Publikācijas  

.

.

Kā printēt burkānus?

.

.

"Laimīgo kolliju zemē ®" pat āzis Džābervokijs prot apieties ar 3D printeri!

.

Modernās tehnoloģijas ienāk fermā strauji

.

Šī gada vasaru droši var nodēvēt par "izgudrotāju vasaru", jo "Laimīgo kolliju zemes ®" iemītnieki strādāja tik intensīvi pie saviem izgudrojumiem kā vēl nekad iepriekš, un rezultāti nelika sevi pārāk ilgi gaidīt. Āzis Olimps paspēja gan izgatavot dārzeņu šķirošanas konveijeru, kuram tika dots izgudrotāja vāds "Limpjūters ®" (par to zemāk!), gan piedalījās koLLektīvā radiovadāmā traktora konstruēšanā. Herta kopā ar mūsu kollijiem izstrādāja lenšu magnetofona "Magnitonc" īpašo lentas vilcējmehānismu un lodēja radiovadāmā traktora motoru vadības ierīces jeb kontrolierus. Keisija atklāja arī veidu, kā vislabāk vārīt sardeles, Lociņš pēc kopīgas magnetofona būves skrūvēja topošā traktora stūres mašīnu, bet Hosento paspēja piedalīties visur un vēl no tukšām šprotu bundžām un četriem datora ventilatoriem pagatavot dronu.

Kas izgatavoja "3D printeri", filmā tā arī ir palicis noslēpums, jo tas tapis īpašos slepenības apstākļos un nekādas vizuālas liecības, kas iemūžinātas bildēs vai video, nav pieejamas. Varbūt ka tas ir pirmais āža Džābervokija izgudrojums? Lai nu kā būtu, bet tagad pļavā jebkurā laikā iespējams izdrukāt garšīgus burkānus.

Sākotnējā ideja bija veidot īsfilmu ar nosaukumu "Izgudrojumi" ("Gadgets"), kurā tiks demonstrēts gan "Limpjūters ®" un "3D printeris", gan "Drons" un "Sardeļu vārītājs", taču vēlāk nolēmu veidot atsevišķu filmiņu par katru aparātu.

.

.

Uzmanību! Tūlīt būs burkāns!

.

Ar izdrukāto burkānu ēšanu bija pavisam īsts kuriozs, kas filmēšanas laikā man krietni pabojāja nervus. Mūsu dārzā burkāni vēl nebija izauguši, tādēļ Ieva filmēšanai tos nopirka kādā lielveikalā. Šīs īsfilmas galvenajam varonim pēc scenārija vajadzēja būt āzim Žigulītim, taču viņš atteicās no burkāniem. Pēc pārsteiguma Zigis tika nomainīts pret āzi Olimpu, taču arī tas apostīja burkānus un gāja prom. No tiem novērsās arī kaza Ieva, kura tika atvesta kā nākamā printētāja. Burkāniem virsū neskatījās arī āzītis Plampačs un es biju pilnīgi satriekts. Kā tas var būt, ka vajadzīgajā brīdī, kad jāfilmē, dzīvnieki atsakās no dārzeņiem, kas tiem vislabāk garšo? Tapa secināts, ka lielveikalos tirgojamie dārzeņi, kuri izskatās lieliski, tiek kaut kādā veidā ķīmiski apstrādāti. Kaza Pūce mazliet kaut ko nogaršoja, bet tas nebija tas. Situāciju izglāba mūsu vaislas āzis Džābervokijs, kurš apēda vienu burkānu, un man to izdevās nofilmēt veiksmīgi.

Labi, atzīšos, aparātu slepus uztaisīju es! "3D printera" izgatavošana aizņēma trīs dienas, to darbina divi riteņu bloki no robota - putekļusūcēja "Roomba". Šī firma mūsu darbnīcai "FarmPunkz electric ®" pērn uzdāvināja 160 dažādus motoriņus ar reduktoriem, kurus izmantojam savos aparātos. Printera platformām, kas atrodas uz perpendikulārām asīm, ir regulējams kustības ātrums, bet pašu burkānu drukāšana, protams, bija īsta mānīšanās. Montāžā drukas process tika rādīts otrādi - dažādos rakursos redzamais burkāns it kā tapa garāks un garāks, lai gan filmēts vispirms tika garākais burkāna fragments, tad mašīna apstādināta, ar nazi burkāns nogriezts par pāris centimetriem īsāks, un tā vairākas reizes, līdz uz platformas esošās nagliņas tika uzsprausts tikai burkāna galiņš / dibens.

..

Sardeļu vārīšana veļasmašīnā "Rīga"

.

Apmēram trīs gadus atpakaļ, kad biju pavisam noteikti izlēmis, ka "Laimīgo kolliju zemē ®" vairs nerīkošu publiskus izklaides un sporta pasākumus kollijiem un to saimniekiem, gribēju veidot pats savu "Kolliju portāla SARDEĻŠOVU", tam tajā vasarā tika izgatavoti pat vajadzīgie rekvizīti un izstrādāts logotips. Taču laiks gāja un tas tika pilnībā aizņemts ar mūsu īsfilmu uzņemšanu, kuras vēlāk tika apvienotas seriālā "Fermas kolliju piedzīvojumi". "Sardeļšovā" bija paredzēts veikt dažādas nelielas sacensības, pārbaudes un testus, eksperimentus un pavisam jocīgas lietas ar sardelēm mūsu kollijiem un dārzeņiem āžiem, kā, piemēram sardeļu vārīšana veļasmašīnā "Rīga". Tagad šīs eksperimentālās lietas tiks pārceltas uz "Gudro kolliju laboratoriju ®", bet sardeles izvārīt "Rīgā" man gan ļoti gribējās jau tagad.

.

.

"Laimīgo kolliju zemē ®" ir pierādīts, ka vecās veļasmašīnas "Rīga" der ne tikai drēbju mazgāšanai, bet arī brokastu pagatavošanai.

.

Tika izgatavots speciāls "sardeļu mērcētājs", kuru darbināja automašīnas stiklu tīrītāju motoriņš ar sviru, pamīšus ūdenī gremdēdams un atkal vilkdams ārā sešas aukliņās piesietās sardeles. Filmēšanas laikā, kā jau tas nereti notiek, aparāta konstrukcija, kas pirms tam netika izmēģināta, mani pievīla. Sardeles gan tika mērcētas ūdenī, bet kustību amplitūda bija mazāka, nekā iecerēts, taču lielākā problēma bija tā, ka izmirkušās sardeles maucās nost no cauri izdurtajiem striķīšiem un slīka veļasmašīnā. Aparāta darbība tika pārfilmēta vairākas reizes un pēc filmēšanas ierīce tika izjaukta kā neveiksmīga un saglabāta netika. Lai imitētu ūdens vārīšanu veļasmašīnā "Rīga", tajā tika ievietotas pāris ūdens vārīšanas spirāles no tālajiem padomju laikiem. Protams, ka tik liela tilpuma ūdens vārīšanos nesagaidīju un tas nemaz nebija vajadzīgs. Jā, atzīšos, filmā sardeles nemaz netika uzvārītas, vēlāk tās tikai izmērcētas ūdenī kadrā ēda Keisija, kura visu to bija izgudrojusi, lai pagatavotu sev brokastis.

.

.

Diez vai kāds vēl pasaulē ir iedomājies vārīt sardeles brokastīm veļasmašīnā...

.

Īsfilmā "Sardeļu vārītājs" tika iekļauti arī jau pasen safilmētie materiāli, kuri agrāk nav bijuši izmantoti seriālā "Fermas kolliju piedzīvojumi". Piemēram, tie ir skati no 2016. gadā uzņemtās "Rančo kollija ®" reklāmas - no rīta nodzied gailis Lidis, tad aplokam pārlec zirgi Lusse, Fiona un Fance, bet aita Dollija dzer rīta kafiju. Nav vairs ne "Rančo kollija ®", ne arī tā reklāmu kāds vēl skatīsies un bija žēl šādus unikālus kadrus atstāt kā neizmantotus mūsu seriālā. Kadri ar Dollijas rīta kafiju ir tik unikāli, ka diez vai kaut ko tādu speciāli vairs izdotos uzņemt vēlreiz. Kad Keisija bija izvārījusi sardeles un paēdusi, tika parādītas mini sacensības, kurās mūsu kolliji, tai skaitā vēl kucēns Hosento, pārvar sardeļu barjeru šķēršļu joslu un skrien cauri tunelim, kura izejai priekšā karājas sardeļu ripiņu virtenes. Šie kadri tika uzņemti trīs gadus atpakaļ "sardeļšovam" un nebija izmantoti vispār, tādēļ kā tēmai atbilstošus arī tos iekļāvu filmiņā. Sardeļu rats, kas griežas īsfilmas beigās, kā jau redzams, tika izgatavots no veca velosipēda alumīnija riteņa, tam pieskrūvētas parastas dakšiņas, kas palika pēc mūsu pirmās īsfilmas "Brokastis" uzņemšanas (arī atbilstoša tēma!), bet ratu grieza automašīnas logu tīrītāju motoriņš ar regulējamu ātrumu un kustības virzienu.

..

Limpjūters ® dārzeņu šķirošanai

.

Džābervokijam sava brokastu mašīna, Keisijai sava un arī Olimpam sava - vislielākā un sarežģītākā. "Limpjūters ®" ir kļuvis par visilgāk gatavoto mašīnu "FarmPunkz electric ®" vēsturē, jo tikai trešajā rudenī mēs varējām to beidzot nofilmēt darbībā. Ar šīs mašīnas radīšanu visu laiku radās aizķeršanās...

2019. gada rudenī "limpjūteru ®" nepaspēju pabeigt, bija izgatavots tikai korpuss un uzstādīta slīdošā lenta ar motoriņu, 2020. gada vasaras beigās biju nolēmis to pabeigt, bet ar šausmām konstatēju, ka nepieciešamo releju vietā man ir pavisam citi un bija skaidrs, ka no Ķīnas vairs tos nepaspēšu pasūtīt, jo tie var ceļot līdz Variebai pat divus mēnešus. Nepabeigtais aparāts atkal tika nolikts malā līdz 2021. gada vasarai, kad viss vajadzīgais beidzot atradās uz mana galda un atlika vien izdomāt sviru mehānismu konstrukciju un salodēt 12 releju vadības shēmu, kuru darbību ierosina vai pārtrauc 9 mikroslēdži. Sviru bīdīšanai turp un atpakaļ atkal izmantoju trīs robota - putekļusūcēja "Roomba" riteņu blokus.

.

.

Limpis un viņa "Limpjūters ®".

.

Kad pirms trijiem gadiem mājās ieminējos, ka āzim Olimpam derētu datorizēta ierīce dārzeņu šķirošanai, Justīne izdomāja ļoti veiksmīgu ierīces nosaukumu, proti, ka tas būs "limpjūters ®", attiecīgi saliktenis no vārdiem "kompjūters" un "Limpis". Te nu nezinātājiem jāpaskaidro, ka "Kolliju kino ®" studijas galveno āzi Olimpu saīsinājumā dēvē vienkārši par Limpi.

Sākotnēji bija ieplānots, ka Olimps ar šo aparātu šķiros ābolus, burkānus un sarkanās bietes, taču pēdējās tika nomainītas pret tomātiem, kuru raža šogad "Straumēnos" bija bagātīga.

"Limpjūtera ®" mehānismu darbība un dārzeņu šķirošana tika nofilmēta atsevišķi un vispirms, pirms vēl kaut kas varētu noiet greizi ar mašīnu. Un, šo procesu filmējot, dabūju pamatīgi "nosvīst". Konveijera lenta, aparātam divus gadus stāvot kūtsaugšā, bija nedaudz deformējusies un izstaipījusies. Tukšgaitā mēģinot, aparāts strādāja nevainojami, bet, kad uz lentas sāku likt virsū dārzeņus, printera gumijas rullīši ar reduktoru, kas darbināja pašu konveijeru, sāka griezties apkārt, jo ar izstaipīto lentu tiem bija slikta saķere. Nolēmu rullīšus samitrināt ar ūdeni, lai saķere būtu stingrāka, taču tas neattaisnojās.

Arī printera reduktors lentu ar dārzeņiem velkot, sāka manāmi "piekust", tādēļ uz ātru roku to nomainīju pret vecu elektrisko skrūvgriezi un to nemaz filmā necenšos noslēpt. Kādēļ gan šīs mašīnas lentu āzis nevarētu darbināt ar šķūnī atrastu vecu "Makitu"?

.

.

Olimps izskatās apmierināts - viņš šajās brokastīs spējis sabāzt mutē vienlaicīgi visvairāk ābolu! Gan mute lielāka, gan - aparāts!

.

Kaut kā, ik pa brīdim pieturot ar pirkstu, piemānīju lentu un dārzeņu transportēšanu safilmēju, bet vislielākās problēmas radās tad, kad gribēju nofilmēt skatu, kurā pa lentu rindā vienlaicīgi brauc visi dārzeņi. Man vajadzēja paspēt salikt dārzeņus uz lentas precīzi un pēc zināma intervāla, un tad āža Olimpa vietā, kurš vēl bija kūtī un par filmēšanos pat nenojauta, paspēt no otras puses vajadzīgajā brīdī nospiest attiecīgās sviras, lai katrs dārzenis iekristu tam paredzētajās bļodās, kas noliktas mašīnas priekšā. Saucu palīgā Ievu un arī tad vajadzīgo burkānāboltomātu braucienu rindiņā nofilmēju tikai ar kādu divdesmito reizi.

Ar Olimpu filmēšana bija daudz vienkāršāka, kaut gan āzis sākumā baidijās no "Limpjūtera ®" kustīgajiem mehānismiem. Vislabāk Olimpam patika beigu filmēšana, kad viņš aparāta priekšā vienkārši stūma iekšā tomātus, burkānus un ābolus. Te gan rodas jautājums, kādēļ gan āzim pirms ēšanas dārzeņus vajadzēja šķirot? Vai tos nevarēja apēst tāpat? Atbilde ir vienkārša - "Laimīgo kolliju zemes ®" dzīvniekiem patīk izgudrot un reizēm sarežģīt samērā vienkāršas lietas. Jautra diena pļavā!

.

.

Hosento noskatās, kā gulbji pirms došanās uz siltajām zemēm kārto čemodānus. Viņi ceļojumā ņems līdzi arī veļasmašīnu "Rīga".

.

Arī šajā filmā nolēmu iekļaut jau iepriekš filmētus skatus no "Kolliju portāla" rudens reklāmas 2019, kad Līzīte ēda burkānu pie kāpostu ēvelēšanas skata, kaza Ieva skaļi šļurbāja arbūzu, bet Hosento gulēja pie koferiem noskumis par to, ka viņa draugi gulbji aizlidojuši. Lociņš spēlēja īpašo "Spainīšu" spēles versiju ar kastaņiem un cidonijām, bet Keisija sēdēja pie krāsainu bundžu uzraksta "Kolliju portāls". Negribu, lai šie unikālie un man pašam nozīmīgie kadri aizietu nebūtībā ar reklāmām, kuras neviens vairs neskatīsies. Skats ar Hosīti ir sevišķi aizkustinošs un tas toreiz, filmējot reklāmu, bija pavisam nejaušs, scenārijā neparedzēts. Ieva sarāja Hosento, jo viņš negribēja klausīt un palikt uz vietas. Viņš noskuma un apgūlās tieši tā, kā tas redzams. Cik labi, ka tajā brīdī bija ieslēgta videokamera!

.

  Video
  .

Īsfilma "3D printeris" (2021) "3D printer"


Īsfilma "Sardeļu vārītājs" (2021) "Sausages boiling machine"


Īsfilma "Limpjūters" (2021) "Limputer"


Īsfilma "Mazā veļas diena" (2021) "Mini laundry day"


.

Mazgāt veļu var arī kompakti jeb parodija par "Lielo veļas dienu"

.

Pagājušo es nodēvēju par "Veļasmašīnu vasaru", kad visas vasaras garumā varējām Lejas pļavā krietni izspēlēties ar 28 krāsainām veļasmašīnām "Rīga", gan filmējot "Lielo veļas dienu 1" un "Lielo veļas dienu 2", gan sarīkojot "Mini veļas dienas 2021" sacensības saviem kollijiem. Šī gada janvārī uzfilmējām "Lielo veļas dienu 3: Ziema", bet vasarā "pārsviedāmies" uz konservbundžām. Šogad gribēju atpūsties no "Rīgām", lai nākotnē strādātu pie jaunu "Veļasdienu" uzņemšanas. Bet tad pēkšņi radās ideja uzfilmēt parodiju ar trijām padomju mini veļasmašīnām "Maļutka", pāris bļodām un trīs metrus garu statīvu izmazgāto drēbju izkāršanai. Nolēmu, ka tās būs "Mazā veļas diena" un āžu vietā šoreiz darbosies aita Herta.

.

.

"Mazā veļas diena" patiešām bija ļoti maza, viss skats satilpst vienā kadrā! No kreisās: Herta, Loča, Hose un Keisija.

.

Kā jau ierasts, visu "veļasdienu" pavēlniece ir Keisija, kas arī šoreiz pieskatīja "Maļutku" darbību, viņai skalot drēbes palīdzēja arī gulbji Zāra un Johanna, bet drēbes pie striķa knaģēt palīdzēt pieteicās Hosento un Lociņš. "Mazās veļas dienas" filmēšana sanāca patiešām ļoti kompakta - visas dekorācijas un dalībniekus varēja satilpināt vienā kopkadrā.

.

.

Zāra pie bļodas.

.

Lai imitētu drēbju knaģēšanu, mūsu kolliji pirms tam vairākas reizes trenējās cīsiņa ripu meklēšanā, kas ar knaģiem bija piespraustas starp it kā žūstošajiem apģērba gabaliem. Tā man pavisam nejauši izdevās radīt ne tikai filmai nepieciešamo inventāru, bet arī jaunu interaktīvo rotaļlietu neparastai izklaidei "Veļas statīvs" (no iepriekšējā gada filmēšanas mums jau ir "Mini veļas mašīnas"). Gulbji veļasmašīnās un bļodās plunčājās tāpat, viņi arvien ir ļoti ziņkārīgi un iebāzīs galvu jebkurā traukā ar ūdeni. Mazajās veļasmašīnās drēbes tika mazgātas tikai ūdenī, nelietojot nekādus mazgāšanas līdzekļus.

Sarežģītākais uzdevums bija panākt, lai aita Herta no mazā statīva pāris drēbju gabalus norautu zemē, taču tas tika panākts diezgan viegli. Noslēpums ir vienkāršs - aiz tiem apģērba gabaliem, kurus filmā palaidnīgajai Hertai vajadzēja raut zemē, ar kokvilnas diegu tika piešūti rupmaizes gabaliņi, bet knaģi, aiz kuriem drēbes turējās pie striķa, palaisti ļoti vaļīgi, lai atvieglotu Hertas pūles.

.

.

Hertai šķiet, ka drēbes jau ir gana labi izžuvušas un tās jāņem no striķa nost.

.

Kad Keisija bija pabeigusi drēbju mazgāšanu, kādā no veļasmašīnām "Maļutka" savus ābolus nolēma nomazgāt ezis Kaktuss, taču, kad tie bija gana tīri, klāt bija ābolu kārais āzītis Plampačs un āboli viens pēc otra pazuda viņa vēderā. Plampa jau no īsfilmas "Ābolu maiss" ir pazīstams kā īsts ābolu "terminators".

Skati ar ābolu mazgāšanu, ezi un Plampaču tika uzfilmēti jau pērn un nolikti mapītē, jo toruden vēl nebija īsti ideju, ko ar uzfilmēto darīt. Ļoti priecājos, ka to izdarīju un tagad šie kadri man ļoti noderēja, papildinot mūsu parodijfilmiņu ar komiskiem elementiem. Tā arī bija eža Kaktusa pēdējā loma, jo diemžēl viņš mūs ir jau pametis...

Bet darbs pie "veļasdienām" - gan mazām, gam lielām - turpināsies gan ziemā, gan vasarā!

 

.

..

 


 
 
 
 

2000-2023 © Kolliju portāls. Visas tiesības patur autors.

0