Publikācijas  

.

 

.

Kurš glezno kollijus? Turpinājums 3

.

Ievads

.

Liekam jaunu bildi iekšā! Cerams, ka esat jau izlasījis manas iepriekšējās trīs publikācijas Kurš glezno kollijus?, Kurš glezno kollijus? Turpinājums un Kurš glezno kollijus? Turpinājums 2

.

Gandrīz nezināmais

.

.

Ungāru gleznotājs Alfrēds Šlomka ir praktiski nezināms mākslinieks, par kuru gandrīz nekādi dati nav saglabājušies. Tiek norādīts, ka viņš dzīvojis laika posmā no 1800. līdz 1900. gadam un, domājams, ka šie nav precīzi viņa dzimšanas un miršanas dati. Lai nu kā, bet viņa gleznā "Parīzes salons" ir attēlots kollijs.

.

Skaistas sievietes un kolliji

.

.

Angļu mākslinieks ilustrators Viljams Henrijs Margetsons galvenokārt bija pazīstams publikai kā romantisku portretu autors. Viņa attēlotās skaistās sievietes greznos tērpos un cepurēs bija ļoti populāras starp mākslas cienītājiem. Un nebija šaubu, ja kādai no šīm skaistajām un maigajām būtnēm blakus vajadzēja attēlot suni, vispiemērotākais šādai lomai bija neviens cits kā tikai kollijs. To redzam arī gleznā "Rožu griešana", kas tapusi ap 1900. gadu.

Viljams Henrijs piedzima Londonā 1861. gadā. Vēlāk mācījās Dulviča koledžā, pēc tam izglītību ieguva Karaliskajā Mākslas akadēmijā.

Mākslinieks savos akvareļos un eļļas gleznās attēloja ne tikais sievietes tradicionāli akadēmiskā viktoriānisma stilā, reizēm viņš pievērsās reliģiskām, mitoloģiskām un alegoriskām tēmām un daudz strādāja pie grāmatu ilutsrācijām.

.

Ne tikai medību suņi

.

.

Edmunds Henrijs Osthauss piedzima 1853. gadā Hildeshaimē (Vācija). Pēc Diseldorfas Karaliskā akadēmijas absolvēšanas 1883. gadā jaunais censonis emigrēja uz Amerikas Savienotajām Valstīm un kļuva par Toledo Mākslas akadēmijas direktoru. Viņš bija aizrautīgs mednieks un makšķernieks, tādēļ arī šī tēma viņa darbos attainota visbiežāk. Taču par viņa īpašu specializāciju kļuva medību suņu gleznošana un viņš pavisam drīz kļuva ļoti slevans ar šo suņu detalizētajiem portertiem un ainām, kuros medību suņi piedalās gan medībās, gan kopīgās rotaļās ikdienā.

.

.

Osthauss cītīgi sekoja līdzi ar suņu izstādēm un nereti viņa darbos tika attēloti izstāžu uzvarētāji un čempioni, īpaši seteri un pointeri. Reizēm patrāpījās arī kāds kollijs.

1911. gadā Edmunds Losandželosā nodibināja savu mākslas studiju un tur vadīja savas dienas līdz pat nāvei 1928. gadā. Vēl šobaltdien mākslinieka darbus kolekcionē turīgi mednieki un makšķernieki visā pasaulē.

.

Baltie kolliji

.

.

Džons Emss (1843-1912) bija britu mākslinieks - reālists. Viņš piedzima Norfolkā un auga māsklinieku ģimenē. Tāpat, kā iepriekš pieminētais Edmunds Henrijs Osthauss, arī Džons bija aizrautīgs mednieks un kļuva slavens ar zirgu un suņu attēlošanu. Īpaši viņš bija iecienījis dažādus dzinējsuņus un foksterjerus. Vēlāk mākslinieks pārcēlās uz dzīvi Londonā. Dažas no Džona Emsa gleznām ir tikušas pārdotas par cenu, kas augstāka par miljonu.

Augstāk redzam viņa gleznu "Divi kolliji", kuros abi attēlotie suņi ir balti. Fakts, ka 19. gadsimta vidū jau ir bijuši baltas krāsas kolliji, ir zināms. Iespējams, ka šī mākslinieka iemūžinātie baltie suņi ir vienīgā viņu esamības liecība no tik senas pagātnes.

.

.

Aitu ganiņš, apēdis līdzpaņemto sieru un izdzēris vīnu, nolemj uzspēlēt stabulīti savam kollijam un Džeka Rasela terjeram.

.

.

.

.

Lēdijas Margarētas Duglasas portrets kopā ar Šetlandes poniju un gaiši rudo kolliju, kurš arī grib, lai to pavizina.

.

.

Kolliji attēloti arī senās reklāmās

.

.

Edvards Brēvers (1883-1971) bija monumentālists un portretists, taču visvairāk šis vīrs kļuva pazīstams kā komercmākslinieks no Sent-Polas (ASV). Viņa stilu bieži vien salīdzina ar Normenu Rokvelu un par šo mākslinieku jau esam rakstījuši iepriekš. Veselus 15 gadus, sākot no 1911. gada, Edvards strādāja "Emery Maples Company" un veidoja iknedēļas reklāmas darba devēja pastāvīgajam klientam "Cream of wheat". Veidojis reklāmas arī dažādiem tā laika populāriem žurnāliem, piemēram, "Field and stream", kā arī noformējis ikgadējos kalendārus pēc "Jensen Printing Company" pasūtījuma.

Brēvers uzauga sešu brāļu ģimenē. Viņu vecāki bija Rouza Kempela Brēvere un Nikolass Brēvers. Arī tēvs Nikolass savā laikā bija ļoti pazīstams portretists, bet Edvarda brālis Adriāns kļuva par peizāžu meistaru.

.

Zēns un viņa suns
.

.

Roberts Atkinsons Fokss dzima Kanādā 1860. gadā un nomira ASV, Čikāgā 1935. gadā. Viņš bija ainavists un žanru glezniecības mākslinieks, vēlāk arī ilustrators un reklāmists. Kā var pamanīt, caurskatot šī mākslinieka darbus, viņš bieži gleznojis dažādus ganu suņus un tādēļ mani neizbrīna fakts, ka starp modeļiem ir bijuši vairāki kolliji sev ierastā vidē - aitu ganībās.

.

.

.

.

Tad, lūk, no kurienes ir uzradies Timmijs un Lesija! Varbūt ka šī glezna "Sirdsdraugi" ("Warm friends")  ir kalpojusi kā ideja zēna un kollija draudzībai?

.

Draugi

.

.

Patiesībā šis Džordža Sopera darbs "Draugi" ("Pals") man ir ļoti pazīstams. Uzticamais kollijs ir sagaidījis mājās aklo karavīru, kas pārnācis no kara. Pēc tā daudzi kareivji un jūrnieki atgriezās akli un šī bija viena no bildēm, kas domāta šādu cilvēku rehabilitācijas popularizēšanai sabiedrībā. Mākslinieks ļoti precīzi ir izvēlējies suņu šķirni, jo ne viens vien kollijs kļuva par neredzīgo pavadoni, labāko un varbūt pat vienīgo draugu atlikušajā dzīvē.

Džordžs Sopers (1870-1942) savu karjeru sāka gadsimta mijā kā ilustrators un praktiski viss viņa radošais mūžs tika saistīts ar poligrāfiju. Mācījies Britu Karaliskajā mākslas koledžā.

.

Zīmējis pat Lesiju
.

.

Amerikāņu mākslinieks-animālists, karikatūrists un ilustrarors Pols Brensoms (1885-1979) jau bērnībā cītīgi pievērsās dažādu dzīvnieku zīmēšanai. Savus pirmos modeļus viņš atrada un izvēlējās savā piemājas dārzā un tuvējā zooloģiskajā dārzā. Zēns izrādījās ļoti talantīgs un jau 13 gadu vecumā uzsāka strādāt kā rasētājs ASV Patentu birojā. Dzimis un dzīvojis Vašingtonā, 1903. gadā viņš pārcēlās uz Ņujorku un sāka strādāt "New York Evening Journal" kā tolaik tik populāro komiksu mākslinieks.

.

.

.

Zīmējis vākus arī "Saturday Evening Post", kurā Ēriks Naits 1938. gadā pirmo reizi publicēja savu garstāstu par Lesiju, bet joņojošajā kollijā mēs varam atpazīt viņa zīmēto Lesiju kinokompānijas "MGM" 1946. gada filmai "Lesijas drošsirdība" ("Courage of Lassie").

.

Grāfienes kollijs

.

.

Šo nākamās grāfienes Henri de Boisgelin porteru ar kolliju radījis mākslinieks Ļevs Baksts, īstajā vārdā Leibs Haime Izraelovičs Rozenbergs (1866-1924). Viņš bija pazīstams ilustrators, dizainers un arī scenogrāfs, kurš pārsvarā darbojās Sankt-Pēterburgā un Parīzē.

Ļevs ir dzimis ortodoksālu ebreju ģimenē. Vēl nepabeidzis 6. Sankt-Pēterburgas ģimnāziju, zēns kļuva par Mākslas akadēmijas brīvklausītāju, kuru apmeklēja četrus gadus, taču tā arī nepabeidza. Savas pirmās izstādes laikā 1889. gadā pieņēma pseidonīmu Baksts (tas atvasināts no mātes meitas uzvārda Bakstere).).

Daiļās jātnieces

.

.

Daiļās jātnieces pludmalē, kuras parasti pavada trīskrāsu kollijs un Džeka Rasela terjers, gleznojis talantīgais angļu mākslinieks un grafiķis Heivuds Hārdijs (1842-1933). Viņa izvēle nebija nejauša, jo zēns pasaulē ieradās kā mākslinieka-peizāžista Džeimsa Hārdija jaunākais dēls. Savukārt, Heivuda vecākais brālis Džeims Hārdijs juniors bija mākslinieks-animālists.

.

.

Savas karjeras sākumā arī Heivuds strādāja kā animālists, bet 1864. gadā viņš ieradās Parīzē un iestājās Lietišķo mākslu skolā. Vēlāk mākslinieks atgriezās Anglijā un apmetās uz dzīvi Londonā, dalot mākslinieka darbnīcu ar Braitonu Rivjēru, par kuru stāstīsim zemāk.

.

.

Pamazām Heivuds kļuva pazīstams ar savām medību ainiņām un dzīvnieku attēlojumiem, kā arī iemūžināja vietējo zemes īpašnieku (lasi - lielsaimnieku) ģimenes locekļus.

.

.

Heivuds kļuva arī par žanru glezniecības mākslinieku un lielisku portretistu. Pētot viņa darbus ar kollijiem, man rodas aizdomas, ka gaišmatainā meitene ir viena un tā pati persona. Arī kollijs vairākās bildēs un otrs suns ir identiski.

.

.

Šajā gleznā kollijs ir cits, bez baltjiem lāsumiem uz purna. Visiem pastaigā ir pievienojies arī kāds spaniels.

.

Neiztrūkstošais ģimenes loceklis

.

.

Kollijus paticis gleznot arī Londonā dzimušajam māksliniekam Braitonam Rivjēram (1840-1920). Augšējā darbs ar vienkāršo nosaukumu "Cimds" tapis 1913. gadā.

.

.

Šīs gleznas nosaukums ir "Kalnos" (1901). Tajā redzams aitu gans, kuru gaida trīs azartiski skotu kolliji. Viņi zina - tūlīt dosimies ganos!

.

.

Braitona tēvs Viljams Rivjērs arī bija mākslinieks un pasniedzējs vispirms Čentelhemā, vēlāk Oksfordā. Arī pats Braitons ieguva izglītību turpat. Zēna tēvocis Henrijs Parsons Rivjērs arī bija slavens akvarelists.

.

.

Šī glezna simbolizē pieķeršanos un tieši tāds ir tās nosaukums. Braitons pastiprināti pievērsās animālismam un daudz zīmēja arī suņus. Nav iespējams noskaidrot, vai Braitonam pašam vai kādam no viņa ģimenes locekļiem ir piederējis kollijs, taču tos savos darbos viņš ir attēlojis vairākkārt.

.

.

"Vecie rotaļu biedri".

.

.

 

.

 

 

  Izlasi arī
   
» Kurš glezno kollijus?

»  Kurš glezno kollijus? Turpinājums

»  Kurš glezno kollijus? Turpinājums 2

»  Kurš glezno kollijus? Turpinājums 4

»  Kurš glezno kollijus? Turpinājums 5

»  Kurš glezno kollijus? Turpinājums 6

 

 

 


 
 
 
 

2000-2023 © Kolliju portāls. Visas tiesības patur autors.

0