vajadzīgo akcentu. Pēc tam skrēju, nē - nesos uz mājām un cēlu augšā Ievu. Viņa par šādu traucējumu bija varen neapmierināta, taču man izdevās viņu pierunāt palīdzēt nofilmēt skatus ar āzi. Olimpu paspējām uzfilmēt pēdējā brīdī, jo saulei austot, migla ļoti strauji kļuva arvien plānāka.

Vēl kādā miglainā rītā pēc nedēļas izdevās uzfilmēt ļoti skaistus skatus pie "Straumēnu" lielezera. Beidzot vajadzīgais materiāls bija uzfilmēts!

Reiz jau gaidīju lietu, uzņemot īsfilmu "Varavīksni gaidot", tagad, savukārt, gaidīju miglu! Kad "Ā(e)zītis miglā" tika samontēts un to noskatījos, sapratu, ka man ir izdevies uzņemt otru savu lirisko noskaņu filmu. Par pirmo uzskatu jau pieminēto "Varavīksni gaidot".

Īsfilma "Ā(e)zītis miglā" bija iecerēta kā neliela parodija par kādreiz tik populāro "Ezīti miglā", taču sižetu līdzību meklēt ir velti, jo parodēts tika tikai nosaukums un atsevišķi skati.

.

Pumpē purvu sausu!

.

"Tu, trakais purva āzi, kur tu to bozi bāzi?" reiz dziedāja Roberts Gobziņš, kuru vērtēju kā Latvijas pašu izcilāko smalkā, intelektuālā humora meistaru. Noskatījos šīs dziesmas veco video klipu un man acu priekšā parādījās daudz atbilstošāki skati, ar kuru palīdzību varētu ilustrēt leģendārās dziesmas "Aka aka" tekstu. Atzīšos, sākotnēji vēlējos uzņemt jaunu klipu dziesmai par purva āzi un arī pats Roberts Gobziņš šim piedāvājumam piekrita, taču vēlāk pārdomāju un nolēmu, ka labāk uzfilmēšu parodiju ar nosaukumu "Purva āzis".

Uz šādām pārdomām mani uzvedināja āža Žigulīša unikālā un neparastā uzvedība, kad šovasar lejā pie vecā dīķa, kas ir gandrīz pavisam aizaudzis un pārpurvojies, Zigis vienīgais no kazu ganāmpulka, kas ganījās turpat blakus, nolēma iebrist purvā un pieēsties vilku vāles. Aizskrēju pēc video kameras un nofilmēju pirmos skatus. Vēlāk Žigulītis katru dienu iesāka iet uz dīķi un bradāt līdz vēderam pa kūdraino zampu. Viņš bija attapīgs un drosmīgs, jo šādā veidā varēja ātrāk pieēsties, nekā plūcot zālīti pļavā. Turklāt kazām ļoti nepatīk ūdens, peļķes, lietus u.c. slapjums, nekad neviena nespers pat kāju dīķī! Kur nu vēl risks! Pat es neuzdrošinos bradāt pa veco dīķi. Bet Zigis bija atklājis jaunu un neparastu "ēdnīcu".

.

.

Lai parodētu oriģinālo stāstu par trako purva āzi, kas pumpē purvu agresīvs, nolēmu blakus vecajam dīķim uzstādīt senu gaisa kompresoru, kas pildīja ūdens sūkņa lomu. Aiz tā iespraudu arī plāksnīti ar uzrakstu "Pumpē sausu". Sūknis darbināts netika, burbuļus purvainajā ūdenī caur gumijas cauruli pūtu pats. Uz filmēšanos pieaicināju arī Keisiju, kura vēroja āža ņemšanos pa veco dīķi.

Lai filmā būtu vairāk interesantu skatu, uzņēmām arī savus gulbjus Zāru un Johannu. Filmā "Purva āzis" iekļautie skati ar gulbjiem tapa "Straumēnu" lielezerā.

.

  Video
.  

Īsfilma "Kā sist bumbieri un rullēt gurķi" (2020) "How to beat a pear and roll a cucumber"


Īsfilma "Ā(e)zītis miglā" (2020) "Billy goat in the fog"


Īsfilma "Purva āzis" (2020) "Swamp goat"


Īsfilma "Plamparāts" (2020) "Shrinking machine"


.

Kad ķirbis nelien čemodānā

.

Ko darīs āzis, ja nevarēs dabūt ķirbi čemodānā? Ņems lielāku čemodānu? Apēdīs ķirbi? Izgatavos elektromagnētisko priekšmetu samazinātāju? Atbildi uz šo jautājumu gūsiet, ja noskatīsieties īsfilmu "Plamparāts ®".

Veidojot šo filmu, esmu iedvesmojies no 1989. gadā uzņemtā kino darba "Mīlā, es samazināju bērnus!" ar Riku Morani galvenajā lomā. Vēlāk, 1992. gadā šai filmai iznāca turpinājums "Mīļā, es palielināju bērnu!", bet 1997. gadā uz ekrāniem nonāca trešā stāsta daļa "Mīļā, mēs samazinājām sevi!".

Ir pienācis rudens un āzītis Plampačs saskaras ar sarežģītu problēmu - ķirbis ir izaudzis par lielu, lai to nestu līdzi čemodānā. Izgudrotājs nemeklē vienkāršāko risinājumu, nē! - viņš steidz uz darbnīcu "FarmPunkz electric ®" un ātri uzbūvē elektromagnētisko priekšmetu samazinātāju. Tā tiek nosaukta par "Plamparātu ®", kas atvasināts no ģeniālā izgudrotāja Plampača vārda un vārda "aparāts".

Sākotnējie eksperimenti ar mašīnu izrādās veiksmīgi - čemodānā nu ietilpst gan ķirbis, gan alumīnija katliņš, gan ananāss. Āzītis dodas kopā ar Dolliju ēst mazos bumbierīšus un "Plamparāts ®" paliek bez uzraudzības. Tas turpina darboties un čemodānā nokļūst arī blakus esošais siena rullis. Tad pie čemodāna atnāk Keisija un nolemj tajā iekāpt. Mašīna nekavējoties samazina arī Keisiju! Āzītis pamana, ka samazināšanas process aizgājis greizi un steidz situāciju izlabot - visiem samazinātajiem priekšmetiem un arī Keisijai tiek atgriezts sākotnējais izmērs.

.

.

Šī filma bija no ļoti retajām, kura tika uzņemta vienā dienā, pareizāk sakot, pāris stundās.

Pašu "Plamparātu ®" saliku divās dienās, tiesa, jau pērn biju saskrūvējis aparāta korpusu un nokrāsojis gan to, gan divus velosipēda un vienu bērnu ratiņu riteni. Arī šo mašīnu darbina putekļu sūcēja robota "Roomba" riteņu motoriņš ar reduktoru, bet garo dzensiksnu izgatavoju pats. Mašīna papildināta ar sarkanu lampiņu un tai iespējams regulēt gan riteņu griešanās ātrumu, gan virzienu. Butaforijai izmantoti deviņi dažāda izmēra elektrolītiskie kondensatori alumīnija korpusos, kurus izmontēju no veciem padomju laika krāsu televizoriem. Nokrāsoju sufrabotas arī konservu bundžas un atsperes.

Arī par samazinātajiem priekšmetiem tika padomāts jau laikus, tā, piemēram, ķirbis pārvērtās par cidoniju, alumīnija katls par tāda paša metāla mazu lelļu katliņu, ananāsa modelīti jau iepriekš galerijas "Mīļā, es samazināju kollijus!" vajadzībām bija izgatavojusi un man uzdāvinājusi māksliniece Dace Kupce-Krieviņa, kura ir arī Kolliju portāla logotipa autore. Siena ruļļu darināšanai izmantoju attiecīga diametra kartona caurules fragmentus, kurus noziedu ar PVA līmi un apkaisīju ar smalki sagrieztu sienu. Uz šādām kartona caurulēm parasti veikalos ir uztītas dažādas plēves un citi materiāli, kurus uzglabā ruļļos. Keisijas samazinātajai kopijai izmantoju kādu no tām kolliju figūriņām, kuras lietoju galerijas "Mīļā, es samazināju kollijus!" bilžu tapšanas vajadzībām.

Ar ķirbjiem un sēnēm šoruden bija problēmas. Ķirbji līdz vajadzīgajam lielumam neizauga, tādēļ ekrānā redzamā milzu oga tika nopirkta tirgū.

.

.

Filmas beigās tradicionālais Kolliju portāla uzraksts šoreiz tika izgatavots no sēnēm, pareizāk sakot, to izdarīja ezis Kaktuss. Iecere ar sēņu uzrakstu gandrīz pačibēja, jo tikai ar lielā grūtībām tuvējā apkārtnē izdevās sasēņot vajadzīgo minimumu 14 burtiem. Sākotnēji uzraksts pat bija iecerēts daudz lielāks, bet pēc tam nospriedu, ka labi vien ir - ja burti no sēnēm būtu izveidoti lielāki, pašu ezi Kaktusu starp abiem vārdiem pamanīt būtu ļoti grūti.

Ezis šobrīd jau ir devies gulēt un "Plamparāta ®" pirmizrādi varēs izbaudīt tikai nākamā gada pavasarī. Tad arī stādīsim daudz un dažādus ķirbjus iecerētajai filmai "Hosento un ķirbento", kurai dažus skatus paspējām nofilmēt jau šoruden.

Neatbildēts paliek jautājums - kādēļ priekšmetu samazināšanas procesā mazāks nekļuva pats čemodāns? Bet to labāk uzdot pašam Plampačam.

.

Palielināšana

.

Bet kā tad būs ar palielināšanu? Vai Keisija tiks arī palielināta? Pagaidām nezinu, bet vizuāli viens skats ar Keisiju, kura skatās pāri lielajam siena šķūnim, man stāv acu priekšā. Par šādu pagriezienu domāšu nākamgad, kad būtiski būšu papildinājis savu rotaļlietu un figūriņu klāstu, kas nepieciešama galerijas "Mīļā, es samazināju kollijus!" veidošanai. Droši vien, jums nebūs grūti uzminēt, ka arī šī ideja par kolliju figūriņu galeriju ir radusies filmas "Mīļā, es samazināju bērnus!" ietekmē. Pamazām sāku domāt par figūriņu piedzīvojumiem miniatūrajā fermā, lai no tiem varētu izveidot nelielu filmiņu, ne tik vien nobildējumus.

 

..

 

..

 


 
 
 
 

2000-2023 © Kolliju portāls. Visas tiesības patur autors.

0