Latvijas kolliju vēsture - 7. posms  2007 - 2017

 

.

» Pirmais  » Otrais  » Trešais  » Ceturtais  » Piektais  » Sestais  » Septītais

.

Rakstot Latvijas kolliju vēstures iepriekšējo, sesto posmu (2003-2006), Irisa Stepe ļoti cerīgi vērtēja mūsu nākotnes perspektīvas un, izmērot toreizējo situāciju dažādos ciparos un aktivitātēs, arī man pašam bija radusies eiforiska doma, ka viss ir pilnīgā kārtībā. Tā, piemēram, eksponējamo kolliju skaits mūsu izstādēs no 5 suņiem (2003. gadā) pieauga līdz 42 (2006. gadā), un Kolliju portāls paralēli DSK Kolliju sekcijai sāka rīkot savas papildus brīvdabas izstādes Mārupē, Plakanciemā, Iecavā un Variebā. Tās centāmies organizēt interesantas, papildinot izstāžu ringus ar dažādām sportiskām aktivitātēm.

Vēlāk sākām rīkot atsevišķus sporta un izklaides pasākumus kollijiem un viņu īpašniekiem. Deviņus gadus – laika posmā no 2009. līdz 2017. gadam - esam piedāvājuši interesentiem piedalīties „Kollimpiādē ®”, bet 2011. gadā Variebā tika atklāts ikgadējais Kolliju portāla pasākums „Rančo kollijs ®”, kas 

Irisa Stepe (1942-2016)


bija kļuvis par mūsu portāla vizītkarti gan pašu mājās, gan ārzemēs. Bez abiem nosauktajiem pasākumiem ir rīkotas arī daudzas mazākas tematiskas minisacensības, kā arī „Kolliju portāla Superkauss ® 2015”.

2010. gada 21. augustā Iecavā notiek Kolliju portāla 10 gadu jubilejas specializētā garspalvaino kolliju izstāde, kurā Vecajam Kollijam un Ievai Līpītei tiek pasniegti LKA un DSK Kolliju sekcijas atzinības raksti par īpašu ieguldījumu Latvijas suņkopības attīstībā.

2011. gada 31. martā, mēģinot iegūt neatkarību no izputējušās LKA, bijušās DSK Kolliju sekcijas vietā tiek dibināts Latvijas Kolliju klubs, kuru vada Irisa Stepe un Ieva Līpīte. Taču pamazām izstāžu dalībnieku skaits sarūk un pēdējā Latvijas Kolliju kluba specializētā garspalvaino kolliju izstāde Variebā notiek 2013. gada 8. jūnijā. Kļūst skaidrs, ka vairāk uz izstādēm dalībniekus sapulcēt nebūs iespējams.

Arī ciltsdarba apjoms šajos desmit gados ir neapmierinošs un nevar būt runas par tā plānošanu. Laika posmā no 2007. gada līdz

Abbey Golden Sunlight


2017. gada beigām klubā iegūti tikai septiņi metieni ar mazu kopējo kucēnu skaitu – 27 (17 suņi un 10 kuces).

2008. gadā tiek iegūts metiens no kluba vistitulētākās kuces

Citnec Golden Princess Favorīts (īp. I. Petrova) un Abbey Golden Sunlight mazdēla Errone Abnet Solar Wind (īp. I. Lisagora) – 5 kucēni (3 suņu un 2 kuces).

2009. gadā dienas gaismu ierauga 4 kucēni (2 suņi, 2 kuces) no Abbey Golden Sunlight māsas Adelfa Golden Sunlight (īp. I. Iļjučonoka) un Nyitramenti X-tra Spirit (īp. I. Stepe), taču šī metiena visperspektīvākais suns Milord Sunrise Angel vēlāk iet bojā nelaimes gadījumā.

2010. gadā Abbey Golden Sunlight meitai Elisy Abnet Solar Wind (abu īp. I. Līpīte) un Igaunijas kollija Tiganlea Timeout (īp. I. Hein) metienā piedzimst 3 kucēni (2 kuces, 1 suns). Diemžēl iedzimtu veselības problēmu dēļ vēlāk iet bojā abas kuces un no metiena izdzīvo tikai Romeo Elitime Solar Wind, kurš dzīvo Variebā.

2010. gadā tiek sagaidīts arī otrs – no Lietuvas atvestās Formula Of Love

Amelia Golden Amber


Fantazija (īp. I. Kazāka) un Nyitramenti X-tra Spirit (īp. I. Stepe) metiens ar 6 kucēniem (2 suņi un 4 kuces), no kura īpaši var izcelt skaisto un sportisko Amelia Golden Amber (īp. M. Kalēja), kura sekmīgi piedalās Kollija portāla rīkotajos sporta un izklaides pasākumos.

2012. gadā Daizy Kerija (īp. D. Onzule) un Errone Abnet Solar Wind (īp. I. Lisagora) metienā pasaulē nāk 6 kucēni – visi suņi (3 rudi, 3 trīskrāsu), no kuriem īpaši izceļams ļoti perspektīvais un sportiskais Sherlock Of Blue Hills (īp. Vecais Kollijs) un viņa brālis Shakespeare Of Blue Hills (īp. N. Strežs).

2014. gadā trīskārtējās „Kollimpiādes ®” čempiones Tiffany Lesthard Sherbon (īp. M. Vērdiņš) un Sunmore Affable Bear (īp.

Daizy Kerija


T. Safonova) metienā piedzimst 2 kucēni (abi suņi).

2015. gadā klubā tiek iegūts pēdējais metiens no iepriekš minētās Amelia Golden Amber (īp. M. Kalēja) un Sunmore Affable Bear (īp. T. Safonova) – 1 kucēns Arigo Bright Star (īp. M. Kalēja).

        

Errone Abnet Solar Wind

Izvērtējot pagājušās desmitgades ciltsdarbu, kuru vadīja Irisa Stepe pati, ar šodienas skatu redzu būtisku kļūdu: Nyitramenti X-tra Spirit vietā vajadzēja vairāk izmantot izcilo suni Errone Abnet Solar Wind. Otra problēma – vaislas kuču trūkums vai to īpašnieku kategoriskā nevēlēšanās apgrūtināt savu ikdienu un iegūt kucēnus. Arī pats ļoti nožēloju, ka ne Abbey Golden Sunlight, ne viņas meita Elisy Abnet Solar Wind (abu īp. I. Līpīte) netika izmantotas vaislā


vismaz vēl vienu reizi. Ja augstāk aprakstītie trūkumi būtu attiecīgi nepieļauti vai novērsti, esmu pārliecināts, ka situācija 2017. gadā būtu nedaudz savādāka.

 

Nyitramenti X-tra Spirit

Pēdējā desmitgade (2007-2017) diemžēl ir izrādījusies liktenīga Latvijas kolliju vēsturei.

2016. gada februārī Irisas Stepes cīņa ar ilgu un smagu slimīgu beidzas ar sakāvi un viņa šo pasauli un mūs atstāj. Bet tā paša gada septembrī šīs zemes gaitas beidz arī viens no pēdējās desmitgades Latvijas kolliju simboliem – Abija jeb Abbey Golden Sunlight (īp. I. Līpīte), pateicoties kurai, tik ļoti strauji attīstījās


Kolliju portāls un tika rīkoti dažādi pasākumi.

2017. gadā mazā dalībnieku skaita dēļ pēdējo reizi notiek deviņus gadus ilgusī „Kollimpiāde ®”, bet 2018. gadā "Straumēnos" notiek pēdējais publiskais "Rančo kollijs ® 2018".

 

Kassandra Prokseny

Sarūkot kolliju īpašnieku aktivitātei un mainoties interesēm, Latvijas Kolliju klubs faktiski ir pārtraucis savu darbību, tiek reorganizēts, izvirzot nākotnē citus mērķus – Latvijas kolliju arhīva glabāšanu un materiāli izpēti. Plānveida ciltsdarbs šodien vairs nav iespējams.

Mūsu vēstures iepriekšējā, sestajā posmā, Irisa Stepe atzīmēja, ka visus mūsu kollijus uz to brīdi varēja iedalīt trijās lielās radniecīgās grupās, proti, 1) Leonor Ruji


Bertas Favorīts ģimene (Abija, Līzīte, Lociņš); 2) Drolli Dorli pēcnācēji un 3) Black Rose Kingbird of Paradis ģimene. Varbūt tā ir sakritība, taču abu pirmo līniju divi pēdējie pārstāvji vaislai derīgā vecumā tagad dzīvo Variebā.

 

Elisy Abnet Solar Wind

Tas ir Leonor Ruji Bertas Favorīts mazmazmazmazdēls Sherlock Of Blue Hills (īp. Vecais Kollijs) jeb Lociņš un Drolli Dorli pēcnācēja Kassandra Prokseny (īp. I. Līpīte) jeb Keisija, kas 2016. gada rudenī tika atvesta no Baltkrievijas. Par viņas pēctecību varat izlasīt manā publikācijā Astoņas paaudzes.

Trešo līniju, kuras zināmākie pārstāvji ir patlaban 15 gadus vecā Citnec Golden


Princess Favorīts, kā arī 8 gadus vecā Tiffany Lesthard Sherbon jeb Tefija, turpināt vairs nav iespējams.

 

Sherlock Of Blue Hills

Šajos 67 gados (1950-2017) ir padarīts ļoti daudz un visu aprakstīt nemaz nevar, bet sausā statistika nespēs pilnībā atspoguļot to vairāku paaudžu cilvēku dzīvi, kas lielāko daļu no tās veltīja kolliju šķirnes attīstībai. Tomēr pašus galvenos skaitļus gribu pieminēt.

Visas savas pastāvēšanas laikā esam ieguvuši 359 metienus un uzaudzinājuši 2020 kucēnus, no kuriem 1041 bija suņi, bet 979 – kuces.


Tagad saprotu, ka dažas lietas noteikti vajadzēja darīt savādāk un nebiju domājis, ka tieši man būs jāpieliek punkts Latvijas kolliju vēsturei un jāapraksta šis pēdējais mūsu dzīves posms desmit gadu garumā.

Tiffany Lesthard Sherbon

Daudzi varbūt jautās, kāpēc viss tik bezcerīgi ir beidzies? Par šo tēmu esmu daudz rakstījis un iesaku jums izlasīt divus manus rakstus – Pazuduši astoņdesmitajos un tā turpinājumu Kur palikuši kolliji?

Gaidiet seriāla „Laika mašīna” jauno sēriju „Leģenda Irisa Stepe” un sekojiet līdzi notikumiem „Laimīgo kolliju zemē ®”. No 2018. gada mūsu dzīvē sāksies jauns etaps. Bet mūsu kopīgos pasākumus atcerēsimies jaunajā seriālā "Laika mašīna".


Pateicības

.

Irisa Stepe, rakstot Latvijas kolliju vēsturi, mēdza pateikties tiem cilvēkiem, kuri to ir pelnījuši. Tādēļ šoreiz to darīšu es. Liels paldies tiem, kas veidoja Latvijas kolliju vēsturi: Ingai Petrovai, Aijai Zaulai, Ilānai Lisagorai, Aleksandram Blumšteinam, Rihardam Bernhardam, Maritai Kalējai, Dace Onzulei, Mārtiņam Vērdiņam, Aijai Budreiko un Tatjanai Safonovai!

.

Epilogs

 

"Laimīgo kolliju zemes ®" kolliji Sherlock Of Blue Hills (Lociņš), Kassandra Prokseny (Keisija) un Hosento 2022. gada 10. janvārī oficiāli tiek uzņemti "Skotu kolliju saglabāšanas biedrībā" ("Scottish Collie Preservation Society") ASV un kļūst par šīs kustības vēstnešiem visā pasaulē. Viņi dzīvo

 mūsu fermā, strādā, ganot aitas un kazas, un piedalās pašmāju seriālā "Fermas kolliju piedzīvojumi".

.

.

Lociņš, Hosento un Keisija.

 

 

0

» Pirmais  » Otrais  » Trešais  » Ceturtais  » Piektais  » Sestais  » Septītais

 


 
 
 
 

2000-2023 © Kolliju portāls. Visas tiesības patur autors.

0