Publikācijas  

.

.

Veļasmašīnas uz slēpēm

.

.

Lociņš, Hosento un Keisija ar veļasmašīnām "Rīga" pozē "vilcieniņā".

.

Katram savs caurums

.

Reizēm labumu var gūt arī no sliktiem notikumiem jeb kā saka - "saskatiet labo arī sliktajā!" Pāris gadus atpakaļ rudens vētrā stipri cieta lielā siena šķūna gala durvis - vējš bija izlauzis spēcīgās eņģes un viena no smago durvju vērtnēm mētājās zemē. Tajā pie apakšējās eņģes bija izlauzts robs. Ar lielām grūtībām divatā ar Ievu durvis pacēlām un novietojām vietā, nostiprinājām ar horizontālām kārtīm no iekšpuses un ārpuses, taču nolauzto eņģu dēļ tās vairs nav lietojamas ikdienā - tagad tās vienmēr ir aizvērtas. Aiz tām atrodas baltā ērzeļa Eisa steliņģis, bet robs jeb caurums tā arī ir palicis.

.

.

Lociņš novērtē caurumu.

.

Priecājoties par šīs ziemas skatiem, man izdevās nofilmēt īsu brīdi, kad caurumā redzams Eisa baltais purns. Ar to pilnīgi pietika, lai man rastos ideja uzņemt pavisam īsu, taču dziļu esības jēgu pilnu īsfilmu, kura katram liek aizdomāties, ko viņu dzīvē nozīmē "Caurums". Pa caurumu ārā no šķūna skatījās Lociņš un kaza Ieva, bet tajā iekšā lūkojās Hosento, aitas Herta un Dillīte. Beigās dzīvnieku vietā caurumā tiek novietotas figūriņas.

...

Motors, magnēts vai makšķeraukla?

.

.

Bilde ar Lociņu, kuras dēļ radās neparastās sacensības.

.

Ziemu iepriekš, kad tā jau tuvojās beigām, nolēmu uztaisīt jocīgu bildi ar slēpojošām veļasmašīnām "Rīga", bet Lociņš tika uzsēdināts uz priekšā novietotajām ragaviņām. Šī fotogrāfija noteikti tiks izmantota jaunajā, pēc kārtas trešajā koliju un veļasmašīnu "Rīga" kopīgajā kalendārā, taču galvenais ieguvums no fotosesijas - man radās ideja gadu vēlāk sarīkot patiešām īstas un pasaulē pirmās veļasmašīnu "Rīga" slēpošanas sacensības. Nolēmu tām nopietni sagatavoties un uzsāku meklēt slēpes.

Stāsts īsfilmai "Lielā veļas diena 4: Uz slēpēm" ir pavisam vienkāršs (vai ne?) - veļasmašīnas, mazgājot drēbes, pamana netālu esošajā sniega kupenā iespraustas slēpes, sadumpojas, izgāž savu slapjo saturu sniegā un kārtīga darba vietā nolemj sacensties savā starpā distanču slēpošanā. Suņiem atliek vienīgi pieņemt notikušo un ik pa laikam dzīties slēpojošajām veļasmašīnām pakaļ, lai vērotu sacensības klātienē.

.

.

Hosento, Lociņš un Keisija vēl nenojauš, ka slēpošanas sacensības sāksies jau pavisam drīz...

.

- "Kā viņas brauc uz priekšu? Motors? Vadus taču neredz!" - jautāja kāds īsfilmas "Lielā veļas diena 4: Uz slēpēm" skatītājs. - "Nē, spēcīgs magnēts!" - atjokoju es.

Ar slēpēm man ļoti paveicās. Uzzinot ideju par slēpojošām veļasmašīnām, no Austrijas kalnu slēpošanas čempions Elvis Opmanis man speciāli šai iecerei atsūtīja trīs pārus "Firebird Blizzard" profesionālās slēpes. Lai veļasmašīnas varētu ērti "nostāvēt" uz slēpēm, tām tika pieskrūvētas nelielas platformas, pielāgojot vecas sekcijas durtiņas. Sākumā mašīnas no tām slīdēja nost, jo salā laminētās mēbeļu virsmas kļuva īpaši slidenas, tādēļ pirmo filmēšanas dienu nomocoties, sāku veļasmašīnas pie paltformām stiprināt. Veļasmašīnu vizināšanas skati tika uzņemti četras dienas, piektajā veļasmašīnu vietā uz platformas tika nostiprināts videokameras statīvs. Aiz īpaši izgatavota roktura platformas aizmugurē stūmu visu konstrukciju sev pa priekšu, imitējot skatus, kas uzņemti it kā no veļasmašīnu skatu punkta. Veļasmašīnu platformas slēpošanas skatos tika vilktas aiz ierastās makšķerauklas. Reizēm tā trūka vai sapinās. Vienas veļasmašīnas "Rīga" svars ir 30 kilogrami + vēl platforma uz slēpēm. Videokamera tika novietota uz statīva. Kad to ieslēdzu, skriešus metos vilkt aiz auklas veļasmašīnas, tad atpakaļ pie videokameras, lai to izslēgtu. Biju rēķinājies, ka šī filmēšana nebūs vienkārša, taču brīžiem dabūju nomocīties pamatīgi tieši neparedzētu neveiksmju dēļ - no platformas noslīdējusi mašīna, pārtūkusi aukla, "sportista" aizķeršanās aiz kāda sasaluša zemes pikuča, novirzīšanās no paredzētā maršruta utt. Skatā, kad zilā veļasmašīna apdzen dzelteno, palīgā tika saukta Ieva. Katrs vilkām savu "slēpotāju" un arī šī aina tika pārfilmēta reizes desmit, kamēr izdevās tā, kā iecerēts. Interesants ir kadrs, kurā redzamas visas trīs krāsainās veļasmašīnas slēpojam rindā - sarkanā, dzeltenā, zilā. Novietoju kameru tālāk pļavā, bet slēpju platformas savā starpā savienoju ar elektriskā gana stiepli. Visu konstrukciju, kas svēra ap 100 kilogramiem, vilku viens pats, un tagad, rakstot šīs rindas, brīnos, kā makšķeraukla izturēja lielo svaru...

.

.

Kas tik viss šodien nebūs jāpiedzīvo!

.

Vēlāk tika pasaukti suņi un tapa lieliskā bilde, kurā Lociņš, Hosento un Keisija brauc ar mašīnām "vilcieniņā"...

Slēpotāja lēcienu mežā pāri nolūzušam kokam filmēju, pārceļot uz slēpēm nostiprināto videokameru pāri.

Ar pirmo reizi vajadzēja uzņemt veļasmašīnu apgāšanos. Pretējā gadījumā sniegā ap mašīnām būtu redzamas izgāztā ūdens peļķes. Ūdens ekonomijas dēļ tas tika atvests plastmasas kannās no "Straumēnu" lielezera. Pirms mašīnu gāšanas cirtu āliņģi un ragavās transportēju ūdeni uz filmēšanas vietu siena šķūņa galā. Katrā veļamašīnā ielēju aptuveni 20 litrus ūdens.

Vēl vajadzēja atrisināt sižeta problēmu, proti, kur gan palikuši kolliji, kuri visu laiku atradās blakus veļasmašīnām? Kādēļ mašīnām izdevās "dezertēt"? Te lieliski noderēja nejauši uzfilmētais, kad melna vista, Hosento un Keisijas uztriekta, sēdēja uz kūts jumta.

.

.

Pietiks mazgāt!

.

Skats, kurā Hosento uzlec uz zilā opeļa jumta, tika filmēts iepriekšējā gadā. Hosis speciāli tika mācīts šim trikam gan ziemā, gan vasarā. Cerams, ka pavasarī beidzot izdosies īstenot seno ieceri un atbrīvot veco auto no liekā svara, izņemot no tā dzinēju, radiatoru, ātrumkārbu, ģeneratoru, izpūtēju un aizmugurējos sēdekļus. Tad mašīnai tiks nozāģēts jumts un tā tiks pārvērsta par kino kabrioletu mūsu kollijiem un āžiem.

Sacensībās uzvarēja sarkanā veļasmašīna, otrajā un trešajā vietā atstājot zilo un dzelteno "spaini ar motoru". Uz filmēšanu aizņēmos apbalvošanā redzamo lielo kausu. Tas 2010. gadā tika pasniegts Irisas Stepes kollijam Iritam, saņemot Grand CH titulu.

.

.

Kopīgs nobildējums ar uzvarētājiem.

.

Izmantoju izdevību un veļas mazgāšanas skatu šķūņa galā nofilmēju arī ziemas naktī. Sākumā nezināju, kur šos nakts video likt. Gribēju tos izmantot īsfilmā "Siena šķūņa suņi 6: Naktī", taču pēc uzrakstītā scenārija tie īsti neiederējās filmas sižetā. Tad nolēmu ar šiem skatiem pabeigt "slēpošanas filmu", liekot saprast skatītājiem, ka veļasmašīnas pēc sacensībām ir atgriezušās pie saviem tiešajiem pienākumiem, bet kolliji uzmana, lai tās vēlreiz nedotos slēpošanas "brīvsolī".

.

.

Hosento uz savas treniņmašīnas jumta.

.

Filma "Lielā veļas diena 4: Uz slēpēm" tika samontēta un skatītāju vērtējumam nodota tieši Pekinas ziemas olimpisko spēļu nedēļā, un es cerēju uz skatītāju vērtējumu. Latvijā to uzņēma visai vēsi, bet man par prieku veļasmašīnu slēpošanas sacensības atzīnīgi novērtēja gan Lesijas "puisēns" Džons Provosts un Lesijas trenere Renāte Hiltla, gan pasaulē lielākās veļasmašīnu kolekcijas (1500 gab.) īpašnieks Lī Maksvels no Kolorado, ASV. Savukārt, "Neatkarīgās Tukuma ziņas" šim par godu uzrakstīja rakstu Sveiciens olimpiešiem no "Laimīgo kolliju zemes ®". Ziņa par šo neparasto īsfilmu tika nosūtīta gan pašmāju sporta žurnālistiem, gan pasaules dižākajām slēpotājām, taču reakcijas nebija. Tiesa gan - jāsaka, ka šī noteikti būs visskatītākā no mūsu seriāla "Fermas kolliju piedzīvojumi" sērijām.

.

.

Naktssardze.

.

Kādam veļasmašīnu slēpošana likās "garlaicīga un nesaprotama braukāšana", kādam nepatika mūsu serijās izmantotā mūzika (ļoti līdzīga kā filmās par PīVī, kuras man ļoti patīk), varbūt kāds domā, ka es ostu līmi, taču nākotnē plānoju kopā ar veļasmašīnām "Rīga" pievērsties daiļslidošanas disciplīnai uz mūsu "Straumēnu" lielezera ledus, kur mašīnas varēs slidot kopā ar gludināmajiem dēļiem un gludekļiem. Bet pagaidām kopā ar Ievu mācām āzim Olimpam vilkt ragavas, lai viņš varētu izvizināt Hosento, vest no meža malku un transportēt veļasmašīnas uz nākamo "veļasdienu" uzņemšanu, kuru esmu iecerējis vasarā. Īsfilmā "Lielā veļas diena 5: Izgudrotāji" pēc elektrības zuduma kolliji darbinās veļasmašīnu "Rīga" ar trimera benzīna motoru, savukārt, āži savu mašīnu - ar vēja spēku, bet īsfilmā "Lielā veļas diena 6: Kokā" kāda veļasmašīnas "Rīga" būs uzrāpusies ozolā un tur mazgās drēbes. Varbūt viņu tur uzdzina gulbji? Pagaidām vēl neesmu izlēmis.

Bet, kas attiecas uz veļasmašīnām "Rīga", ļoti vēlos savu 34 mašīnu ganāmpulku papildināt ar jauniem eksemplāriem un, iespējams, nākotnē "Aizmirsto lietu muzejā" izveidot pat izstādi. Lūdzu, dāviniet mums vairs nevajadzīgās "Rīgas", centrifūgas "Centa" un "Vija"! Tālrunis saziņai - 29368975, mūsu e-pasta adrese - kolliji@inbox.lv.

..

Ziemas pasaka

.

Šīs ziemas sākumā man izdevās uzfilmēt sevišķi krāšņus ziemas dabas skatus. Tos izmantoju ne tikai "Lielajā veļas dienā 4: Uz slēpēm", bet arī īsfilmās "Siena šķūņa suņi 5: Ziemas rīts" un "Caurums". Patiesībā "Ziemas rīts" radās tieši tādēļ, ka nevarēju izmantot "Lielajā veļas dienā 4" visu uzņemto - pāri palika ļoti daudz safilmētā materiāla. Tas tika apvienots ar iepriekš uzņemtajiem kadriem, kuros redzams Hosento un lopiņi pie ruļļiem. Starp tiem tika saspraustas no meža atnestās eglītes, jo sākotnēji biju nolēmis šajā ziemā uzfilmēt divas veļas dienas - jau augstāk aprakstīto "Uz slēpēm" un vēl vienu, kurā drēbju vietā tiek mazgātas nelielas eglītes un pēc tam tās, izkārtas uz striķa, žūst. Taču vēlāk man kaut kā ideja par "Eglītēm ar asti" vairs nepatika...

.

.

Kā gleznā.

.

Kad sociālajā tīklā FB kāda sieviete, komentējot manu augstāk redzamo bildi ar Hosento uz ruļļa, iesaucās: "Lūdzu, uzgleznojiet šo skatu kāds!", bet kāda cita persona atzina, ka šis attēls izskatās kā īsta pastkarte, nolēmu radīt īsfilmu "Siena šķūņa suņi 5: Ziemas rīts". Tas sanāca kā tāds rosols, kurā kopā tika samontēts viss pāri palikušais no citām filmām paredzētā.

Filma beidzas ar pārēju uz nakti un uzrakstu "Turpinājums sekos..." Par "Siena šķūņa suņiem 6: Naktī" stāstīšu zemāk.

.

  Video
  .

Īsfilma "Lielā veļas diena 4: Uz slēpēm" (2022) "Great laundry day 4: On skis"


Īsfilma "Siena šķūņa suņi 6: Naktī" (2022) "Hay barn's dogs 6: In the night"


 

Īsfilma "Siena šķūņa suņi 5: Ziemas rīts" (2022) "Hay barn's dogs 5: Winter morning"

 


Īsfilma "Caurums" (2022) "Hole"


.

Nakts dzīve šķūnī

.

Pēc tam, kad biju uzfilmējis krāšņos ziemas skatus dienā, radās vēlme iemūžināt mūsu lauku sētu arī naktī. Taču pēc pirmā mēģinājuma to izdarīt manas skeptiskās aizdomas apstiprinājās - lētā videokamera, kuru lietoju šobrīd, galīgi nav piemērota filmēšanai apstākļos, kad gaismas ir par maz. Pēc pāris dienām nolēmu filmēšanu atkārtot, papildus apgaismojumam pagalmā izmantojot halogēna prožektorus. Nu jau izdevās daudz labāk.

.

.

Naktīs gan Keisija, Hosento un Lociņš guļ gultās, nevis šķūnī uz siena ruļļiem.

.

Kopš lielajā šķūnī uz dzīvi ir ievākušies zirgi un tas no iekšpuses un ārpuses ir apgaismots, tumsā cauri dēļu šķirbām veidojas interesanti gaismas raksti, taču izmantojot papildus apgaismojumu, tos nav iespējams fiksēt. Mēģināju gan šā, gan tā, līdz atkal nonācu līdz caurumam šķūņa gala durvīs. Sapratu, ka ārā safilmētais būs kā sākums īsfilmai "Siena šķūņa suņi 6: Naktī". Sāksim ar pagalmu un tad pa caurumu dosimies iekšā šķūnī vērot, kas tajā notiek naktī.

Filmā piedalījās gan zirgi un kaza Ieva, gan aitas Herta un Dillīte, bet mūsu kolliji vakaros apkopt zirgus uz šķūni gandrīz mēnesi devās kā uz darbu.

Lopiņi ēda sienu, bet suņi viņus uzraudzīja. Pavisam īsu brīdi izdevās nofilmēt arī mūsu āpsi Badžeru, kas jau vismaz pāris gadus alas vietā ir izvēlējies mūsu šķūni par savu pastāvīgu mājvietu. Centos viņu rudens vakaros piebarot, bet laikam āpsis, atnākot salam, ir devies ziemas miegā. Rudenī viņš parasti guļ starp mūsu filmēšanas un sporta inventāru, reiz bija iekārtojies turpat netālu no durvīm starp vecajiem padomju laika velosipēdiem. Hosento viņu pat pabakstīja ar purnu, bet āpsis nelikās traucēts.

Ļoti priecājos par filmā redzamo skatu, kurā Hosento sēž uz siena kaudzītes blakus Lussei un zirgs pat to mazliet pabaksta ar purnu.

Izmantojot izdevību, nolēmu parādīt arī mazliet no šķūnī esošā inventāra - veco zobārsta iekārtu, "salasīto" mopēdu ar pagarināto dakšu un, protams, rindu ar veļasmašīnām "Rīga", kuras arī "dzīvo" šķūnī. Kad dzīvnieki ir paēduši, viņi var vērot "Vecā Kollija instalāciju izrādi".

 

  Izlasi arī
.  

»  Sveiciens olimpiešiem no "Laimīgo kolliju zemes"

.

..

 


 
 
 
 

2000-2023 © Kolliju portāls. Visas tiesības patur autors.

0